Chemia w szkole

Refleksje po lekcjach chemii.

W tej zakładce będę wpisywać zadania domowe dla moich uczniów.

Najważniejsze dla mnie jest to, żeby uczeń po lekcji chemii, korzystając też z innych źródeł, napisał swój własny komentarz na dany temat.

Nie mają to być kopie cudzych słów, ale przemyślenia, dzięki którym będą układać się w naszych głowach wszystkie nabyte wiadomości. To trochę sposób na powtórkę, a także motywacja, aby zajrzeć do podręcznika, na naukowe strony internetowe i do biblioteki, to droga do ciekawych rozmów z rodzicami i kolegami, to ścieżka do  własnego rozwoju, lepszych wyników w nauce, wyższej samooceny.

Do dzieła!!!

Drugi wpis:

„Źródła i skutki zanieczyszczeń powietrza”, przeczytaj tekst z podręcznika od strony 66-71,  skorzystaj też z wiedzy swoich Rodziców, Dziadków, znajomych, przyjaciół.

Powietrze, którym oddychamy jest narażone na różne zanieczyszczenia,  to my je generujemy! Natura sama z siebie co jakiś czas wyrzuca pyły wulkaniczne czy tlenek węgla z pożarów, ale to kropla w morzu w porównaniu z globalnym ociepleniem, dziurą ozonową, kwaśnymi opadami czy zanieczyszczeniami emitowanymi przez samoloty, samochody, elektrownie, przemysł…

To, czego jesteśmy świadkami obecnie to niemalże zagłada naszej planety: zmiany klimatyczne, smog, ginięcie roślin i zwierząt!

Czy możemy się opamiętać?Jak zapobiec dalszym katastrofalnym w skutkach zmianom?

Napisz kilka zdań na temat zanieczyszczenia powietrza, o źródłach, skutkach, sposobach zapobiegania. Jak Ty możesz pomóc naszej planecie, czy jesteś w stanie z czegoś zrezygnować? Czy możesz czegoś się wyrzec?

Mile widziane załączone linki do ciekawych treści czy zdjęć, a także  tytuł filmu czy książki.

 

……………………………………………………………………………………………………………………..

 

 

Pierwszy wpis. Skomentuj, co sądzisz o chemii ?- Twoim nowym przedmiocie w szkole.

Napisz też jakie masz zdanie na temat wycinki drzew w Puszczy Białowieskiej, karczowaniu Puszczy Amazońskiej, zastępowaniu lasów nowymi drogami, autostradami, stadionami, osiedlami?

Przeczytaj artykuł z 2011 roku: http://www.ekologia.pl/wiadomosci/srodowisko/puszcza-amazonska-w-brazylii-coraz-szybciej-znika,15801.html

Wejdź na stronę WWF, czy znasz tę organizację? https://www.wwf.pl/srodowisko

Dlaczego o to pytam po lekcji  „Tlen najważniejszy składnik powietrza”?  

Napisz  minimum 6 zdań złożonych, możesz załączyć link do ciekawego artykułu, zdjęcia, filmu.

 

Reklamy

137 myśli w temacie “Chemia w szkole

 1. Mikolaj Brzeziński pisze:

  Według mnie wszystkie fabryki powinny być ustopniowane do jakiegoś minimum bo jeśli chcemy mieć czegoś więcej , ale sobie nie szkodząc, fabryki powinny być bardziej ekonomiczne abyśmy mogli oddychać a nie siebie nawzajem truć wszystkimi zanieczyszczeniami.Aby to osiągnąć trzeba rozwinąć naukę o ekonomii np. pierwsze samochody elektryczne które są na prąd a nie na benzynę.

  Polubienie

 2. Miłosz Kowalewski kl.7b pisze:

  Naturalne przyczyny zanieczyszczenia powietrza to;wyładowania atmosferyczne,wybuchy wulkanów,pożary,procesy gnicia roślin i zwierząt.
  Zanieczyszczenie powietrza wytwarzane przez człowieka to np.
  piece w elektrociepłowniach,dymy z kominów fabryk,silniki samochodowe,które niszczą atmosferę szkodliwymi gazami. Skutkami tych zanieczyszczeń jest powiększająca się dziura ozonowa,smog,kwaśne deszcze. chronić powietrze powinniśmy używać naturalne żródła energii ; wiatru,wody,energii słonecznej. Nie możemy palić śmieci,fabryki muszą stosować filtry na kominy. Osobiście mogę zadbać o czystość powietrza segregując odpady,dbając o rośliny które dają nam tlen.

  Polubienie

 3. Bartosz Kubica pisze:

  Moim zdaniem to ludzie napędzają popyt na nowe zbędne rzeczy. Skutkiem tego jest produkcja podczas, której fabryki wytwarzają zanieczyszczenia.skutkiem tego jest zanieczyszczenie rzek ziemi, lasów oraz tworzą smog. Aby zmniejszyć poziom zanieczyszczeń trzeba ograniczyć produkcje oraz zastąpić prądem bezyne jako paliwo do samochodów.

  Polubienie

 4. Piotr Łuczków pisze:

  Moim zdaniem ludzkość może się opamiętać i nawet pomału podejmuje ku temu kroki. Na początek chcę powiedzieć że głównym problemem związanym z zanieczyszczeniem są spaliny samochodowe. Na to już wymyślono i opatentowano sposób. Są to samochody z napędem wodorowym i w pełni elektrycznym. No właśnie elektrycznym, to też jest problem. Ludzie w większości do pozyskania prądu wykorzystują „czarne złoto”. spalanie węgla tworzy duże pokłady jego tlenku(II i IV). Temu też można zaradzić wykorzystując: słońce, wodór, wodę, energię geotermalną oraz jądrową. ostatnim z ważnych punktów są fabryki, które nie dość że potrzebuję gigantycznych pokładów energii, to jeszcze produkują pełno zanieczyszczeń. W przypadku fabryk trzeba liczyć na eksperymentalne metody produkcji i pozyskiwanie energii z wyżej wymienionych źródeł prądu. A więc tak można zapobiec degradacji środowiska.
  LUDZIE OGARNIJCIE SIĘ!!!
  linki do ciekawego filmu oraz kilku stron:

  http://www.ekologia.pl/styl-zycia/eko-auto/auta-na-wodor-bardziej-ekonomiczne-i-ciche,21059.html
  http://energyinvestgroup.pl/rynek-energii-odnawialnej/jak-dziala-elektrownia-wiatrowa/
  Oraz jak własnoręcznie zmniejszyć toksyczność spalin swojego samochodu:
  http://mojafirma.infor.pl/moto/naprawa-auta/naped/256827,Jak-zmniejszyc-toksycznosc-spalin-w-silniku-benzynowym.html

  Polubienie

 5. oskar kwiatkowski pisze:

  Z roku na rok wzrasta poziom zanieczyszczeń powietrza. Dzieje się tak z przyczyn od nas niezależnych np. wybuchy wulkanów a, także ,wręcz przeciwnie np. wzrost liczby aut i oczywiście spalin samochodowych. Zimą widoczny w większych miastach smog powstaje w skutek palenia w piecach czego popadnie np. guma, plastik czy nawet stare opony. Skutkiem zanieczyszczeń jest też dziura ozonowa wytworzona przez dużą ilość promieniowania ultrafioletowego. Przez to liczba osób chorych na raka skóry przybywa oraz dochodzi do zmiany klimatu. Dla tego apeluje do wszystkich abyśmy się opanowali i pomogli przyrodzie. W ramach możliwości przesiadali się z samochodów na autobusy tramwaje czy nawet rowery, spacery, używać pieców gazowych i przede wszystkim CHROŃMY ZIELEŃ.

  Polubienie

 6. Mikołaj Sadłowski pisze:

  Moim zdaniem my ludzie musimy ograniczyć środki transportu które wydzielają szkodliwe gazy i które jeżdżą na paliwo,a jak już to chociażby autami i innymi środkami transportu które są elektryczne i nie wydzielają gazu i są bardzo ciche i są nie szkodliwe dla środowiska

  Polubienie

 7. Kacper Uryzaj pisze:

  Zanieczyszczenie powietrza to bardzo poważny problem, który dotyczy każdego z nas. Z powodu zanieczyszczenia powietrza powstają takie zjawiska jak: dziura ozonowa, kwaśne opady, efekt cieplarniany, zachwianie równowagi w ekosystemach. Powietrze najbardziej zanieczyszczają zakłady przemysłowe,chemiczne, rafinerie,elektrociepłownie,pojazdy spalinowe i spalane śmieci w piecach domów mieszkalnych.Przez tych trucicieli do powietrza dostają się:dwutlenek siarki, tlenki azotu,ozon oraz pyły.
  Jednym z efektów dostarczania się do powierza tlenków siarki i azotu są kwaśne deszcze-w wyniku rozpuszczenia się w deszczu tych tlenków powstają kwasy siarkowe oraz azotowe, które spadając na ziemię dostają się do gleby zanieczyszczając ją (czyli nasze jedzenie-warzywa, zboża, wody gruntowe .W internecie można zobaczyć w jakim stanie w Czechach są lasy po intensywnych opadach kwaśnych deszczów-to po prostu kikuty, a nie drzewa.Deszcze te niszczą również budynki np mosty, zabytkowe budowle np w Krakowie.
  Smog uważany przez niektórych za mgłę jest spowodowany emisją trujących gazów-dwutlenku siarki, tlenków azotu, pyłu węglowego i czadu.Polaka ma również bardzo poważny problem ze smogiem w Krakowie i na Śląsku -ludzie korzystają tam z maseczek gdy wychodzą z domu żeby się nie zatruć).
  Do innych skutków zanieczyszczenia powietrza należą: choroby ludzi (alergie, astma oskrzelowa,wysypki), choroby zwierząt,gorsza jakość wody niezbędnej do życia (może prowadzić do zatruć pokarmowych), zmiana klimatu-efekt cieplarniany-topniejące lodowce.

