Chemia w szkole

Refleksje po lekcjach chemii.

W tej zakładce będę wpisywać zadania domowe dla moich uczniów.

Najważniejsze dla mnie jest to, żeby uczeń po lekcji chemii, korzystając też z innych źródeł, napisał swój własny komentarz na dany temat.

Nie mają to być kopie cudzych słów, ale przemyślenia, dzięki którym będą układać się w naszych głowach wszystkie nabyte wiadomości. To trochę sposób na powtórkę, a także motywacja, aby zajrzeć do podręcznika, na naukowe strony internetowe i do biblioteki, to droga do ciekawych rozmów z rodzicami i kolegami, to ścieżka do  własnego rozwoju, lepszych wyników w nauce, wyższej samooceny.

Do dzieła!!!

Drugi wpis:

„Źródła i skutki zanieczyszczeń powietrza”, przeczytaj tekst z podręcznika od strony 66-71,  skorzystaj też z wiedzy swoich Rodziców, Dziadków, znajomych, przyjaciół.

Powietrze, którym oddychamy jest narażone na różne zanieczyszczenia,  to my je generujemy! Natura sama z siebie co jakiś czas wyrzuca pyły wulkaniczne czy tlenek węgla z pożarów, ale to kropla w morzu w porównaniu z globalnym ociepleniem, dziurą ozonową, kwaśnymi opadami czy zanieczyszczeniami emitowanymi przez samoloty, samochody, elektrownie, przemysł…

To, czego jesteśmy świadkami obecnie to niemalże zagłada naszej planety: zmiany klimatyczne, smog, ginięcie roślin i zwierząt!

Czy możemy się opamiętać?Jak zapobiec dalszym katastrofalnym w skutkach zmianom?

Napisz kilka zdań na temat zanieczyszczenia powietrza, o źródłach, skutkach, sposobach zapobiegania. Jak Ty możesz pomóc naszej planecie, czy jesteś w stanie z czegoś zrezygnować? Czy możesz czegoś się wyrzec?

Mile widziane załączone linki do ciekawych treści czy zdjęć, a także  tytuł filmu czy książki.

 

……………………………………………………………………………………………………………………..

 

 

Pierwszy wpis. Skomentuj, co sądzisz o chemii ?- Twoim nowym przedmiocie w szkole.

Napisz też jakie masz zdanie na temat wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, karczowaniu Puszczy Amazońskiej, zastępowaniu lasów nowymi drogami, autostradami, stadionami, osiedlami?

Przeczytaj artykuł z 2011 roku: http://www.ekologia.pl/wiadomosci/srodowisko/puszcza-amazonska-w-brazylii-coraz-szybciej-znika,15801.html

Wejdź na stronę WWF, czy znasz tę organizację? https://www.wwf.pl/srodowisko

Dlaczego o to pytam po lekcji  „Tlen najważniejszy składnik powietrza”?  

Napisz  minimum 6 zdań złożonych, możesz załączyć link do ciekawego artykułu, zdjęcia, filmu.

 

Reklamy

137 myśli w temacie “Chemia w szkole

 1. Mateusz Kabaciński :) pisze:

  Zanieczyszczenia powietrza.
  Zaczynając cały temat o zanieczyszczeniach powietrza powinno się zacząć od powiedzenia, że główne skutki tego wszystkiego to tak naprawdę my wszystko spowodowaliśmy. Nasza chęć rozwoju, usprawniania technologii i szybszego tworzenia rzeczy. Elektrownie które emitują szkodliwe gazy i pyły takie jak: Dwutlenek węgla (IV) i (II), Tlenek azotu, Dwutlenek i trójtlenki siarki, pyły węglowe, Ozon troposferyczne, pary rozpuszczalników. Według mnie jednym z najgorszych powodów i najbardziej samolubnych jest wycinanie lasów tylko dla drewna. Można zrozumieć to że ludzie wycinają drzewa dla tworzenia mebli i ogrzewania domów, ale trzeba to robić z jakimś chociaż minimalnym ograniczeniem.

  Oprócz zanieczyszczeń z powodu ludzkiego istnieje również rodzaj naturalny takie jak wybuchy wulkanów które emitują Dwutlenek węgla.

  Skutkiem tego wszystkiego jest to, że ludzie te wszystkie gazy i pyły wdychają i zaczynają chorować na choroby układu oddechowego, a w najgorszym przypadku umierają na nie.W Krakowie ludzie przez smog noszą maseczki. W świecie roślin jest ich coraz mniej z powodu zaburzeń procesu fotosyntezy i wydalania tlenu i pobieraniu CO2. Następuje skażenie wód i gleb. Przez to wszystko jeszcze częściej występują kwaśne deszcze i tornada.

  Ja jako 13 latek mogę zrobić wiele rzeczy w sprawie ochrony środowiska takie jak segregowanie śmieci, w lato mogę namówić rodziców abyśmy poruszali się piechotą lub rowerem po mieście, nie zostawianie niepotrzebnie światła i zużywania energii i wiele wiele innych

  Dorośli ludzie mogą stosować filtry na samochód, nie używać aerozoli i inne. Właściciele firm mogą stosować filtry w różnych elektrowniach.

  Ciekawy link który o tym opowiada to : https://www.youtube.com/watch?v=737tOWFtnc4.
  jest jeszcze książka Piotra Kowalika pt. „Ochrona środowiska glebowego”.

