Czy można żyć bez wody?

 

„Czy można żyć bez wody?”.Stwierdzamy po lekcji, że nie jest to możliwe, bo woda jest środowiskiem, w którym dzieją się procesy chemiczne zachodzące w organizmach żywych, jest też niezbędna w różnych gałęziach przemysłu, rolnictwie i gospodarstwach domowych. Jednak, dzięki temu, że mamy do niej dostęp, nie martwimy się o to, że nam jej kiedyś zabraknie.

Ale doskonale wiemy, że są miejsca na Ziemi, gdzie jej nie ma i jedynym zajęciem ludzi jest wędrowanie w celu jej znalezienia.

Zastanówmy się czy dobrze postępujemy nie szanując wody?

Jak każdy z nas może ją oszczędzać? Jak można w każdym domu przeorganizować życie, aby ją ponownie wykorzystywać?

Obejrzyj stronę Klubu Gaja- http://www.klubgaja.pl/ – zapoznaj się z ich działalnością na rzecz ŚRODOWISKA, a także stronę:

http://www.zaadoptujrzeke.pl/pl/materialy/animacja-o-oszczedzaniu-wody

Jakie działania możemy podjąć w celu ograniczenia zanieczyszczenia wody? Jakie są źródła zanieczyszczeń wód?

Co to jest eutrofizacja i jaka jest jej główna przyczyna?

Czekam na Wasze refleksje.

Komentarz musi zawierać odpowiedź na powyższe pytania: jak oszczędzać wodę, jak ją ponownie wykorzystać, jak ograniczyć zanieczyszczenia wód, jakie są źródła zanieczyszczeń wód, co to jest eutrofizacja – jeden ze skutków zanieczyszczeń wód.

Reklamy

49 myśli w temacie “Czy można żyć bez wody?

 1. Adam Gb. pisze:

  Niestety nie można żyć bez wody. Żadne stworzenie nie może bez niej istnieć, dzięki niej wszystko się rozwija. Możemy się napić, możemy umyć, możemy wyprać. W organizmach zachodzi masa reakcji chemicznych z udziałem wody. Rośliny też nie mogą żyć bez wody.

  Nie podoba mi się jak ludzie nie szanują wody. Wodę trzeba oszczędzać bo może wkrótce jej zabraknąć.
  Zakręcajmy krany, oszczędzajmy ją w toaletach, kupujmy zmywarki które zużywają mało wody, zbierajmy deszczówkę. Nie wylewajmy wody do zlewu, podlejmy nią kwiaty. Nie kierujmy ścieków do rzek tylko do oczyszczalni. Gotujmy tylko tyle ile potrzebujemy, zaoszczędzimy tez w ten sposób energię. Korzystajmy w budownictwie z separatorów, dbajmy o to żeby oleje, smary, ropa, nie przedostawały się do wód gruntowych, dbajmy o szczelność szamb.

  Eutrofizacja powoduje wzbogacanie wody w pierwiastki biofilne, które spowodują większą żyzność wód.(mogą to być jeziora, rzeki gdzie następuje intensywny rozwój fitoplanktonu oraz roślinności wynurzonej i zanurzonej) Z zanieczyszczeniem wód powierzchniowych związane jest zjawisko eutrofizacji. Może być ona pochodzenia naturalnego lub antropogenicznego. Eutrofizacja naturalna przebiega bardzo powoli od chwili powstania jeziora. Wywołana głównie zmianami klimatycznymi.Jej rola w środowisku wodnym jest znikoma i niezauważalna dla człowieka. Natomiast eutrofizacja antropogeniczna (cywilizacyjna, sztuczna) związana jest z gospodarką ludzką, tzn. z dopływem ścieków, wycinaniem lasów czy intensyfikacją rolnictwa.