  Każdy z nas może zapobiec poprzez: segregację odpadów, nie używanie aerozoli , zakładanie filtrów na kominy fabryk, korzystanie z komunikacji miejskiej i rowerowej (mniej samochodów to mniej spalin),korzystanie z opakowań wielokrotnego użytku (szklane), ogrzewanie domów i wody bateriami słonecznymi, nie marnowanie jedzenia

  Polubienie

 8. Kacper Pachliński pisze:

  ,,Zanieczyszczenie powietrza’’ – to hasło często pada w gazetach i artykułach a nawet w podręcznikach szkolnych. Zapewne sporo o tym już słyszało. Ale czy dowiedzieli się jakie są tego przyczyny i skutki oraz co to jest warstwa ozonowa?

  Zanieczyszczenia powietrza posiadają dwa główne źródła.
  Pierwszym z nich są tzw. „źródła naturalne”. Ich skutkiem jest wytwarzanie się dwutlenku węgla, tlenku węgla (II), tlenku azotu oraz metanu. Przykładem mogą być wyładowania atmosferyczne, wybuchy wulkanów czy pożary lasów. Tych zjawisk na razie nie potrafimy kontrolować.
  Drugą przyczyną są tzw. „źródła antropogeniczne”. Są one związane z działalnością człowieka. Przykładem jest przemysł czy transport samochodowy, w wyniku którego powstaje tlenek węgla i tlenek azotu. Jednak zjawiska te możemy już kontrolować.
  Skutkami zanieczyszczenia powietrza są np. kwaśne deszcze, zakwaszone wody gruntowe czy smog.

  No właśnie – smog. Słyszymy o nim teraz często w telewizji lub w radiu. Powstaje on z nieczystości zalegających na ulicach, które wzbijają się w górę. Wpływa to bardzo źle na nasze płuca.

  Jednym ze skutków jest też efekt cieplarniany – jest to zatrzymywanie ciepła przez gazy obecne w atmosferze.

  Zapytacie – Co w tym takiego dziwnego?

  Przyczynia się on do zwiększenia groźnych zjawisk atmosferycznych np. huraganów, czy nawet trzęsień ziemi. Efekt ten odkrył w 1861 r. irlandzki fizyk John Tyndall.
  W wyniku wyładowań atmosferycznych powstaje ozon (odmiana tlenu). Ozon w atmosferze tworzy warstwę ozonową, która zatrzymuje szkodliwe promieniowanie nadfioletowe. W latach 80 nad Antarktydą zaobserwowano dziurę w warstwie ozonowej zwaną „dziurą ozonową”. Powstała ona w wyniku zwiększeniu promieniowania nadfioletowego na Ziemi. Skutkami tego jest niszczenie się chlorofilu i wzrost liczby zachorowań ludzi na nowotwory skóry. W 2013 r. naukowcy dostrzegli powiększenie się dziury.

  Możemy zapobiec tworzeniu się nadmiernej ilości złych gazów np. poprzez jeżdżenie rowerem, instalację filtrów w kominach, dołączanie do akcji zapobiegawczych zanieczyszczeniu powietrza, tworzenie alternatywnych źródeł energii (elektrownie wodne, wiatrowe, słoneczne, itp.). Dobrym kierunkiem wydaje się być elektro mobilność (samochody, autobusy). Sprawa zanieczyszczenia powietrza to już problem ogólnoświatowy.
  Musimy działać! NATURA PRZECIEŻ SAMA NIE DA SOBIE RADY !!!

  Polecam ciekawe strony, artykuły i filmy 
  Polecam gorąco ten genialny filmik, który przedstawia efekt cieplarniany w ciekawy sposób:

  Akcja – http://www.niebieskiatmoludek.pl/strefa-wiedzy/zapobieganie-zanieczyszczeniu-powietrza-ochrona-powietrza/
  Artykuł – https://www.spidersweb.pl/2017/10/smog-w-polsce-2017-2018.html
  Spot kampanii – https://www.youtube.com/watch?v=Od85p2SAhRI

  Polubienie

 9. Mateusz Natonik kl. 7b pisze:

  Zanieczyszczania, które występują w powietrzu są głównymi przyczynami zanieczyszczania środowiska na Ziemi. Wyróżniamy zanieczyszczenia powietrza:
  – gazowe,
  – stałe i
  – ciekłe.
  Znajdują się one w powietrzu w ilościach większych niż ich średnia zawartość.
  Światowa Organizacja Zdrowia definiuje powietrze zanieczyszczone jako takie, którego skład chemiczny może ujemnie wpłynąć na zdrowie człowieka, roślin oraz zwierząt i na inne elementy środowiska (w tym na: wodę, glebę). Są to zanieczyszczenia, które niszczą przyrodę i środowisko człowieka.
  Głównym źródłem problemów z zanieczyszczeniem powierza jest działalność ludzi, ale także pożary lasów, wyładowania atmosferyczne i wybuchy wulkanów.
  Nasze działania mają ogromny wpływ na świat, który nas otacza, dlatego tak ważna jest świadomość ekologiczna. Do atmosfery dostają się przeróżne substancje, w tym takie jak: pyły, tlenki węgla, tlenki siarki i tlenki azotu. Wytwarzane przez działalność człowieka w wielkich, przemysłowych miastach, ale i w tym małych. Ludzie muszą nauczyć się przede wszystkim:
  – ograniczać produkcję przemysłową,
  – zmniejszać wykorzystanie energii elektrycznej i cieplarnianej (korzystając np. z wodnej czy słonecznej),
  – mniej jeździć samochodami, bo wówczas wydobywają się trujące spaliny, tlenki węgla i azotu,
  – dbać o budowę oczyszczalni, które np. pozwolą by nie tworzyły się zanieczyszczenia w wodzie, czy powietrzu (np. smog).
  Jeśli każdy z nas zacznie chociażby od małych rzeczy, jak np. oszczędność energii, będzie częściej korzystał z roweru, nie będzie spalał w piecach trujących substancji, nie będzie używał lakierów i dezodorantów zawierających freon i w końcu dbał o otaczający nas wspaniały świat przyrody, to myślę, że o wiele poprawimy jakoś niezbędnego nam do życia powietrza.
  Zawsze jest czas na to, by się opamiętać.To co mamy nie możemy tego zniszczyć.To za piękne!

  Polecam:
  http://www.ekologia.pl/wiedza/zanieczyszczenia/zanieczyszczenia-powietrza-oddychac-zatrutym-powietrzem,11030.html

  Polubienie

 10. Michał Marszał 7c pisze:

  Głównymi zródłami zanieczyszczenia powietrza są fabryki, samochody i wszystko co wydziela dym i szkodliwe opary. Skutkiem tego jest wymieranie drzew i roslin, kwaśne deszcze (Przez nie woda może być niezdatna do picia), oczywiście wymieranie zwierząt. Gdyby można było ograniczyć spalanie w kominach i samochodach to by przyroda i atmosfera była czystsza od wszelkich zanieczyszczeń i groźnych substancji.

  Polubienie

 11. Kacper Filipczak pisze:

  Zanieczyszczenia powietrza są głównymi przyczynami globalnych zagrożeń. Występują jako wszelkie skażenia powietrza przez substancje, które są szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne z innych przyczyn, bez względu na ich postać. Największe zanieczyszczenie obecnie powoduje palenie w piecach oraz duża ilość samochodów poruszających się po mieście.
  Zanieczyszczenia powietrza są wchłaniane przez ludzi podczas oddychania. Przyczyniają się do powstawania chorób układu oddechowego i powstawania alergii.
  Skutki:
  – kwaśny deszcz
  – smog
  – powiększanie się dziury ozonowej
  Żeby ograniczyć zanieczyszczenia można przestać palić w piecach odpadami tylko drewnem a najlepiej wyienić piece na płyty solarne albo na inne nowoczesne technologie.