  Polubienie

 2. Roksana Borowicz pisze:

  PIERWSZY WPIS
  Według mnie chemia jest ciekawym i interesującym, ale też niełatwym przedmiotem szkolnym, w któym występuje wiele ciekawych tematów lekcyjnych oraz doświadczeń. Jeśli chodzi o lasy to uważam, że zupełnie niepotrzebnie wycinana jest Puszcza Białowieska oraz Puszcza Amazońska. Jeżeli ludzkość nie będzie będzie dbała o przyrodę, za miliony lat ludzie wyginą, bo nie będą mieli czym oddychać, gdyż jak jest napisane na stronie fundacji WWF: ,,W zastraszającym tempie tracimy lasy naturalne. Co minutę ich powierzchnia kurczy się o obszar równy 36 boiskom piłkarskim. Bezpowrotnie”, tym samym jest coraz mniej lesistych terenów. Około 1-2 lata temu bardzo interesowałam się organizacją wspomagającą zwierzęta WWF. Starałam się wspomagać jak najbardziej mogłam tę organizację- udostępniałam wszędzie linki, prosiłam znajomych o wpłącanie pieniędzy, etc. Mam nadzieję, że ludzie zastopują z wycinkami i niszczeniem lasów, gdyż jest to dom dla milionów gatunków róznych zwierząt- od najmniejszych do największych. Przykro jest mi patrzeć jak właśnie te zwierzęta tracą swój dotychczasowy dom przez głupotę ludzi.

  Polubienie

 3. Mikołaj Sadłowski pisze:

  DRUGI WPIS
  Jesteśmy świadkami wielkich zanieczyszczeń powietrza wywołanych przez auta i inne maszyny które wydzielają spaliny.
  Możemy mniej poruszać się autami i zainwestować w rowery lub wypożyczyć .
  Sądzę że powinniśmy dbać o ziemię i np. segregować śmieci , jeździć rowerami lub chodzić po prostu.
  I pamiętajcie jeśli dbamy o ziemię to ziemia dba o nas więc starajcie się ograniczać środki transportu takich jak auta lub autobusy i ziemia będzie ładniejsza .

  Polubienie

 4. Miłosz Kowalewski kl.7b pisze:

  Uważam,że Puszcza Białowieska jest dla naszego kraju bardzo ważna.
  Jest naszym narodowym dziedzictwem.
  Jeśli jej nie będzie w przyszłości ludzie nie będą mieli czym oddychać.
  Największym zagrożeniem dla puszczy jest człowiek.
  Podobnie jak Puszcza Amazońska to płuca świata,wiec nie można jej wycinać.
  Jeśli chodzi o zastępowanie lasów autostradami,drogami i osiedlami to na dłużej jest to dla nas niedobre,bo zabraknie tlenu dla ludzi i zwierząt.

  Polubienie

 5. Bartek Wojtczak pisze:

  ,,Zanieczyszczenie powietrza”

  Sami, często nieświadomie, przyczyniamy się do ocieplenia klimatu i zwiększania się dziury ozonowej.
  Takim przykładem ludzkiej nieświadomości, jest to, że jeździmy autami z silnikiem diesla.
  Bardzo dobrym sposobem, by zmniejszyć ilość wytwarzanych przez spaliny zanieczyszczeń jest zmiana środku transportu na komunikację miejską lub na rower. Dobrym przykładem tego jest akcja ,,Przesiądź się” organizowana przez miasto Poznań.

  http://www.przesiadzsie.pl/

  Można też zmniejszyć dostawanie się do atmosfery freonów zawartych w aerozolach, niszczących warstwę ozonową. Można np. zacząć używać dezodorantów kulkowych, a nie w rozpylaczu.

  Elektrownie węglowe są dzisiaj przedmiotem eliminacji UE, ponieważ produkują ogromną ilość dwutlenku węgla dostającego się do atmosfery. Dwutlenek węgla w ogromnym stopniu przyczynia się do ocieplenia klimatu.

  Jednym z bardzo poważnych konsekwencji zanieczyszczenia powietrza jest smog i nie ma co ukrywać, że Polska jest krajem smogu:

  Od zatruć smogiem umiera wiele osób, coraz powszechniejsze są też choroby układu oddechowego, wywołane obecnością w powietrzu różnych szkodliwych związków chemicznych. Na szczęście możemy zawsze sprawdzić mapę smogu: https://tvnmeteo.tvn24.pl/smog.

  W jaki sposób my możemy walczyć z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza?
  Bardzo dobrym pomysłem jest np. zakupienie paneli słonecznych i umieszczenie ich na dachu lub szczegółowa segregacja odpadów.
  Ja, jako 12-latek, mogę np. namówić rodziców by zakładali specjalne filtry na kran, dzięki którym do wody dostaje się więcej powietrza (https://www.youtube.com/watch?v=rzGbBURIpUY [minuta odcinka 0,37 oraz 2,36]) albo namówić ich do szczegółowej segregacji odpadów lub zatrzymywania plastikowych siatek ze sklepów i późniejszego ich wykorzystywania.