  Polubienie

  • Bartosz Kardasz pisze:

   Musimy dbać i oszczędzać wodę , gdy myjemy ręce to najpierw je namydl a potem użyj wody, Bierz szybki prysznic , dokręcaj kurki od kranu , gdy myjemy zęby to nie lej cały czas wody . Gdy chcemy umyć podłogi to możemy wykorzystać wodę po kąpieli, Deszczówkę możemy wykorzystać do podlewania kwiatów, Gdy widzimy że ktoś wrzuca śmieci do jezior i rzek to zwrócić im uwagę , stawiać tabliczki z zakazem śmiecenia ale najgorsze co może być to to że do naszej wody s wlewane szamba butelki plastikowe i szklane to wystarczy żeby skazić calom wodę. Eutrofizacja to proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkującym wzrostem trafii, czyli żyzności wód . Proces ten dotyczy nie tylko zbiorników wodnych, ale również cieków. Już wiemy jak dbać i oszczędzać wodę więc róbmy to a nasze życie będzie lepsze .

   Polubienie

 2. Oskar Grabarczyk pisze:

  Jak oszczędzać wodę?

  Moim zdaniem wodę trzeba oszczędzać jak najczęściej. Oto parę przykładów oszczędzania wody:
  -brać krótkie prysznice
  -wodę z opadów deszczu wykorzystywać do podlewania roślin
  -jeśli używasz zraszacza na ogródku ustaw go tak by podlewał tylko rośliny
  -pralkę i zmywarkę używaj tylko gdy są zapełnione do pełna
  Tych przykładów są dziesiątki. więcej na ten temat można znaleźć tutaj:
  http://www.aquanet.pl/jak-oszczedzac-wode-poradnik,154

  Jak ponownie wykorzystać wodę?

  Według mnie najlepszym sposobem na odzyskiwanie wody są oczyszczalnie ścieków , oraz
  woda deszczowa.
  Jak działają oczyszczalnie ścieków (FILM):

  A tutaj trochę o wodzie deszczowej i jak ją odzyskiwać:
  http://mowimyjak.se.pl/dom-i-ogrod/budowa-i-remont/jak-odzyskiwac-wode-deszczowa,10_74898.html

  Jak ograniczyć zanieczyszczenie wód?

  Uważam ,że wspomniane wyżej oczyszczalnie ścieków będą doskonałym rozwiązaniem.
  jeśli chodzi o inne sposoby ,to znalazłem je tylko 3.
  – ograniczanie ilości zanieczyszczeń wprowadzanych do tych wód;
  – stosowanie wodoszczelnych technologii lub technologii o zamkniętych obiegach
  wody;
  – racjonalne gospodarowanie wody

  Jakie są źródła zanieczyszczeń wód?

  Na ten temat warto wypowiadać się na wielu forach internetowych.
  Jest to temat ważny. Jest to szczególnie ważne gdyż zanieczyszczenia tworzymy my-ludzie.
  Większość ludzi nie zwraca uwagi na to co robi np: wrzucanie śmieci do wody ,wylewające się oleje z samochodów trafiające do wody.Nawet niektóre domy wpuszczają ścieki do rzek i jezior. Jeśli ludzie się nie zmienią coraz bardziej będą produkowane zanieczyszczenia.Za kilkadziesiąt lat przez te wyczyny może wyginąć populacja ziemi.Myślmy co robimy!

  Co to jest eutrofizacja ?

  Ta fraza jest mi zupełnie nie znana.Nie słyszeli o niej także moi przyjaciele i bliscy. z tego powodu pozwolę się posłużyć profesjonalną definicją:
  Eutrofizacja – proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkujący wzrostem trofii, czyli żyzności wód. Proces ten dotyczy nie tylko zbiorników wodnych, ale również ścieków.Więcej na ten temat nic nie dodam . Jak mówiłem powyżej jest mi on obcy.mogę tylko załączyć link gdzie jest o tym więcej:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Eutrofizacja