  Polubienie

 12. Mateusz Doczekalski pisze:

  Zanieczyszczenia powietrza biorą się z dużej ilości fabryk i jeżdżących samochodów i autobusów . Są trzy rodzaje zanieczyszczeń stałe ciekłe i gazowe .Skutki zanieczyszczeń to pożary,wyładowania atmosferyczne,wybuchy wulkanów,dziura ozonowa ,kwaśne opady,smog,zwiększenie się efektu cieplarnie go. Możemy ograniczyć zanieczyszczenia powietrza przez chodzenie pieszo i jeżdżenie tramwajami które nie produkują spalin.według mnie ci ludzie którzy twierdzą że nie mogą się inaczej poruszać niż samochodem to bzdura ,ponieważ mogą jeździć rowerem ,tramwajem lub iść pieszo

  Polubienie

 13. Gabrysia pisze:

  Głównym zagrożeniem dla życia na ziemi jest człowiek. Głównym problemem dzisiejszego świata jest zanieczyszczenie powietrza.
  Oprócz naturalnych zanieczyszczeń powietrza związanych z wybuchami wulkanów, naturalnymi pożarami, większość z nich wywołuje człowiek.
  To człowiek jest źródłem smogu, dziury ozonowej oraz wzrostu dwutlenku węgla w atmosferze wywoływanego poprzez spalanie paliw kopalnych. Wiąże się to zarówno ze wzrostem aktywności przemysłowej człowieka jak i ze wzrostem populacji ludzkiej na świecie.
  Głównymi źródłami zanieczyszczenia powietrza są: działalność przemysłowa, użytkowanie pojazdów oraz ogrzewanie domów.
  Jednym z poważniejszych skutków są kwaśne deszcze zakwaszające jeziora i gleby oraz powodujące niszczenie środowiska naturalnego, uszkodzenia budynków oraz pomników.
  Człowiek aby uchronić swoją planetę musi zredukować emisję zanieczyszczeń m.in. poprzez rezygnację ze spalania paliw kopalnych zarówno w domach jak i przemyśle i zastąpienie ich alternatywną ekologiczną energią, eliminować wycinkę drzew i lasów. Również środki komunikacji powili powinny przechodzić na paliwa ekologiczne lub energię elektryczną zastępując ropę naftową.
  Myślę że to my wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za dalsze losy ziemi. Pamiętajmy o tym!!!
  Bardzo ciekawy artykuł National Geographic na temat ofiar ludzkich i zanieczyszczenia powietrza można przeczytać tutaj:
  http://www.national-geographic.pl/national-geographic/ludzie/ponad-12-milionow-ofiar-w-ciagu-jednego-roku-zanieczyszczenie-nas-zabija-raport-who

  Polubienie

 14. Krzysztof Ornot pisze:

  Coraz szybszy rozwój przemysłu oraz coraz większa liczba ludności na świecie powoduje
  pogorszenie się powietrza. Ludzie dążąc do dobrobytu często zapominają o poszanowaniu przyrody. Zagarniają coraz większe tereny dla własnych potrzeb, wycinają tak ważne dla czystego powietrza lasy- płuca ziemi. Masowa hodowla bydła, spalanie śmieci w piecach, coraz większa liczba aut to zabójstwo dla naszej planety. Najgorsze, że każda z tych rzeczy tak naprawdę nie przyczynia się do naszego dobrobytu. Zanieczyszczając planetę, uśmiercamy również samych siebie. Smog, coraz większa liczba chorych na astmę i alergię ludzi to wszystko do czego sami się dołożyliśmy. Ograniczmy np. jazdę samochodem i zastąpmy ją rowerem lub tramwajem. Każdy mały krok się liczy!
  https://www.bing.com/videos/search?q=youtube+zanieczyszczenie+powietrza&qpvt=youtube+zanieczyszczenie+powietrza&view=detail&mid=3CC95F5D9594E713F7EE3CC95F5D9594E713F7EE&FORM=VRDGAR

  Polubienie

 15. Dawid Brosz pisze:

  „Źródła i skutki zanieczyszczeń powietrza”
  Zanieczyszczenie powietrza bardzo źle wpływa na nas. Ich źródłami antropogenicznymi[wytworzone przez człowieka] są elektrownie, szybki rozwój przemysłu i motoryzacji oraz związane z tym większe oraz gwałtowniejsze wydobywanie surowców takich jak węgiel, gaz ziemny czy ropa naftowa,a naturalnymi są wybuchy wulkanów wyładowania atmosferyczne oraz pożary lasów. Ich skutkami są niszczenie ozonu który chroni nas przed niebezpiecznymi dla człowieka promieniowaniami nadfioletowymi, kwaśne opady które niszczą przyrodę, smog którego niestety jest coraz więcej w Polsce oraz na świecie i zwiększanie się efektu cieplarnianego przez który topnieją lodowce i podnosi się poziom wód na całym świecie. Oto przykładowe zdjęcia:

  Polubienie

 16. Aleksander Niklas pisze:

  Przyczyną zanieczyszczenia powietrza jest wprowadzanie do atmosfery dużych ilości dwutlenku, tlenku węgla dwutlenku siarki i tlenków azotu podczas spalania paliw kopalnych (ropy naftowej , węgla ). Jego konsekwencją są kwaśne deszcze i efekt cieplarniany . Zanieczyszczeniami powietrza nazywamy wszelkie substancje ( gazy, ciecze i ciała stałe ) nie będące jego naturalnymi składnikami .

  Zanieczysznia pochodzenia naturalnego

  1) wielkie pożary lasów
  2) korozję
  3) wybuchy wulkanów
  4) wyladowywanie atmosferyczne
  5) bagna
  6) gleby i skały ulegające erozji, burze piaskowe
  7) bakterie i inne organizmy

  Zanieczysznia pochodzenia antropogenicznego
  1) energetyczne
  2) przemysłowe
  3) komunikacyjne
  4) komunalno-bytowe

  Sposoby zapobiegania zanieczyszczeniom powietrza
  – likwidacja małych kotłowni opalanych węglem
  – stosowanie w samochodach benzyny bezołowiowej
  – zamiana samochodu na rower
  – eliminowanie ciężkiego transportu

  JAK JA MOGĘ POMÓC PLANECIE ????

  Mogę pomoc w następujący sposób:
  – zamienić samochód na rower
  – segregować śmieci
  Itp…

  Dbaj o powietrze człowieku
  A dozyjesz zdrowego sędziwego wieku

  Polubienie

 17. Kajetan Łączny pisze:

  Tlen jest jednym z najistotniejszych składników do życia bez niego nie jesteśmy w stanie funkcjonować ! Najbardziej atmosferę zanieczyszczają : dwutlenek węgla , dwutlenek siarki oraz tlenki azotu. Jest kilka rodzaji zanieczyszczeń m.i.n. naturalne , są to : pożary lasów , wyładowania atmosferyczne i wybuchy wulaknów . Również istnieją żródła antropogeiczne (wytworzone przez człowieka ) :transporty samochodowe , kolejowe i lotnicze , masa ilośc powiechrzni przemysłowej oraz freony typu dezodoranty i odświeżacze powietrza. Można je chociaż trochę unieszkodliwić np : przesiadając się na rower , poruszanie się pojazdami elektronicznymi i zaprzestanie stosowania freonów. Skutkami żródeł zanieczysczeń są : dziura ozonowa (większa ilość promieniowania UV ) co sprawia że zwiększa się ryzyko zachorwanie na nowotwory skórne , kwaśne opady powstają przez Tlenek siarki(IV) , Tlenek węgla(IV) , tlenek azotu(II) i Tlenek azotu(IV) rozpuszczają się w wodzie .Przemieniają się w kwaśny deszcz niszczą glebe ziemi i środowisko , smog powstaje przez Tlenek siarki(IV) , tlenek węgla(IV i tlenek azotu współpracując z parą wodną osadza się i tworzy mgłę , woda kwaśnieje przez co ziwerzęta i środowisko wymiera oraz globalne ocieplenie zwiększa się ryzyko dojścia do huraganów oraz topnienia lodowców.Wnosek jest taki że musimy jaknajlepiej dbać o przyrode jak kolwiwek to możliwe.

  Polubienie

 18. Oliwia Kubis pisze:

  Zanieczyszczenie powietrza to rzecz , z którą zmagamy sie od dawna. Wiadomo , że nie można pilnować każdego z osobna , by nie wrzucał do kominka rzeczy po prostu nie stworzonych do tego np.plastikową butelke . Zresztą to by było niewykonalne. Podobnie jest z fabrykami , niby są nam potrzebne , bo produkują przedmioty codziennego użytku . A gdyby tak zmniejszyć ich ilość? By pomóc możemy np.ograniczyć jazdę samochodem . Przecież właśnie to międzyinnymi spaliny samochodowe niszczą nam powietrze , którego tak potrzebujemy. Skutki zanieczyszczeń powietrza to :
  -Dziura ozonowa, czyli zjawisko polegające na ubytku ozonu
  -Kwaśne deszcze , wywołane są głównie przez tlenki siarki i azotu
  -Efekt cieplarniany , polegający na zatrzymaniu przez substancje w atmosferze części promieniowania cieplnego

  A ich źródłami są:
  -wybuchy wulkanów przez które wydobywa się popiół
  -pożary lasów
  -spaliny samochodowe
  -przemysł

  Oto link do strony http://www.niebieskiatmoludek.pl/strefa-wiedzy/zrodla-zanieczyszczen-powietrza/