  Polubienie

 6. Michał Ślachciński pisze:

  Przepraszam za lekkie opóźnienie.
  Chemia nie jest moim ulubionym przedmiotem (bez urazy proszę pani), ale nie jest też na mojej czarnej liście przedmiotów. Co do wycinki puszczy to uważam, że jest to niewłaściwe. Nie ma co zapobiegać smogowi, gdy wycina się spory kawałek natury. Wszyscy powinni przeżyć bez nowej drogi, natomiast dla jakości powietrza i natury jest to potężny cios. Wycinka drzew ma związek z powietrzem. Bez drzew tlen nie zostanie oczyszczony, a dwutlenek węgla sam się w tlen nie zamieni.
  Film o puszczy Białowieskiej:

  dla porównania puszcza 2 lata temu:

  Polubienie

 7. Maja Ochla pisze:

  Głównymi przyczynami globalnych zagrożeń środowiska są Zanieczyszczenia powietrza. Najbardziej i najczęściej zanieczyszczają atmosferze: dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, tlenki azotu oraz pyły.Zanieczyszczenia powietrza dzieli się na pyłowe i gazowe, mogą mieć one wpływ na zdrowie człowieka, roślin, zwierząt, a także na glebę i wodę. Głównymi źródłami zanieczyszczeń są:
  -przemysł energetyczny
  -wzrost liczby ludności i uprzemysłowienie
  – przemysł transportowy

  Smog tworzy się ze spalin samochodowych, które zawierają węglowodory, czad i tlenki azotu. Uszkadza on drogi oddechowe.

  http://wyborcza.pl/7,75398,22656735,walka-ze-smogiem-jak-polska-koloruje-powietrze.html?disableRedirects=true

  W zamieszczonym linku przedstawiona jest mapa występowania smogu w Polsce.Jak walczyć ze smogiem? Można np. Wybrać jeden dzień w tygodniu w którym zamiast autem pojedziemy do szkoły/pracy rowerem lub tramwajem.Można też korzystać ze wspólnych aut aby ograniczyć ich liczbę na drogach 🙂

  inne skutki zanieczyszczeń powietrza:

  1KWAŚNE DESZCZE(deszcze zawierające zaabsorbowane w kroplach wody dwutlenek siarki, tlenki azotu oraz ich produkty reakcji w atmosferze)
  -Skutki:Niszczenie budowli i konstrukcji metalowych,Zakwaszenie wód powierzchniowych,Zakwaszenie gleby
  -Zapobieganie: budowanie instalacji wyłapujących tlenki siarki i azotu ze spalin emitowanych do atmosfery (odsiarczanie gazu) oraz rezygnacja z paliw o znacznym stopniu zasiarczenia. https://www.youtube.com/watch?v=tRjvf5RIOsk

  2DZIURA OZONOWA(zjawisko spadku stężenia ozonu (O3) w stratosferze atmosfery ziemskiej.)
  -Skutki: brak ochrony przed promieniowaniem UV,globalne ocieplenie,jednak najważniejszym skutkiem dziury ozonowej może być całkowite zniszczenie warstwy ozonu, co w rezultacie doprowadzi do biologicznej śmierci planety Ziemi.
  -Zapobieganie:powstawaniu i powiększaniu się dziury ozonowej powinniśmy zacząć od nas samych i naszego najbliższego otoczenia. Robiąc zakupy w sklepach drogeryjnych i chemicznych powinniśmy być świadomi tego co kupujemy i unikać produktów zawierających związki freonowe tak szkodliwe dla naszego środowiska.

  3EFEKT CIEPLARNIANY(Anomalia pogodowe, z którymi ludzie borykają się mniej więcej od 20-stu lat nasuwaj przypuszczenie, że Ziemię czeka globalna zmiana klimatu pociągająca za sobą katastrofalne skutki.)
  -Skutki: Największym skutkiem efektu cieplarnianego jest ocieplenie klimatu. Co może spowodować podniesienie wód mórz i oceanów poprzez tonięcie lodowców. Zmieniają się także po przez ocieplenie klimatu sfery klimatyczne.
  Zapobieganie:Oszczędzanie wody,Segregowanie śmieci,Oszczędzanie energii

  Polubienie

 8. Tzunamix pisze:

  „Woda jako źródło życia”
  Woda jest nieodłączną częścią życia wszystkich stworzeń na świecie. Jednak staje się ona z czasem coraz bardziej zanieczyszczona. Ponadto wiele ludzi nawet nie zdaje sobie z tego sprawy.
  Woda jest rozpuszczalnikiem wielu substancji. Może się zmienić w stan stały, ciekły i gazowy. Umożliwia jej to obieg w przyrodzie. Jako morze, jeziora, rzeki i oceany zamienia się w stan gazowy (paruje) i wznosi się aż do chmur. Stamtąd zmienia się w deszcz (skrapla się) lub w śnieg (podlega resublimacji) i spada na ziemię. Następnie wsiąka w ziemię i spływa do zbiorników i tak cykl się powtarza.
  Woda w 97% to wody słone. Znajdują się one w: morzach, jeziorach, rzekach i oceanach. 3% to wody słodkie. 82% wód słodkich są zawarte w lodowcach, 14% to wody słodkie zawarte w podziemiach, a 3% to wody słodkie zawarte w rzekach i jeziorach.
  Woda jest źródłem życia. Człowiek składa się w 58% z niej. Potrzebna jest ona do oddychania komórkowego. Tak jak bez jedzenia możemy przetrwać miesiąc, tak bez wody nie przetrwamy nawet pełnego tygodnia. Wtedy nie zachodzi oddychanie komórkowe. Komórki obumierają, a organizm ginie.
  Niestety woda jest zanieczyszczana przez ludzi. Jednym z powodów jest to, że fabryki wytwarzają dużo toksyn, a te są przelewane do mórz, rzek, jezior i oceanów. Inną z przyczyn są kwaśne deszcze, które są tworzone poprzez zanieczyszczone powietrze. Jednym z bardziej skandalicznych zanieczyszczeń są wysypiska śmieci na wodzie. Polega to na tym, że ludzie wyrzucają do wody różne rzeczy. Jednym z bardzo obrzydliwych i za razem okrutnych widoków są pływające opony, a wokoło zdechłe ryby.
  Moim zdaniem, aby zapobiec takim widokom trzeba po prostu szanować przyrodę, segregować odpady i w żadnym wypadku nie wyrzucać śmieci do jezior i rzek. Woda jest potrzebna do życia i jeżeli chcemy być zdrowi to powinniśmy ją szanować.
  MIKOLAJ DUNAJ 7C