  Oskar Grabarczyk 7b

  Polubienie

 3. Amelia Klorek pisze:

  Wpis 3 .
  Jak oszczędzać wodę?
  Oszczędzanie wody nie musi być kłopotliwe ani kosztowne. Na początek warto zmienić nawyki: zakręcać wodę podczas mycia zębów, częściej korzystać z prysznica niż wanny, unikać zbędnego spłukiwania toalety, do mycia samochodu używać wiadra z wodą, a nie węża. Używać programów oszczędnościowych zużycia wody w pralkach i zmywarkach..
  Jak ponownie wykorzystać wodę?
  Zużyta przez nas woda niekoniecznie musi trafiać od razu do kanalizacji. Dzięki specjalnej instalacji możemy korzystać z niej dwa razy. Również ponowne wykorzystywanie wody szarej (zużytej już w wannie, pod prysznicem czy w umywalce) wpływa na mniejszy pobór wody z wodociągu czy studni – odciążamy więc zasoby naturalne. Z ekonomicznego punktu widzenia zyskuje na tym również nasz domowy budżet. W wielu krajach Europy istnieje zakaz dotyczący stosowania wody pitnej do podlewania ogródka – w takiej sytuacji ponowne wykorzystanie zużytej wody jest jednym z głównych sposobów pozyskiwania jej na takie cele. Woda szara jest wodą ściekową wytwarzaną podczas domowych procesów, takich jak kąpiel czy mycie naczyń z wyjątkiem spłukiwania toalet. Zawdzięcza ona tę nazwę swemu kolorowi oraz statusowi, który nie kwalifikuje jej jako wody zdatnej do spożycia ani jako silnie skażonej. Specjalny system zbiera wodą z całego domu, a następnie przepuszcza przez system filtrów naturalnych. Dzięki temu jest zanieczyszczona jedynie w niewielkim stopniu, pozbawiona substancji tłuszczowych, stałych i tylko nieznacznie obciążona bakteriami. Gromadzi się ją w specjalnych zbiornikach (nie powinna być w nich jednak przechowywana przez dłuższy czas). Może być wykorzystywana do sprzątania, spłukiwania wody w wc , a także mycia samochodu czy podlewania trawnika. Szacuje się, że dziennie można uzyskać około 55 litrów dziennie wody szarej na jedną osobę. Takie dwukrotne wykorzystywanie wody zmniejsza domowe zapotrzebowanie na wodę pitną oraz powstawanie ścieków o blisko 30%.
  Jak ograniczyć zanieczyszczenia wód:
  Można to zrobić poprzez:
  – składowanie odpadów w legalnych miejscach specjalnie do tego przystosowanych;
  – stosowanie filtrów czyszczących wodę;
  – mini oczyszczalnie domowe dzięki którym można czyścić wodę we własnym zakresie;
  -zachęcenie ludzi do korzystania z myjni samochodowych;
  -unikać nieznanych środków
  – ścieki z kopalń (powodujące między innymi zasolenie wód słodkich) czyszczących;
  -rozdawanie ulotek informacyjnych na temat przyrody i skutków jej zanieczyszczania;
  -sadzenie drzew przy zbiornikach wodnych
  – ułatwianie wywożenie ścieków

  Eutrofizacja – proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkujący wzrostem trofii , czyli żyzności wód. Proces ten dotyczy nie tylko zbiorników wodnych, ale również cieków.

  Zanieczyszczenia wód to między innymi:
  – odpady promieniotwórcze i związki metali ciężkich (głownie ołowiu, rtęci, kadmu)
  – paliwa, oleje, smary, rozpuszczalniki (stosowane w przemyśle petrochemicznym)
  – nawozy sztuczne, pestycydy( stosowane w rolnictwie), detergenty (dodawane do kosmetyków, środków piorących i myjących np. płynów do mycia naczyń, proszków do prania, szamponów)
  Amelia Klorek kl.7a