  Polubienie

 19. Mikołaj Dunaj pisze:

  Zgadzam się z Anią, która w sposób dość dokładny opisała przyczyny i skutki zanieczyszczenia powietrza. Jak dla mnie ważne jest to, że większość miast w Polsce ma problem z zanieczyszczeniem powietrza. Niestety my w tych miastach mieszkamy oraz większość Polaków. W telewizji oraz w internecie np. na stronie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska można śledzić na bieżąco stan zanieczyszczeń w polskich miastach. Jednym z większych problemów są pyły zawieszone PM10 i PM 2,5 – bardzo małe cząsteczki zawieszone w powietrzu, którym oddychamy. Przyczyną występowania tych zanieczyszczeń są np. produkty spalania w gospodarstwach domowych, w elektrowniach węglowych czy transport samochodowy. Te pyły mogą utrzymywać się bardzo długo w powietrzu – nawet tygodniami. Dopiero deszcz lub silny wiatr może oczyścić z nich powietrze. Są to bardzo szkodliwe zanieczyszczenia dla naszego organizmu, ponieważ przedostają się do dróg oddechowych, osiadają w płucach i wywołują np. alergie, astmę czy nawet nowotwory gardła, krtani i płuc. Najbardziej cierpią z tego powodu osoby wrażliwe – dzieci i starsi. Każdy z nas w trosce o własne zdrowie powinien interesować się stanem zanieczyszczeń w powietrzu. Można to sprawdzić np. na stronach:
  http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current
  http://aqicn.org/map/world/
  Ponadto warto unikać podróży transportem, który tworzy spaliny oraz starać się stosować we własnym zakresie rozwiązania minimalizujące wzrost zanieczyszczeń.
  Mikołaj Dunaj 7C

  Polubienie

 20. Martyna Hałas pisze:

  Według mnie nasz kraj powinnien zlikwidować większość fabryk i ograniczyć przemieszczanie się po ulicach autami ponieważ one strasznie zanieczyszczają nasze środowisko.Dzięki czystszemu środowisku byli byśmy zdrowśi i napewno byśmy się lepiej czuli. Jednak na wpływ zanieczyszczeń nie mają wpływu tylko fabryki ale np to że palimy w piecach różnymi nie przystosowanymi do palenia rzeczami . Na tym cierpimy nie tylko my ale także zwierzęta i rośliny.

  Polubienie

 21. Maja Ochla pisze:

  Głównymi przyczynami globalnych zagrożeń środowiska są Zanieczyszczenia powietrza. Najbardziej i najczęściej zanieczyszczają atmosfere: dwutlenek siarki, dwutlenek węgla, tlenki azotu oraz pyły.Zanieczyszczenia powietrza dzieli się na pyłowe i gazowe, mogą mieć one wpływ na zdrowie człowieka, róslin, zwierząt, a także na glebę i wodę. Głównymi źródłami zanieczyszcześ są:
  -przemysł energetyczny
  -wzrost liczby ludności i uprzemysłowienie
  – przemysł transportowy

  Smog tworzy się ze spalin samochodowych, które zawierają węglowodory, czad i tlenki azotu. Uszkadza on drogi oddechowe.

  http://wyborcza.pl/7,75398,22656735,walka-ze-smogiem-jak-polska-koloruje-powietrze.html?disableRedirects=true

  W zamiesznym linku przedstawiona jest mapa występowania smogu w Polsce.Jak walczyć ze smogiem? Można np. Wybrać jeden dzień w tygodniu w którym zamiast autem pojedziemy do szkoły/pracy rowerem lub tramwajem.Można też korzystać ze wspólnych aut aby ograniczyć ich liczbę na drogach.:)

  Polubienie

 22. Marcelina Różańska pisze:

  ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA

  Rosnące zapotrzebowanie na energię sprawia, że do atmosfery przedostają się zanieczyszczenia, które można podzielić na gazowe i pyłowe. Najistotniejsze z nich to: emisja dwutlenku siarki, tlenki azotu, pyły węglowe, tlenek i dwutlenek węgla, ozon troposferyczny, ołów oraz pyły. Źródłem ich emisji jest postępująca industrializacja, wzrost liczby ludności, przemysł energetyczny oraz transport.

  Najpoważniejszymi skutkami zanieczyszczenia powietrza są: efekt cieplarniany, dziura ozonowa, smog i kwaśne deszcze.

  Polubienie

 23. Mateusz Kabaciński :) pisze:

  „Źródła i skutki zanieczyszczenia powietrza”

  Uważam że największym wrogiem czystego powietrza jest człowiek, ponieważ to człowiek wybudował i pracuje w fabrykach które, emitują np. dwutlenek węgla, tlenki azotu, dwutlenki siarki, trójtlenki siarki, pyły węglowe, ozon troposferyczny i wiele innych.
  Człowiek może nie zdawać sobie również sprawy z tego że, samochody również emitują wiele szkodliwych związków pierwiastków.
  Kolejnym ze szkodliwych rzeczy przez człowieka jest palenie śmieci w stylu reklamówek papieru (który miedzy innymi wydziela wiele dymu).
  Ludzie wycinają lasu które pobierają CO2 i dają tlen.
  Wyrzucanie śmieci w lasach nie do śmietników. Szklane butelki skupiają w sobie światło słoneczne i doprowadzają do pożarów lasów.

  Istnieją także zanieczyszczenia pochodzenia naturalnego takie jak: erupcja wulkanów.

  W wyniku tego wszystkiego na całym świecie w ciągu roku umiera mniej więcej 7 000 000 osób i to tylko z naszej winy.

  Polubienie

 24. Artur Dudek pisze:

  Zanieczyszczenie powietrza jest w tych czasach sporym problemem. W wielu miastach powszechny jest smog lub inne zanieczyszczenia powietrza a one mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia. Ale nie wpływają tylko na nasze zdrowie lecz także na zwierzęta, rośliny a nawet wodę i glebę. Głównymi środkami zanieczyszczenia są elektrownie, samochody, przemysł, freony zawarte w sprejach(aerozolach) i wiele innych jednak niektóre z tych źródeł można ograniczyć. Nie trzeba niepotrzebnie jeździć gdzieś samochodem, można przesiąść się na rower. Dzięki temu i przyroda min. my, warstwa ozonowa i my wychodzimy na plusie bo trochę ruchu na świeżym powietrzu jest zdrowe ;). Można także ograniczać zużycie prądu np. nie palić niepotrzebnie światła. Dzięki ograniczaniu działalności możemy też zapobiec powiększaniu się dziury ozonowej i efektowi cieplarnianemu. Można się także ograniczyć z kupowaniem niepotrzebnych pierdułek lub ubrań bo im mniejsze zapotrzebowanie tym mniejsza produkcja co z kolei powoduje że wydziela się mniej zanieczyszczeń.

  Kilka filmików 🙂 :
  https://streamable.com/7wmg1

  Polubienie

 25. Marianna Bednarek pisze:

  Wszyscy jesteśmy zobowiązani do dbania o ziemię, która jest własnością nie tylko człowieka. Wspólnie ją dzielimy z wszystkimi organizmami żywymi. Nasza ziemia, lasy, góry, rzeki, morza, oceany są piękne. Musimy ograniczać zanieczyszczenia na tyle sposobów, na ile to możliwe. Najlepiej zacząć od najbliższego otoczenia: segregować śmieci, w miastach korzystać z wspólnych środków transportu, rowerów, a jeżeli to możliwe chodzić nawet pieszo. Nie możemy zaśmiecać i zanieczyszczać lasów, jezior, rzek, pól. Powinniśmy zrezygnować z ogrzewania domów przy pomocy węgla i innych trujących substancji. Gaz ziemny jest najczystszym źródłem energii. Powinniśmy być nastawieni na rozwijanie czystych metod produkcji wszystkiego, co możliwe np. produkować samochody elektryczne, nie produkować prądu z węgla, unikać dezodorantów z freonem, eliminować szkodliwe środki ochrony roślin. W ten sposób możemy walczyć z ociepleniem klimatu – niebezpiecznym dla całego życia zjawiskiem.

  Polubienie

 26. Dawid Koperski pisze:

  Zanieczyszczenie i smog wynikają z działalności człowieka.Człowiek przez spaliny fabryki i ogrzewanie min.śmieciami np.torby plastikowe,opony ,butelki,i śmieci różnego typu.A gdyby fabryki były bardziej ekonomiczne byśmy mogli oddychać normalnym i czystym powietrzem. A ludzie powinni mieć mniej aut bo auta wytarzają spaliny które nam szkodzą.

  Polubienie

 27. Mateusz Czepnik 7c pisze:

  Jak wiadomo zanieczyszczenia powietrza są bardzo szkodliwe dla naszej planety i nas samych.
  Mało ludzi zwraca uwagę co jest wokół nas i ma wpływ na zanieczyszczenie powietrza.
  Przyczynami zanieczyszczeń powietrza są np: przemysł, transport, spalanie. A skutkami działalności jest wymieranie niektórych gatunków roślin, problemy klimatyczne. Ostatnio nagłośnionym tematem są problemy ze smogiem w dużych miastach.
  http://krolowa-superstar.blog.pl/2015/12/10/smog-w-pekinie-zobacz-przerazajace-zdjecia/
  Te artykuły pokazują jak ludzie mogą zniszczyć planetę w ciągu kilkudziesięciu lat.
  https://meteomodel.pl/BLOG/znikajace-lodowce/
  https://www.pro-natural.pl/blog/artykul/21/kwasne-deszcze-palacy-problem-naszych-czasow
  Moim zdaniem należy dbać o środowisko bo za chwilę możemy wymrzeć jak gatunki niektórych zwierząt i roślin. Nie będziemy mieli gdzie żyć. Więc może powinniśmy zacząć działać.
  Gdyby każdy w tym momencie przeszedł na wegetarianizm to skutki zanieczyszczenia by spadły o 18%. Dlaczego? Odpowiedz poniżej.
  http://naukaoklimacie.pl/fakty-i-mity/mit-krowy-emituja-wiecej-gazow-cieplarnianych-niz-transport-117
  Od dziś każdy z nas może pomagać w małym procencie ratować świat. Ja dla świata będę gasić za sobą światła.