  Polubienie

 9. Bart Kas klasa 7A pisze:

  Czy można żyć bez wody?
  W dzisiejszych czasach niestety nie szanujemy wody.Jesteśmy przyzwyczajeni do tego,że odkręcamy kran i woda leci , a w naszej świadomości nie pojawia się myśl, że może jej zabraknąć.Używamy pełnego strumienia np. do podlewania ogrodu, mycia samochodu nie myśląc o dalszych konsekwencjach.
  W życiu codziennym możemy wprowadzić zmiany, które będą prowadziły do oszczędzania wykorzystanej wody. Podam tylko kilka przykładów ,choć jest ich znacznie więcej :
  – zamiast nalewać pełną wannę wody możemy wziąć szybki prysznic,
  -starajmy się nie wylewać wody, jeśli możemy użyć jej ponownie na przykład do podlania kwiatów czy ogrodu,
  -gdy myjemy zęby zakręćmy na ten czas kran,
  -naprawmy przeciekające krany,
  -używajmy zmywarki i pralki, gdy są pełne i korzystajmy z programów oszczędnościowych,
  -jeśli myjemy ręcznie naczynia, to róbmy to w jednej komorze zlewu z użyciem płynu do mycia naczyń, a w drugiej komorze płuczmy,
  -trawnik w ogrodzie podlewajmy oszczędnie i najlepiej rano,
  -używajmy perlatorów do kranów,
  -jeśli mamy taką możliwość zróbmy zbiornik na wodę deszczową.
  Stosowanie powyższych wskazówek przyczyni się do mniejszego zużycia wody w naszych domach.
  Dzisiejsza technologia pozwala na wprowadzenie recyklingu wody deszczowej i ” szarej”. Za pomocą specjalnej instalacji dualnej następuje filtracja i oczyszczanie wody wolnej od fekalii. Instalację taką możemy zrobić zarówno w nowo budowanych domach, jak i przerobić instalację już istniejącą. Zabrudzona woda np. po kąpieli czy myciu naczyń jest przesyłana do zbiornika , gdzie jest oczyszczana przez specjalne bakterie, które powodują, że części organiczne ulegają rozkładowi. Następnie woda jest uzdatniana za pomocą filtrów. Tak odzyskaną wodę możemy wykorzystać do sprzątania, mycia naczyń, spłukiwania wody w toalecie, mycia samochodu i innych rzeczy.
  Głównymi źródłami zanieczyszczeń wód w dzisiejszych czasach są wprowadzane do wód substancje chemiczne, detergenty, barwniki, pestycydy, metale ciężkie, substancje ropopochodne, chlorki, azotany, fosforany. W celu ograniczenia zanieczyszczeń wód można budować nowoczesne oczyszczalnie ścieków, modernizować stare oczyszczalnie, ograniczyć ilość zanieczyszczeń wprowadzonych do wód takich jak zrzuty nieprzetworzonych ścieków przemysłowych, komunalnych, gnojówki.
  Procesem wzbogacającym zbiorniki wodne w pierwiastki biofilne, skutkującym wzrostem trofii, czyli żyzności wody jest eutrofizacja. Przyczynami eutrofizacji są przede wszystkim wzrost w wodach fosforu, erozja w rozlewni, wzrost dopływu azotu, nawożenie ziemi uprawnej.
  Nie możemy żyć bez wody. Jest nam potrzebna w wielu dziedzinach życia. Dlatego tak ważne jest aby nauczyć się ją oszczędzać i ponownie wykorzystywać. Zacznij już teraz!

  Polubienie

 10. Karølina Wojtkowiak pisze:

  ZANIECZYSZCZENIA WÓD
  Woda jest niezbędna w naszym życiu,
  dlatego powinniśmy dbać o nią i dobrze nią gospodarować. Niestety wiele osób zapomina o tym, jak ważne funkcje pełni woda i o tym, że powinniśmy ją szanować.
  Oszczędzać wodę może każdy z nas i to na wiele sposobów. Jednym z nich jest uruchamianie pralki czy zmywarki tylko wtedy, gdy będzie zapełniona. Możemy m.in. częściej brać prysznic niż korzystać z wanny, wtedy zużywamy znacznie mniej wody lub nie napełniać całej wanny wodą. Podczas mycia twarzy albo zębów powinniśmy zakręcić wodę gdy jej nie używamy. Warto też unikać spuszczania wody w toalecie bez potrzeby, np. chusteczki higieniczne możemy wrzucać do śmietnika.
  Głównymi źródłami zanieczyszczeń wody są ścieki, które zakłady przemysłowe wypuszczają do wody. Znajdują się w nich surowce oraz różne trujące substancje. Zanieczyszczenia pochodzą również z miast i osiedli, które związane są z rozwojem sieci kanalizacyjnej. Te ścieki zwiększają w wodach ilość rozkładającej się substancji i zawierają bakterie chorobotwórcze. Zanieczyszczeniami chemicznymi wód są detergenty, środki chroniące rośliny i nawozy oraz związki metali ciężkich np. Hg, Cr, Pb. Ich źródłami jest przemysł i transport samochodowy. Według mnie, aby ograniczyć zanieczyszczenia wód, ważna jest budowa oczyszczalni ścieków, bo to pomaga nam w czyszczeniu wody.
  Eutrofizacja jest to wzbogacanie zbiorników wodnych np. jezior w pierwiastki biofilne, co skutkuje wzrostem żyzności wód, stężeń związków fosforu i azotu.

  Polubienie

 11. oskar kwiatkowski pisze:

  czy woda jest potrzebna do życia ?

  według mnie woda to ważne i cenne źródło życia.jest potrzebne nie tylko nam lecz i zwierzętom oraz roślinom. woda na ziemi jedynie w 3% jest zdatna do picia czyli woda słodka ,natomiast 97% to woda słona która zawiera w sobie wszystkie pierwiastki chemiczne znane ludzkości.
  woda to cenne źródło życia o które musimy dbać .tematyki te poruszane są coraz to częściej w mediach społecznościowych ,telewizji czy stronach internetowych.lecz dla czego ? jak wcześniej wspomniałem wody słodkiej jest niewiele a jej światowe zasoby się kurczą. wodę wykorzystujemy do podlewania roślin czy kąpieli. lecz nie zdajemy sobie sprawy jakie to ma znaczenie dla innych.co szósty człowiek nie ma dostępu do czystej wody …

  więcej dowiecie się z tego nagrania :

  i coś jeszcze :

  z tych fragmentów można wywnioskować że możemy być bardziej ekonomiczni i zużywać mniej wody niż normalni oraz że woda w naszym kraju jest naprawdę skarbem, więc zastanów się nad tym puszczając wodę w wannie czy kranie

  Polubienie

 12. Bartek Wojtczak pisze:

  Woda jest tym elementem środowiska geograficznego, bez którego nie mogłoby rozwijać się życie. Odgrywała i odgrywa kolosalną rolę w rolę w rozwoju ludzkości. Od zawsze stanowiła ogniska cywilizacji, służyła do orientacji wędrującym ludom i tworzyła liczne szlaki komunikacyjne i wyznaczała granicę państw.

  Woda jest bardzo ważną częścią naszego życia. Podobno człowiek bez wody może przeżyć tylko dwa dni, więc dlatego woda jest najważniejszym pokarmem na ziemi. Jednak niektórzy ludzie nadal nie zdają sobie z tego sprawy i wody w ogóle nie szanują.

  Bardzo dobrym sposobem oszczędzania wody są np. specjalne nakładki na kran, dzięki którym do wody dostaje się więcej powietrza. Bardzo ciekawie o wodzie i jej właściwościach mówi SciFun w swoim odcinku poświęconym eksperymentom wodnym:

  Jestem ciekaw, czy ci przysłowiowi „Janusze” wiedzą, że z powodu braku wody na świecie w ciągu 20 sekund umiera 1 dziecko.

  Bardzo dobrym pomysłem było wprowadzenie Światowego Dnia Wody Pitnej (,,National Geographic”). Został on wprowadzony w 1993 roku, ponieważ w roku tym z braku wody cierpiało ok. ponad miliard ludzi. Więcej informacji można znaleźć na stronie:

  http://www.national-geographic.pl/aktualnosci/swiatowy-dzien-wody

  To prawda, że woda jest zasobem odnawialnym, ale odnawialnym bardzo długo. Przeciętny człowiek myśli sobie, że skoro ponad 71% ziemi to woda, i wystarczy tylko ją pobrać np. z oceanu, jest w błędzie. Tylko 3 z 71% wody jest zdatne do picia. Nam się wydaje, że woda to hurtowy produkt, taki jak każdy inny, ale nie. Biedne dzieci w Afryce cierpią z braku wody, gdy my nie zwracamy uwagi na cieknący kran i pijemy wodę z butelki, jakby nigdy nic.

  Woda w przyrodzie tworzy zamknięty obieg, który obrazuje ten obrazek.

  Podsumowując. Woda jest niezbędną częścią naszego życia. Bez niej nie da się żyć. Warto stosować specjalne nakładki na kran, aby oszczędzać wodę, nie należy ignorować przeciekających kranów, co 20 sekund na ziemi ginie jedno dziecko z braku wody, 3 z 71% wody na ziemi jest wodą pitną, woda tworzy zamknięty obieg, bez wody człowiek może przeżyć ok. 2 dni.