  Polubienie

 28. Adam Gbiorczyk pisze:

  Powinniśmy zdawać sobie sprawę z zagrożeń naszej cywilizacji i zrobić wszystko żeby te zjawiska nie powiększały się.Smogi powstające przy dużym stężeniu SO2, CO2 i pyłu węglowego w wilgotnym powietrzu przyczyniają się do powstawania chorób układu oddechowego i układu krążenia, a nawet mogą prowadzić do śmierci.Kwaśne deszcze, a także inne kwaśne opady dostają się także do jezior, rzek i tym podobnych zbiorników, powodując ich zakwaszenie i czyniąc je nienadającymi się dla ludzi i zwierząt, niszczą roślinność i gleby. Przyczyną efektu cieplarnianego jest nadmierne gromadzenie się gazów cieplarnianych w atmosferze Ziemi, spowodowane między innymi przeszło stuletnim rozwojem przemysłu i spalaniem paliw kopalnych – węgla i ropy naftowej.Najgroźniejszym z przewidywanych skutków jest globalne ocieplenie klimatu. Spowodować to może podwyższenie poziomu morza na kuli ziemskiej, inną konsekwencją ocieplania się Ziemi jest tzw. wędrówka stref klimatycznych to znaczy przesunięcie stref w kierunku biegunu. Głównym zagrożeniem dla biosfery, spowodowanym zanikaniem ozonu jest wzrost ilości promieniowania ultrafioletowego. Wolałbym żyć w świecie bez zanieczyszczeń i nowotworów. Chciałbym, żeby politycy nie myśleli tylko lokalnie ale globalnie.

  Polubienie

 29. Różański Dawid pisze:

  Dwutlenek węgla, dwutlenek siarki, tlenek azotu, oraz pyły tworzą zanieczyszczenia powietrza. Są one głównym powodem zagrożeń środowiska. Dzieli się je na pyłowe i gazowe. Zanieczyszczenia powietrza są najbardziej nie bezpieczne ze wszystkich zanieczyszczeń, ponieważ są mobilne i mogą na dużych obszarach praktycznie wszystkie elementy środowiska. Wydobycie i transport surowców, cementowanie, motoryzacja to kilka z wielu powodów zanieczyszczeń. Naturalne zanieczyszczenia powietrza to m.in.: pył kosmiczny, pożary i wiercenie mechaniczne skał. Zanieczyszciena powietrza wdychane są przez człowieka i powodują zaburzenia układu oddechowego i różne alergie. Aby zapobiec zanieczyszczeniom możemy: (jesli mamy piec) to nie palić w nim śmieci, nie korzystać często z samochodów tylko chodzić pieszo lub rowerem 😊

  Polubienie

 30. Bartek Wojtczak pisze:

  Zanieczyszczenie powietrza? Hmm…

  Jest to najgorsze co może nas spotkać.
  Zanieczyszczenie powietrza zwiększa dziurę ozonową.
  Ozon odbija promieniowanie UV, jednak przechodzi ono przez dziurę ozonową.
  (Freony zawarte w aerozolach niszczą ozon, dlatego lepiej korzystać np. z dezodorantu kulkowego).
  Najgorszymi źródłami zanieczyszczeń są: Elektrownie węglowe (http://www.megapedia.pl/aw/elektrownia-weglowa.jpg), dezodoranty w aerozolu, piece.

  Polubienie

 31. Grzegorz Strzykała pisze:

  Zanieczyszczanie powietrza to bardzo groźne zjawiska, które mogą na nas sprowadzić wiele chorób oraz poważnych zmian klimatycznych.
  1.Zanieczyszczenia można podzielić na parę typów:
  – stałe zanieczyszczenia, które powstają przede wszystkim przez huty, cementownie, fabryki
  oraz samochody
  – ciekłe zanieczyszczenia wydzielane głównie przez freony zawarte w aerozolach. Freony to
  związki chemiczne szkodzące ozonowi
  – gazowe zanieczyszczenia głównie pochodzą od spalania paliw oraz z produktów ubocznych
  procesów przemysłowych.
  2. Skutki zanieczyszczeń. których możemy doświadczyć :
  – dziura ozonowa – powstaje ona przez dostające się do niej szkodliwe freony, przez które
  grubość ozonu się zmniejsza i przez to dostaję się do ziemi więcej szkodliwego dla ludzi
  promieniowania UV. Powoduje to niszczenie chlorofilu. wzrost liczby zachorowań na raka
  skóry u ludzi, podwyższenie temperatury powietrza oraz zmiany klimatyczne. Dziura ozonowa
  została po raz pierwszy zauważona nad Antarktydą w 1981 roku
  – kwaśne deszcze – powstają one przez rozpuszczanie się tlenku węgla(IV), tlenku siarki(IV)
  oraz tlenków azotu (IV) i (II) w wodzie deszczowej. Po rozpuszczeniu się wracają w postaci
  kwaśnych opadów niszcząc roślinność oraz budowlane zabytki. Skutki tych opadów można
  zauważyć w drzewach bez liści oraz gałęzi.
  – efekt cieplarniany – czyli zatrzymywanie ciepła przez gazy obecne w atmosferze. Jest to
  zanieczyszczenie groźne dla całego świata ponieważ doprowadza do zmian klimatycznych , co
  powoduje zwiększanie temperatur oraz topnienie lodowców, skutkiem czego jest wzrost
  poziomu wody. Przez to wiele miejsc położonych nad brzegiem może za paręnaście lat być
  pod wodą
  3. Sposoby na to żeby chronić powietrze przed zanieczyszczeniami.
  Wiadomym od dawna jest to że natura nie poradzi sobie z ogromnymi ilościami zanieczyszczeń.
  Powoli zanieczyszczenia powietrza stają się problemem ogólnoświatowym, z którym cały świat musi sobie radzić. Trzeba więc ograniczyć ilość wydzielanego przez fabryki CO2 oraz metanów,
  które dostają się do atmosfery. Trzeba też zamieniać źródła energii na te bardziej czyste czyli
  elektrownie wiatrowe oraz słoneczne, które w czysty sposób dostarczają energię do naszych domów. Powoli też trzeba zaczynać wprowadzać samochody elektryczne, które nie wydzielają spalin do powietrza. Niestety, takie samochody są bardzo drogie przez co dla zwykłej osoby takie auta są niedostępne, więc sposobem na ograniczenie wydzielanych spalin jest ograniczenie ruchu samochodowego. Ostatnim i według mnie najważniejszym sposobem na ochronę naszej planety jest dbanie o tereny zielone, które są nazywane „płucami ziemi”. To właśnie dzięki nim mamy czym oddychać w wielkich miastach.
  Grzegorz Strzykała 7b

  Polubienie

 32. Stanisław Łuczak pisze:

  Czy wiecie ze 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast Unii Europejskiej znajduje się w Polsce!
  Wejdź na http://www.WiemCzymOddycham.pl i zdecyduj, gdzie zamontować zewnętrzne czujniki jakości powietrza…
  Pamiętaj, że możesz mieć powietrze w miejscu, gdzie mieszkasz pod kontrolą!
  Ponadto na stronce wyczytasz co możesz robić codziennie, aby powietrze było czystsze…
  Najważniejsze jest jednak, abyśmy juz od jutra nie dokładali cegiełek do zanieczyszczenia powietrza.
  Bądźmy odpowiedzialni, świadomi i czujni, dbajmy o czystość powietrza.