  Polubienie

 13. Grzegorz Strzykała pisze:

  Czy można żyć bez wody?
  Woda jest można powiedzieć wszędzie. Na naszej planecie zajmuje ona około 3/4 całej powierzchni Ziemi. Mimo to, że na świecie jest tyle wody, to w wielu miejscach jej brakuje i ludzie mieszkający na takich terenach niemal podejmują walkę o czystą wodę. Dużym problemem dla ludzkości jest nie ilość wody, bo tej jest bardzo dużo, ale to, że jest zanieczyszczona i znajduje się w niej pełno brudów które mogłyby nam potężnie zaszkodzić. Niektórzy pewnie sądzą, że problem z wodą nie ma żadnego znaczenia. W końcu jest jej tyle na ziemi. To nie jest tak kolorowe jak się wydaję. Tam gdzie jest najwięcej wody, czyli w oceanach, jest niezdatna do picia z powodu tego, że jest słona i by nam zaszkodziła. Głównymi przyczynami braku oraz zanieczyszczeń jesteśmy niestety my. Mimo że nie zdajemy sobie nawet z tego sprawy. Jest kilka sposobów oszczędzania wody które można zastosować:
  Bardzo dużo wody marnujemy na higienie czyli myciu się. Niepotrzebnie ją marnujemy w kąpieli czy myciu rąk. żeby takim rzeczom zapobiec trzeba brać zamiast kąpieli na której zmarnujemy o wiele więcej litrów wody zrobić sobie prysznic oraz patrzeć czy z kranu nie cieknie woda.
  Bardzo niepotrzebnym jest wylewanie wody. Zwykle się ją wylewa jak już nic z nią nie zrobisz.
  Dosyć trudno takiemu czemuś zapobiec bo nie wiemy ile wody się nam przyda. Można temu zapobiegać jest patrzenie czy jeszcze się ta woda nie przyda jak do podlania kwiatów czy zmywania talerzy.
  To są jedne z sposobów oszczędzania wody. Niestety mamy jeszcze jeden duży problem związany z wodą na naszej planecie. Są to otóż zanieczyszczenia, przez które zwykła woda którą moglibyśmy normalnie wypić staje się szkodliwa. Woda pod wpływem wszystkich chemicznych związków czyli np. detergentów, fenoli czy innych produktów staje się niezdatna do picia. Najważniejszym co można w tej sprawie zrobić to nie wyrzucać śmieci do wody. Nie wiadomo jakie w nich chemikalia się znajdują.
  Można to wszystko podsumować tak, że ludzie kompletnie nie dbają o źródła wody które się kończą. Wszystkich ludzi na świecie nie da się zmusić do dbania o zapasy wody. Lecz nawet jeśli nie wszyscy, to ty możesz zawsze coś zrobić dla ludzkości i zastosować się do zasad oszczędzania i niezanieczyszczania wody
  Grzegorz Strzykała 7b

  Polubienie

 14. Michał Marszał pisze:

  Czy można żyć bez wody?

  Oczywiscie że nie. Woda jest jednym z najważniejszych składników swiata i naszego organizmu. Dzięki niej mamy rosliny typu marchew które możemy spożywać. Gdyby nie było wody to rosliny by wymierały masowo, tak samo jak ludzie.

  Czy my dobrze postępujemy że nie szanujemy wody?

  Na swiecie jest co raz mniej wody słodkiej którą można pić. Człowiek w codziennym życiu traci niepotrzebnie wodę, naprzykład zamiast kąpieli w wannie lepiej wziąsć prysznic. Pozwoli nam to ograniczyć zużycie wody nawet do 70%. Jak się wezmie kąpiel w wannie ,to niepotrzebnie tracimy tą wodę która by naprzykład mogła by się przydać na kolejny prysznic.

  Jak można zaoszczędzać wodę?

  Pod żadnym pozorem nie wylewaj niepotrzebnej wody, bo możesz ją dać na kwiaty które potrzebują jej do rozwoju.
  Zakręcaj kran kiedy się naprzykład golisz.
  Bierz szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie.
  Nie spłukuj nadmiernie toalety.

  Jakie są zródła zanieczyszczenia wód?

  Jednym z zródeł które zanieczyszcza wodę to są pestycydy które są dodawanie do naprzykład kosmetyków lub płynów do mycia naczyń.
  Scieki które powodują że woda nie jest już zdatna do picia.

  Czym jest eutrofizacja ?

  Eutrofizacja jest to nadmierne wzbogacanie zbiorników wodnych. Skutkiem tego jest porastanie zbiorników naprzykład trofiami czyli żyznosc wód. Na takich zbiornikach pojawiają się różne glony i inne.

  Jakie działania trzeba podjąc żeby ograniczyć zanieczyszczenie wód?

  Aby ograniczyć zanieczyszczenie wód należy
  Mniej produkować zbędnych odpadów (scieków) które zanieczyszczają wodę.
  Niestosować pestycydów lub sztucznych nawozów które też zanieczyszczają wodę.
  Nie wylewać różnych substancji toksycznych typu benzyna lub ropa naftowa.

  Polubienie

 15. SZYMON pisze:

  Bez wody nie można żyć, ponieważ jest podstawowym składnikiem naszego organizmu .
  W wodzie można rozpuszczac substancje podobne do wody. Na tozpuszczalnosc wpływają tylko czynniki chemiczne danej substancji .
  Człowiek aby żyć potrzebuje wody .
  W niektórych krajach woda jest nie osiagalna tak jak u nas w kranach.

  Polubienie

 16. SZYMON pisze:

  Woda jest potrzebna do życia. Bez wody nie żyły by zwierzęta, ludzie i rośliny. Jest najważniejszym pokarmem na ziemi.
  Bardzo często nie oszedzsmy wody nie dokrecajac kranow lub lejac wodę bez potrzeby .
  Woda jest niezbędnym składnikiem naszego życia

  Polubienie

 17. Maksymilian Kania 7a pisze:

  Czy można żyć bez wody?

  Moim zdaniem człowiek składający się głównie z wody, gdyby jej zabrakło jego organizm powoli zacząłby obumierać z braku.

  Każdy człowiek powinien zdawać sobie sprawę, że ciągłe zostawianie kapiącego kranu może prowadzić do wysokich rachunków, ale także do zmniejszenia na Ziemi zasobów wody słodkiej. Powinniśmy zacząć dbać o wodę słodką, bo któregoś dnia nam jej zabraknie. Zacznijmy naczynia myć w zmywarce, a nie ręcznie. Podczas deszczu wystawiajmy naczynia do jej zbierania, a potem używajmy w celach ogrodniczych. Jeżeli są odpowiednie warunki to podłączmy pralkę do ubikacji, aby woda po praniu szła do spłuczki.
  Przestańmy zaśmiecać rzeki, jeziora oraz inne wody. Kiedy to robimy zmniejszenia się ilość wody, którą pijemy, wody, która daje nam życie. Potem także wdychamy zanieczyszczone powietrze i jesteśmy bardziej podatni na różne choroby.
  Bardzo dużym źródłem zanieczyszczeń wód są nieodpowiednie działania człowieka, wrzucającego śmieci także z fabryk, lecz nie biorącego pod uwagę, że szkodzi przyrodzie, która od tego może ucierpieć. Mam nadzieję, że są tacy, którzy o wodę szczególnie słodką chcą dbać, aby nigdy jej nie zabrakło.
  Eutrofizacja to proces, gdzie zbiorniki wodne wzbogacają się w niezbędne do życia pierwiastki chemiczne skutkujące wzrostem żyzności wód. Dotyczy to zarówno zbiorników wodnych jak również wód powierzchniowych.
  Skutkiem zanieczyszczeń wód jest także nieczyste powietrze oraz woda, którą trzeba uzdatniać, żeby nadawała się do picia.
  Pamiętajmy, dbanie o wodę jest bardzo ważne dla każdego człowieka, a także pomaga w zachowaniu zdrowia.

  Maksymilian Kania 7a

  Polubienie

 18. Majka Ochla pisze:

  Nie można żyć bez wody , ponieważ jest to jeden z najważniejszych budulców naszego organizmu.
  Człowiek jest zbudowany w 70% z wody.

  JAK OSZCZĘDZAĆ WODE
  – nie wylewaj niepotrzebnie wody
  – bierz szybki prysznic
  – zakręcaj kran , gdy myjesz zęby
  -nie używaj bierzacej wody do odmrażania mrożonek. Możesz odmówić je w mikrofali

  JAK MOŻEMY PONOWNIE WYKORZYSTAĆ WODĘ?:
  -Np.wodą, w której były gotowane parówki możemy podlać kwiatki

  JAKIE SĄ PRZYCZYNY ZANIECZYSZCZEŃ?:
  -Wypłukiwanie substancji ze skał i gleb
  -Rozwój i obumieranie wodnych organizmów roślinnych i zwierzęcych
  -ścieki komunalne
  -Odpady hodowlane

  JAKIE SĄ ŹRÓDŁA ZANIECZYSZCZEŃ WÓD?:
  – odpady promieniotwórcze i związki metali ciężjich
  – paliwa, oleje, smary, rozpuszczalniki
  – nawozy sztuczne, pestycydy
  – ścieki z kopalń

  JAK OGRANICZYĆ ZANIECZYSZCZENIA WÓD?:
  -nie odprowadzac ścieków do rzek i jezior
  – nie myć samochodów w rzekach
  – nie wyrzucac śmieci do wody
  -ograniczyc używanie nawozów sztucznych

  CO TO EUTROFIZACJA?
  •Eutrofizacja – proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkujący wzrostem trofii, czyli żyzności wód. Proces ten dotyczy nie tylko zbiorników wodnych, ale również cieków. Śnięcie ryb to jeden z wielu skutków zanieczyszczenia wód.

  Polubienie

 19. Aleks Wiertelak pisze:

  By zaoszczędzić zużycie wody należy wyrobić w sobie codzienne nawyki takie jak np.
  – Zakręcać wodę podczas mycia zębów czy golenia
  – Częściej korzystać z natrysku niż kąpieli
  – Pranie wstawiać przy pełnej pralce
  – Wybierać takie baterię, które pomogą zmniejszyć zużycie wody
  – Naprawiać kapiące krany
  – Unikać zbędnego spłukiwania wody w toalecie
  Ponadto czasami daną wodę możemy jeszcze wykorzystać np. do sprzątania czy nawet do podlania kwiatów lub ogrodu.
  Prawie każde wykorzystanie wody powoduje jej zanieczyszczenie które możemy ograniczyć poprzez:
  – Budowę oczyszczalni ścieków
  – Składowanie odpadów w miejscach do tego przeznaczonych
  – Nie należy wrzucać śmieci do wody (do rzeki)
  – Sadzanie drzew w okolicach zbiorników
  – Zakładanie filtrów na wodę
  Jednym ze skutków zanieczyszczenia wód jest eutrofizacja czyli proces wzrostu żyzności wód.
  Skutkiem eutrofizacji jest gromadzenie się, na dnie zbiornika wodnego, osadu w formie mułu gnilnego. Muł gnilny zaburza funkcje eko-systemu wodnego, dlatego eutrofizacja bywa traktowana jako zanieczyszczenie.
  Warto dbać o czystość wód ponieważ są one niezbędne człowiekowi do życia.