  Polubienie

 33. Alicja Kowalska pisze:

  Moim zdaniem powinniśmy zacząć bardziej dbać o naszą planetę. Poziom zanieczyszczenia powietrza cały czas niekontrolowanie rośnie, co skutkuje większą liczbą chorób i alergii. Niestety często nie zdajemy sobie sprawy z tragicznych skutków naszych działań. Zanieczyszczenia negatywnie wpływają nie tylko na powietrze, ale także na stan wody i gleby.
  Zanieczyszczenia powietrza pochodzą z dwóch źródeł:
  – Źródła naturalne ( np. wybuchy wulkanów, wyładowania atmosferyczne, pożary lasów )
  – Źródła antropogeniczne ( np. transport, produkcja )
  Niestety to działalność człowieka jest głównym źródłem zanieczyszczeń. Wskutek naszego przyrostu naturalnego rośnie również zapotrzebowanie na różne surowce np. węgiel, gaz ziemny czy ropę naftową. Skoro wydobywamy tyle surowców to kolejnym problemem staje się ich transport, poprzez który wytwarza się mnóstwo dymu i spalin. Zdecydowanie największym źródłem zanieczyszczeń jest praca fabryk i różnych wytwórni na masowa skalę, ponieważ to z ich kominów wydobywa się najwięcej dymu, z którego tworzy się smog.
  Skutki naszych działań są niestety bardzo widoczne. Należą do nich:
   Dziura ozonowa ( większa ilość szkodliwego promieniowania UV )
   Kwaśne opady ( niszczą zabytkowe budowle i środowisko przyrodnicze )
   Smog ( szkodliwa mgła przemysłowa )
   Zwiększenie się efektu cieplarnianego ( nasilanie się groźnych zjawisk atmosferycznych )
   Zanieczyszczenie wody ( giną organizmy wodne )
  Co to jest ozon?
  Ozon to odmiana tlenu powstająca podczas wyładowań atmosferycznych, a także w pobliżu lamp kwarcowych. Obecny w stratosferze ozon tworzy warstwę ozonową, która zatrzymuje szkodliwe promieniowanie nadfioletowe.
  Czym jest dziura ozonowa?
  Przez lata działalność człowieka znacznie zmniejszyła grubość warstwy ozonowej, więc przenika przez nią więcej szkodliwego promieniowania. Największy wpływ na powstawanie dziury ozonowej mają freony, czyli związki chemiczne stosowane w areozolach.
  Co to jest efekt cieplarniany?
  Jest to zatrzymywanie ciepła przez gazy obecne w atmosferze.
  Jak powstają kwaśne opady?
  Tlenek siarki(IV), tlenek węgla(IV), tlenek azotu(II) i tlenek azotu(IV) rozpuszczają się w wodzie deszczowej. W postaci kwaśnych opadów wracają na Ziemię.
  Jak możemy pomóc planecie?
  Przede wszystkim powinniśmy zacząć od ochrony wszystkich obszarów zielonych i lasów w miastach. Po drugie zakładajmy filtry na kominy fabryk. Jeżeli mamy możliwość spróbujmy wyrzec się niektórych udogodnień, np. zamiast samochodem pojechać do pracy czy szkoły rowerem.
  Postarajmy się uchronić naszą planetę przed zagładą!

  polecam obejrzeć 🙂

  Polubienie

 34. Małgorzata Świtek pisze:

  Ludzie nieustannie zanieczyszczają powietrze. Dzieje się to np. przez piece w elektrociepłowniach i hutach, wydobywające się dymy z kominów domów i fabryk oraz spaliny w samochodach. Nad większymi miastami unosi się smog czyli zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami. Jest toksyczne i nienaturalne oraz szkodzi on ludzkiemu zdrowiu. Smog jest szczególnie groźny dla dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych oraz chorych ze schorzeniami układu oddechowego i alergików.
  Niestety Polska znajduje się w czołówce państw Unii Europejskiej o najbardziej zanieczyszczonym powietrzu.Najwięcej smogu znajduje się w okolicach i w samym województwie Śląskim.
  Oto miasta w Polsce o największym zanieczyszczeniu powietrza do miejsca 10:
  1. Żywiec

  2. Pszczyna

  3. Rybnik

  4. Wodzisław Śląski

  5. Opoczno

  6. Sucha Beskidzka

  7. Kraków

  8. Skawina

  9. Nowy Sącz

  10. Niepołomice

  Poznań znajduje się na 106 miejscu.

  Poza zanieczyszczeniami tworzonymi przez ludzi istnieją też zanieczyszczenia wywołane w sposób naturalny. Do tych zanieczyszczeń zaliczamy na przykład: wybuchy wulkanów, duże pożary oraz wyładowania elektryczne.
  Liczba zanieczyszczeń jest z dnia na dzień większa, a już i tak jest ogromna. Dlatego właśnie powinniśmy zacząć chronić środowisko i zapobiegać zanieczyszczaniu w tak ogromnych ilościach.
  Istnieją różne sposoby zmniejszania zanieczyszczenia powietrza. Niektóre są prostsze i wymagają mniej poświęceń niż inne, ale mimo tego powinniśmy chociaż spróbować dbać o nasze środowisko, bo to kolejny krok do zmniejszenia zanieczyszczenia.
  Do takich sposobów należą na przykład:
  – sadzenie terenów zielonych, aby drzewa pochłaniały dwutlenek węgla i produkowały tlen,
  – stosowanie odpylaczy na kominy w fabrykach,
  – zapobieganie pożarom w lasach,
  – montowanie katalizatorów w samochodach,
  – częstsze jeżdżenie rowerem niż samochodem lub korzystanie z komunikacji miejskiej,
  – korzystanie z paliwa bezołowiowego, ale na szczęście już często jest stosowane.

  Jeśli jest dla nas ważne środowisko, w którym żyjemy to powinniśmy zacząć o nie dbać, bo Ziemia jest tylko jedna.

  Polubienie

 35. Paweł kąkolewski pisze:

  Według mię powietrze zanieczyszczają wszystki substancje gazowe, stałe lub ciekłe, znajdujące się w powietrzu w ilościach większych niż ich średnia zawartość. Zanieczyszczenia powietrza dzieli się na pyłowe i gazowe. Światowa Organizacja Zdrowia definiuje powietrze zanieczyszczone jako takie, którego skład chemiczny może ujemnie wpłynąć na zdrowie człowieka, roślin i zwierząt, a także na inne elementy środowiska (wodę, glebę). Zanieczyszczenia powietrza są najbardziej niebezpieczne ze wszystkich zanieczyszczeń, gdyż są mobilne i mogą skazić na dużych obszarach praktycznie wszystkie komponenty środowiska. Głównymi źródłami zanieczyszczeń są:

  uprzemysłowienie i wzrost liczby ludności,
  przemysł energetyczny,
  przemysł transportowy,
  źródła naturalne (największe źródło)

  Polubienie

 36. janalechniewicz pisze:

  Według mnie zanieczyszczenie powietrza powstało od nas, ludzi i to my powinniśmy je niwelować.

  Głównymi źródłami emisji spalin do atmosfery nie są wcale fabryki jak można myśleć, ponieważ są one najczęściej wyposażone w specjalne filtry, które zatrzymują większość szkodliwych substancji.

  Właściwymi źródłami są natomiast samochody i jedna z rzeczy, która często pojawia się w mediach…
  Mianowicie to, że ludzie (nie wszyscy oczywiście) palą w kominkach czym popadnie: gazetami (farby w gazetach są trujące) śmieciami, liśćmi i plastikiem.

  Efektem ww. działań jest np. smog, o którym również słyszymy w mediach, najczęściej występującym na Śląsku, kwaśne deszcze, powiększanie się dziury ozonowej itp.

  Jednak można temu zapobiegać np. z samochodu przesiąść się na rower, albo jeżeli już to do autobusu, które już powoli są hybrydowe, palenie w kominkach dozwolonymi rzeczami np. drewnem, ale czystym, węglem, ekogroszkiem, lub brykietem i bardzo ważne jest uświadamiać młodym pokoleniom, jakie to może mieć skutki w przyszłości.

  Przyszłością są ww. pojazdy hybrydowe, których źródła energii nie są szkodliwe.
  Powinniśmy iść w tą stronę rozwoju technologii

  Jeżeli chodzi o to, czy jestem w stanie z czegoś zrezygnować, to tak, ale często zależy z czego, bo każdy może lubić coś innego, a niektóre z tych rzeczy mogą zanieczyszczać środowisko, a niektóre nie.

  Na zakończenie mogę napisać, że każdy bez względu na wiek może zaangażować się w niektóre formy zapobiegania zanieczyszczeniom powietrza.

  Polubienie

 37. Sebastian Wieczorek pisze:

  Co myślę o zanieczyszczeniu powietrza?

  Myślę, że zanieczyszczenie powietrza to rzeczywiście duży problem. Niestety szybki rozwój przemysłu i motoryzacji pogarsza stan zanieczyszczenie powietrza. My możemy również pomóc by powietrze stało się bardziej czyste.
  Możemy na przykład samochody kupować rzadziej bo kupując częściej napędzamy produkcje i po zakupie używać ich sporadycznie. Możemy również korzystać przecież z energii z czystych źródeł (elektrowni wodnych i wiatrowych). Jedną z głównych przyczyn zanieczyszczenia powietrza są niewątpliwie samoloty, które używają do lotu takiej ilości paliwa, że później spalanie tego paliwa jest bardzo nie korzystne dla jakości powietrza. Żeby temu zapobiec możemy na przykład latać samolotami rzadko lub w ogóle ich nie używać (jeśli to możliwe, ponieważ czasami musimy gdzieś się przemieścić przez morze). Zanieczyszczenie powietrza wpływa również na powiększanie się dziury ozonowej (głównie wpływają na to freony stosowane w aerozolach). Więc aby tego uniknąć należy stosować aerozole „ozon friendly” lub „bezpieczny dla ozonu”.

  A co najważniejsze należy chronić te „zielone oczyszczacze powietrza”!

  Na tym przykładzie po raz kolejny widzimy, iż wycinanie drzew to ogromna strata dla środowiska, ponieważ obszary zielone to „płuca” miast. Chronienie drzew to pierwszy i najważniejszy krok do poprawy stanu powietrza. Więcej o zanieczyszczeniu powietrza można przeczytać tu: http://www.ekologia.pl/wiedza/zanieczyszczenia/zanieczyszczenia-powietrza-oddychac-zatrutym-powietrzem,11030.html lub tu: https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/1712881,Alarm-smogowy-w-Polsce-Normy-zanieczyszczenia-powietrza-kilkukrotnie-przekroczone. Niestety ten problem występuje też w innych państwach: http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/normy-zanieczyszczenia-powietrza-w-pekinie-przekroczone-dwudziestokrotnie. Przykre fakty pokazane są też tu:http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/smog-znowu-straszy-polakow-na-dworze-pachnie-jak-w-wulkanie

  Polubienie

 38. Olga Rzeźnik pisze:

  Zanieczyszczenia powietrza to problem, który powstał w dużej ilości przez człowieka. Do takich przypadków możemy zaliczyć np. rozwój motoryzacji czy przemysłu. Z kominów fabrycznych ciągle leci dym, który zatruwa nas i środowisko.Z transportu którego używamy na co dzień wydobywają się trujące spaliny. Niektóre aerozole zawierają freony, które przyczyniły do powstania dziury ozonowej.Przez dziurę ozonową na ziemię promieniuje znacznie większa ilość promieniowania nadfioletowego. Niestety powoduje on niszczenie chlorofilu, wzrost liczby zachorowań na nowotwory skóry, podwyższenie temperatury powietrza czy zmiany klimatyczne.Skutkami zanieczyszczenia powietrza są: pożary lasów,wybuchy wulkanów, wyładowania atmosferyczne, kwaśne opady, smog, zwiększenie efektu cieplarnianego.Dlatego można zapobiegać chociaż trochę zanieczyszczeniu powietrza np. zakładać filtry na kominy fabryk, nie jeździć tak często środkami transportu, które wydzielają spaliny, używać aerozoli z oznaczeniem,że nie zawierają freonów.Dzięki takiemu zastosowaniu nasza ziemia będzie bardziej czysta i wolna od zanieczyszczeń.W końcu jak teraz będziemy o nią dbać tak później będziemy lepiej żyć.

  Polubienie

 39. Amelia Klorek klasa 7a pisze:

  Do drugiego wpisu.

  Zanieczyszczenia powietrza są głównymi przyczynami zagrożeniami dla środowiska.
  Najbardziej powietrze zatruwają:
  -dwutlenek węgla
  -tlenki azotu
  -dwutlenek siarki
  Głównymi źródłami zanieczyszczeniami powietrza są:
  -zakłady przemysłowe ,które emitują różne pyły ,dwutlenek węgla i siarki
  -zanieczyszczenia związane z komunikacją (spaliny z samochodów)
  -wyładowania atmosferyczne
  -wybuchy wulkanów
  -pożary lasów
  -lokalne kotłownie(paleniska domowe,kominki)
  -transport surowców

  Skutki zanieczyszczenia powietrza:
  -SMOG- duże stężenie pyłów i toksycznych gazów zanieczyszczające powietrze
  -DZIURA OZONOWA-(zmniejszone stężenie ozonu)
  -KWAŚNY DESZCZ -opady atmosferyczne które zawierają kwas siarkowy.
  Według mnie zapobiec zanieczyszczeniom możemy poprzez:
  -zaprzestać stosowania węgla , który ma duże stężenie siarki
  -używanie filtrów i katalizatorów spalin w samochodach
  – sadzenie dużej ilości roślin w miejscach ,gdzie jest duże stężenie zanieczyszczeń .

  Polubienie

 40. Oskar Grabarczyk pisze:

  Moim zdaniem zanieczyszczenia powietrza powinny być likwidowane na różne sposoby.
  Z roku na rok przemysł wzrasta co powoduje jeszcze więcej zanieczyszczeń.
  Możemy je likwidować za pomocą:
  – modernizacji zakładów przemysłowych i stosowaniu mniej szkodliwych dla
  środowiska technologii;
  – ograniczeniu strat energii w przemyśle i budynkach mieszkalnych, stosując
  mierniki energii, ocieplenie budynków;
  – likwidacji małych kotłowni opalanych węglem i indywidualnych palenisk
  domowych;
  – ograniczaniu ilości dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery poprzez
  poszukiwanie innych,mniej szkodliwych, źródeł energii.

  Niektórzy ludzie w swoich domach nadal palą w piecach śmieci takie jak np plastik, który mało ogrzewa ich dom a jednocześnie bardzo źle wpływa na środowisko i zdrowie ludzi.Dym z ich komina dodatkowo strasznie śmierdzi i jest dokuczliwy dla sąsiadów.
  Wyrzucanie śmieci gdzie popadnie to karalne i szkodliwe dla przyrody działanie.Dla przykładu powyższy plastik rozkłada się od 100 do 1000 lat ,metal ok. 23 lata a niedopalony papieros ok. 5 lat.

  Osobiście staram się pomóc naszej planecie np poprzez:
  – sprzątanie okolicy domu,
  – zwracam uwagę śmiecącym,
  – z klasą wystawiamy znaki np „szanuj zielen boś nie jeleń” itp.

  Ponadto śmieci segreguję i oddaję nakrętki na wózki inwalidzkie.

  Skutkami zanieczyszczeń powietrza są:
  -efekt cieplarniany,
  -kwaśne deszcze ,
  -dziura ozonowa.
  Obawiam się tych skutków.

  Więcejna ten temat znalazłem tutaj:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Zanieczyszczenie_powietrza

  Polubienie

 41. Michał Ślachciński pisze:

  Uważam, że fabryki, i inne różnego rodzaju zakłady przemysłowe powinny wykorzystywać jakieś inne ekologiczne sposoby na pracę na przykład zrobić coś w sprawie dymiących kominów.
  A poza tym są zakłady nieprzestrzegające prawa np. o emisji spalin to jest straszne.
  Jest tez niestety wiele ludzi którzy nie dość że używają „kopciuchów” to jeszcze palą byle czym. Są tez tacy co wycinają puszcze, może po to aby ludzie mogli oddychać „zdrowym” smogiem.
  Chyba można przecież nie produkować rzeczy zawierających freony i inne związki szkodliwe dla ziemi. Wiadomo ze ludziom nie chcą porzucić transportu, ale przesiadka na rower czy komunikację miejską nie jest nie możliwa. Trzeba nie tylko zmienić przemysł i transport, ale także umysły ludzi w zakresie zanieczyszczeń powietrza, albo to, albo zagłada ludzkości.

  Polubienie

 42. Barti Kas pisze:

  Zanieczyszczenie powietrza bierze się z dwóch źródeł. Pierwszym z nich są procesy zachodzące w środowisku naturalnym, na które nie mamy większego wpływu, bo jak powstrzymać wybuch wulkanu, wyładowania atmosferyczne?! Drugim źródłem jest działalność nas samych. Światowy przemysł rozwija się bardzo szybko. Powstają coraz to nowe fabryki, koncerny samochodowe. Do produkcji zużywa się ogromne ilości węgla, gazu i ropy naftowej, co powoduje negatywne zmiany w powietrzu.

  Zimą w wielu miejscach naszego kraju ogrzewamy się za pomocą pieców kaflowych. Przykładem może być centrum Poznania, gdzie dominuje stare budownictwo. Mieszkańcy palą węglem kamiennym, często też spalane są śmieci i inne rzeczy, które powinny być utylizowane w inny sposób.
  Czy możemy temu zapobiec? Możemy! bardzo ważna jest edukacja społeczeństwa, wprowadzanie programów zapobiegających zanieczyszczaniu środowiska przy udziale Państwa, korzystanie z energii pochodzącej z tzw. czystych źródeł czyli elektrowni wodnych i wiatrowych, stosowanie filtrów zapobiegających szkodliwemu emitowaniu tlenku węgla do powietrza.

  Dla zdrowia nas samych, zwierząt, w trosce o naszą przyrodę warto ograniczyć ruch samochodowy, wprowadzić na masową skalę pojazdy zasilane elektrycznie lub odsiarczać paliwa stosowane w samochodach.

  O źródłach zanieczyszczeń powietrza można przeczytać w wielu artykułach dostępnych na przykład w internecie. Polecam artykuł na stronie

  http://healpolska.pl/zanieczyszczenie-srodowiska-a-zdrowie/

  gdzie można zapoznać się ze źródłami zanieczyszczeń powietrza a także o wpływie na nasze zdrowie.

  Polubienie

 43. Weronika Franiak 7a pisze:

  Rozwój cywilizacji ma duży wpływ na zanieczyszczenie powietrza. Transport lotniczy samochodowy czy morski jest nie do zastąpienia. Możemy ciągle go modernizowac aby był bardziej ekologiczny. W zimie ogrzewany nasze domy i mieszkania korzystając z energii pozyskiwane głównie z węgla. Jeżeli węgiel jest spalany w elektrociepłowni to filtry częściowo oczyszczają spaliny. Dlatego tak ważne jest aby w miastach i okolicach mieszkańcy korzystali z ogrzewania z elektrociepłowni. Powinniśmy więcej korzystać ze źródeł odnawialnych, elektrowni wiatrowych i wodnych lub paneli słonecznych. Taka energia jest czysta i nie zanieczyszczenie powietrza. Musimy wdrażać technologię które jak najmniej zatruwaja przyrodę. Dbając o środowisko chronimy przyszłe pokolenia. Więc ograniczmy wycinanie drzew które dają nam tlen a pobierają dwutlenek węgla.