  Polubienie

 20. Mikołaj Dunaj pisze:

  „Woda źródłem życia.”
  Woda jest to połączenie tlenu i wodoru. Jest ona składnikiem życia. Powoduje wiele procesów w organizmie bez, których byśmy nie przeżyli. Niestety woda jest coraz bardziej zanieczyszczana. W Polsce najwięcej jest rzek, których woda jest III klasy, a w niektórych przypadkach dochodzi do stany wody klasy V.
  Woda często jest marnowana przez ludzi nieraz nawet nieświadomie. Lecz można ją oszczędzać np.: zakręcać kran po umyciu rąk albo brać szybkie i krótkie prysznice zamiast długich kąpieli. Wodę można też szanować nie wyrzucając jej, bo jeżeli mamy wodę, która jest niezdatna do picia, to po co ją wyrzucać, zamiast np. podlać nią kwiaty.
  Nieraz ludzie wyrzucają wodę, bo np. za dużo stała na słońcu i jest niedobra, ale zawsze można ją zagotować. Innym z przykładów jest to, że gotujemy litr wody na herbatę po to, aby zaparzyć tylko jedną szklankę. Lepiej zagotować mniej wody, aby się nie marnowała. Jednym ze sposobów oszczędzania wody może być wykorzystywanie wody po kąpieli w wannie lub pod prysznicem, do spłukiwania nieczystości w toalecie. Woda po kąpieli nie jest mocno zanieczyszczona i stosując tanie filtry można ponownie wykorzystać w spłuczce (woda ta nie musi być zdatna do picia).
  Woda jest coraz bardziej zanieczyszczona. Niestety za tym wszystkim stoją duże firmy i statki, które wylewają do wody ropę naftową. Jedną z przyczyn są też kwaśne deszcze spowodowane zanieczyszczeniem powietrza. Jeżeli chcielibyśmy zapobiec zanieczyszczeniu wody to: wszystkie statki, powinny być zasilane energię odnawialną np. wiatrową, powinniśmy nie wyrzucać i nie palić śmieci w domach, gdyż to zanieczyszcza powietrzę, a przez to padają kwaśne deszcze, które zanieczyszczają wodę. Fabryki powinny mieć filtry na kominach, a my najlepiej jakbyśmy jeździli na czymś co nie wytwarza spalin, czyli np. rowerami. Należy dążyć do wyeliminowania sieci kanalizacji łączącej zanieczyszczenia z domów i mieszkań z wodą deszczową. W celu zanieczyszczenia miasta droższe, ale bardziej ekologiczne rozwiązanie podziału ścieków na ścieki z domów i mieszkań, które są bardzo zanieczyszczone i wymagają drogiego sposobów oczyszczania od ścieków-wody deszczowej, która po szybkim i tanim filtrowaniu może być ponownie użyta.
  Jednym ze skutków zanieczyszczenia wód jest eutrofizacja. Zjawisko to jest wywołane wzbogaceniem się wody w pierwiastki biofilne. Na początku tego procesu jest coraz więcej ryb w wodzie i jest żyzna gleba. Niestety po przekroczeniu danej granicy mogą się pojawiać niepowołane skutki takie jak: zmniejszenie się ilości tlenu, wymieranie z tego powodu ryb. Może też się zdarzyć, że zaczną rosnąć różne niebezpieczne dla człowieka glony. Przykładem na to są tabliczki nad morzem Bałtyckim w napisem „Uwaga Sinice. Proszę nie wchodzić” po czym morze wygląda jak jedna wielka zielona plama.
  Na szczęście jest wiele organizacji, które są po to, aby zanieczyszczenie wód spadało. Wiele ludzi stara się segregować śmieci i pomagać przyrodzie. Jest to bardzo pocieszające, zwłaszcza że los Ziemi nas i wszystkiego co tutaj żyje jest w naszych rękach.

  Polubienie

 21. Weronika Franiak 7a pisze:

  Woda źródłem życia

  Bez wody cały świat byłby pustynią na której nic by nie rosło. Rośliny potrzebują wody do życia i
  wzrostu. Zwierzęta i ludzie muszą pić wodę gdyż ich ciała częściowo składają się z wody i muszą ją uzupełnić. Dlatego woda jest bardzo ważna i musimy ją wykorzystywać. Podczas deszczu możemy magazynować wodę którą później będziemy podlewać rośliny. Codziennie używamy wody która jest u nas w kranach. Oszczędzając ją dbamy o środowisko.

  Polubienie

 22. Miłosz 7b pisze:

  „Woda żródłem życia ”
  Woda jest nam potrzebna,bez wody nie powstałoby życie na ziemi.
  Woda (H2O) to połączony tlen i wodór
  Woda wykorzystywana jest jako związek chemiczny w wielu zakładach przemysłowych
  spożywczych i w innych procesach produkcji. woda jest zanieczyszczana i trzeba zmniejszać to zanieczyszczenie przez nie wylewani ścieków do rzek,budować nowe oczyszczalnie,w zakładach stosowanie wodoszczelnych technologii lub o zamkniętych obiegach.
  Musimy oszczędzać wodę;nie wylewaj niepotrzebnie wody,bierz prysznic zamiast kąpieli w wannie,zakręcaj kran,dbaj o sprawne baterie żeby nie przeciekały.
  Wody płynące czyli rzeki mozna wykorzystać do budowy elektrowni wodnych ,do transportu statkami promami.Wody stojące np jeziora mogą być wykorzystane jako kąpieliska,łowiska,
  zbiorniki retencyjne.
  Eutrofizacja-proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne,skutkujący wzrostem trofii czyli żyzności wód.Proces ten dotyczy zbiorników wodnych również cieków.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s