  Polubienie

 44. Szymon Pawłowski kl 7 pisze:

  Zanieczyszczenia powietrza sa glownymi przyczynami globalnych zagrozen srodowiska. Miedzynarodowa organizacja pracy definiuje je jako wszelkie skazenie powietrza przez substancje, ktore sa szkodliwe dla zdrowia . Powietrze zanieczyszczaja wszystkie substancje gazowe, stale lub ciekle, znajdujace sie w powietrzu w ilosciach wiekszych niz ich srednia zawartosc. Zanieczyszczenia powietrza dzieli sie na pylowe i gazowe. Zanieczyszczenia powietrza sa najbardziej niebezpieczne bo sa mobilne i moga skazic duze obszary srodowiska. ( zrodlo wiedzy Wikipedia)
  Ludzie sami robia sobie krzywde , palac w piecach w swoich domach smieci, plastikowe butelki. Wszystko co szkodliwe wydostaje sie z kominow do naszego srodowiska co moze powodowac choroby i zatrucia. Gdy bysmy wszyscy o to dbali mogli bysmy zmniejsxyc zanieczyszczenie .

  Polubienie

 45. Krystian Kowalski pisze:

  Moim zdaniem to ludzie mają największy wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Przede wszystkim budują fabryki i jeżdżą samochodami, co przyczynia się do powstawania smogu. Na co dzień używają dezodorantów, lakierów do włosów, które zawierają freony, przez co zwiększa się dziura ozonowa, która z kolei jest przyczyną zachorowań na nowotwory skóry. Kolejnym zjawiskiem jest zwiększenie się efektu cieplarnianego, którego skutkiem mogą być zmiany klimatyczne, jak powodzie, huragany, a nawet susze.
  Do źródeł naturalnych natomiast zaliczamy wybuchy wulkanów, wyładowania atmosferyczne oraz pożary lasów. Ich następstwem są szkodliwe dymy i pyły, a także kwaśne deszcze, które niszczą zabytkowe budowle, roślinność, glebę i organizmy wodne.
  Możemy to w pewien sposób ograniczyć, by choć trochę pomóc naszej planecie. Zamiast jeździć samochodem, wsiądźmy na rower. Zacznijmy segregować odpady, nie spalajmy w domach śmieci, starych opon, czy plastiku. Przede wszystkim zaś nie wycinajmy lasów, gdyż dzięki nim mamy czystsze powietrze.

  Polubienie

 46. Aleks Wiertelak pisze:

  Zanieczyszczenia powietrza to obecnie ogromny problem na ziemi. Mają na nie wpływ procesy zachodzące naturalnie w przyrodzie i działalność człowieka. Najczęściej i najbardziej zanieczyszczają atmosferę: dwutlenek siarki, tlenki azotu oraz pyły.
  Zanieczyszczone powietrze może ujemnie wpływać na zdrowie człowieka, roślin i zwierząt oraz inne elementy środowiska jak stan wody czy gleby. Powietrze zanieczyszczają wszystkie substancje gazowe, stałe lub ciekłe. Głównymi źródłami zanieczyszczeń są:
  -Źródła antropogeniczne: transport samochodowy, kolejowy i lotniczy, produkcja przemysłowa energii elektrycznej i cieplnej, paliw, cementu, nawozów sztucznych i farb
  -Źródła naturalne: wybuchy wulkanów, wyładowania atmosferyczne, pożary lasów i stepów
  Skutkami tych zanieczyszczeń jest dziura ozonowa, kwaśne opady, smog, w wodach zakwaszonych przez kwaśne opady giną organizmy wodne, zwiększenia się efektu cieplarnianego, co może przyczynić się do nasilenia groźnych zjawisk atmosferycznych np. zwiększenie liczby huraganów.
  Zanieczyszczania powietrza przyczyniają się do powstania u ludzi schorzeń układu oddechowego, zaburzeń reprodukcji i alergii. Działają również niekorzystnie na świat roślinny a także powodują korozję metali i materiałów budowlanych
  Aby przeciwdziałać dalszemu zanieczyszczaniu powietrza należałoby m.in. ograniczyć ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery i poszukać innych źródeł energii (słoneczna, wodna, wiatrowa), wprowadzić pojazdy elektryczne, benzynę bez ołowiową i filtry oczyszczające gazy spalinowe, filtry i odpylacze gazów przemysłowych. Wszyscy powinniśmy dbać o nasze środowisko. Na co dzień – w najbliższym otoczeniu możemy choćby segregować śmieci, starać się mniej jeździć samochodem, a także nie zanieczyszczać lasów, jezior czy rzek.

  Polubienie

 47. Antek Rotnicki pisze:

  Zanieczyszcznia powietrza to bardzo duży problem, który pochodzi z dwóch źródeł – procesów zachodzących naturalnie w przyrodzie i działalności człowieka. Niestety ale przez szybki rozwój przemysłu i motoryzacji oraz związane z tym gwałtowne zwiększenie wydobycia, zużywania i transportu surowców energetycznych w składzie powietrza zachodzą zmiany. Zanieczyszczenia powietrza ze względu na ich stan skupienia dzielą się na:
  – Stałe
  – Ciekłe
  – Gazowe
  Źródłami naturalnymi zanieczyszczeń powietrza są: wybuchy wulkanów, wyładowania atmosferyczne i pożary lasów, natomiast źródłami antropogenicznymi są: transport samochodowy, produkcja przemysłowa i freony. Skutkami zanieczyszczeń są: dziura ozonowa, kwaśne opady, smog, w wodach zakwaszonych przez kwaśne opady giną organizmy wodne oraz zwiększenie się efektu cieplarnanego. Efekt cieplarniany jest to zatrzymywanie ciepła przez gazy obecne w atmosferze. Myślę, że trzeba chronić powietrze przed zanieczyszczeniami, ponieważ przez smog który się unosi wszyscy jesteśmy na ciężkie choroby układu oddechowego. Jeżeli naprawdę nam na tym zależy to powinniśmy ograniczać ruch samochodowy, wprowadzać samochody elektryczne, benzyne bezołowiową i filtry oczyszczające gazy spalinowe, filtry i odpylacze gazów przemysłowych. Mimo wszystko i tak najważniejsza jest ochrona zieleni, przede wszystkim lasów jest to pierwszy i najważniejszy krok do poprawy stanu środowiska przyrodniczego.

  Polubienie

 48. Madzia Dudzińska pisze:

  Uważam, że największy wpływ na zanieczyszczenie powietrza mają ludzie. Przecież jeździmy samochodami, budujemy fabryki, wycinamy coraz więcej drzew i palimy w piecach ŚMIECIAMI. Lecz nie można mówić, że TYLKO ludzie stanowią zagrożenie. Na przykład wybuchów wulkanów
  po pierwsze:
  -nie powstrzymamy
  po drugie:
  -to nie nasza wina, że wybuchają.
  Dużym zagrożeniem dla środowiska są też pożary, powodowane przez ludzką głupotę. Człowiek często zostawia w lesie szklane butelki, które powodują pożary. Więcej o pożarach lasów można znaleźć tutaj:

  https://olawa998.wordpress.com/2014/03/06/przyczyny-pozarow-lasow-w-polsce/

  Zanieczyszczenia powietrza to niestety bardzo duży problem…Coraz więcej ludzi choruje na przykład na astmę i niektóre gatunki roślin i zwierząt wymierają z powodu zanieczyszczeń powietrza. Oczywiście możemy mieć wpływ na czystość powietrza między innymi rezygnując z jazdy samochodem, gdy nie jest to konieczne w celu zmniejszenia (w małym stopniu) ilości spalin. Możemy dbać też o otoczenie i zieleń, która jest odpowiedziana za produkcję tlenu.

  Polubienie

 49. Maksymilian Kania pisze:

  ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA
  Moim zdaniem ludzie powinni zaprzestać palenia nieodpowiednich materiałów, które powodują w większości przypadków smog, który źle wpływa na drogi oddechowe człowieka. Musimy dbać o czystość naszej planety, bo przecież ile ludzi zmarło pod wpływem złych dla człowieka zanieczyszczeń. Powinniśmy zastanowić się najpierw po co np. śmiecimy na ulicy, czy naprawdę kochamy naszą Ziemię, która przecież jest naszym wspólnym domem. Pomagajmy jej w rozwoju, a nie prowadźmy do zniszczenia. Ekologia to też jest dobry czynnik wpływający na dobro naszej planety i oczywiście pomaga w dbaniu o powietrze.
  Maksymilian Kania 7a

  Polubienie

 50. Wiktoria laurentowska pisze:

  ZANIECZYSZCZENIE POWIETRZA
  Moim zdaniem ludzie powinni przestać spalać np:plastik , gazety, materiały itp , ponieważ szkodzi to zdrowiu oraz przez to tworzy się smog który też jest niebezpieczny dla układu oddechowego człowieka, używamy często samochody które powodują smog.Ale też budujemy fabryki , nie wyrzucamy śmieci do specjalnych kubłów , tylko albo po za nie lub porozwalane na trawie albo w lasach . Przez takie coś tworzy się pożar np: kiedy człowiek zostawi latem butelkę w lesie.Ale nie można mówić że tylko ludzie zanieczyszczają powietrze.Wybuchy wulkanów szkodzą również wspomniane pożary.Również zwiększanie się efektu cieplarnianego , który powoduje zmiany klimatyczne np: powodzie , huragany a nawet powodzie.A więc ludzie aby chronić przyrodę i dbać o to aby powietrze było czyste , musimy mniej budować fabryk , palić tyko przeznaczone do tego produkty , wyrzucać śmieci do specjalnych kubłów oraz mniej używać samochodów.
  Wiktoria laurentowska 7b

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s