  Polubienie

 4. Filip F. pisze:

  Woda jest niezbędna do życia. Bez wody umiera każde stworzenie. Wszyscy mieszkańcy ziemi powinni się troszczyć o zasoby wodne to problem całego globu i wszystkich ludzi. Z 28 krajów UE Polska jest na 25 miejscu pod względem zasobów wodnych w kraju. 70% wody zużywa przemysł, 20% wodociągi i 10% rolnictwo i leśnictwo. Jak oszczędzać wodę? Nie jest to trudne zadanie, a można to zrobić w życiu codziennym na przykład: zamiast kąpieli w wannie – brać prysznic, myjąc zęby zakręcać wodę, używać zmywarki kiedy będzie zapełniona, w pralce wykorzystywać programy ekologiczne, myć samochód w myjni, ponieważ myjnie stosują recykling wody, w domu jednorodzinnym zbierać deszczówka, która może być wykorzystana do podlewania ogrodu, należy również unikać zbędnego spłukiwania toalety- śmieci lepiej wyrzucić do kosza na odpadki.
  Wodę możemy ponownie wykorzystać stosując recykling wody szarej. Woda szara to określenie ścieków pochodzących z wanien, natrysków, umywalek i pralek. Woda taka jest oczyszczana i może być ponownie wykorzystana do spłukiwania toalet lub do podlania ogrodu.Taki recykling stosowany jest w myjniach samochodowych- woda nie trafia do kanalizacji tylko oczyszczona z detergentów ponownie służy do mycia samochodów.
  Jak ograniczać zanieczyszczenia wód?
  Woda zanieczyszczana jest przez ścieki przemysłowe, które zawierają trujące związki chemiczne np. pochodzące z produkcji farb lakierów, ścieki pochodzące z rafinerii ropy naftowej mas plastycznych i barwników. Inny rodzaj ścieków to ścieki komunalne – pochodzą z miast i osiedli, związane są z rozwojem sieci kanalizacyjnej – zawierają dużo bakterii i detergentów.
  Również rozwój rolnictwa przyczynia się do zanieczyszczenia wód, ponieważ stosowane środki zawierające związki azotu, przedostają się w głąb gleby do wód podziemnych i powodują zmianę jakości wody.
  Nie zatrzymamy rozwoju przemysłu i techniki, więc powinno się budować więcej oczyszczalni ścieków, a stare modernizować. Ograniczyć stosowanie detergentów i związków chemicznych w rolnictwie.Likwidować nielegalne szamba, i zakładom przemysłowym nakładać duże kary pieniężne za odprowadzanie ścieków przemysłowych do wód. Również w szkołach powinny odbywać się pogadanki na ten temat, żeby uświadomić dzieciom jak duży jest to problem.
  Eutrofizacja – poprzez wylewanie ścieków do wody, detergentów oraz środków piorących zawierających fosfor – pierwiastek biogenny, na powierzchni wody występują zakwity. Zmniejsza się przejrzystość wody, wzrasta ilość sinic, które tworzą na powierzchni wody kożuchy.Wytwarzają one bakterie, które niszczą faunę. To wyklucza zbiornik jako źródło wody pitnej. Drugim pierwiastkiem biogennym jest azot – powoduje wzrost emisji tlenku azotu do atmosfery i ich dużą zawartość w opadach atmosferycznych.W rzekach są to zielenice i okrzemki.Zmniejsza się ilość światła oraz tlenu, obumiera fauna oraz ryby. Przy całkowitym braku tlenu wytwarza się siarkowodór, który może się ulatniać i zatruwać powietrze.
  Kontrola eutrofizacji polega na badaniu widzialności w zbiorniku wodnym przez zanurzanie białego krążka na lince. Jego widzialność zależy od zawiesin znajdujących się w wodzie.
  Jedną ze skutecznych metod walki z eutrofizacją jest kompostowanie odchodów, zmniejszenie zawartości fosforanów w środkach piorących i ograniczenie stosowania nawozów sztucznych w rolnictwie.Obecnie na zbiornikach wodnych instaluje się mobilne aeratory napędzane wiatrem, które oczyszczają i napowietrzają wodę. Przykładem gdzie są aeratory jest jezioro w Swarzędzu zanieczyszczone ściekami komunalnymi i jezioro w Strzeszynku.

  Polubienie

 5. Piotr Łuczków pisze:

  Moim zdaniem,ludzie już zaczęli troszczyć się i szanować wodę. Dowodem tego są wciąż powstające nowe technologie mające na celu ograniczenie jej zużycia. Właśnie, o to pytanie które dręczy dzisiejsze społeczeństwo: „Jak oszczędzać wodę?”. odpowiedzi jest wiele. Od tego co mówi się dzieciom w szkołach po drogie nowoczesne systemy filtrów i odzyskiwania wody. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym warto zainwestować we wspomniany przeze mnie system. Działa on jak domowa oczyszczalnia ścieków. Jest to droga inwestycja, lecz w obliczu czasu użytkowania możemy na tym dużo zaoszczędzić. Mądrym sposobem na oszczędzanie jest także zamiana kranów na takie z perlatorem (rodzaj sitka o drobnych oczkach, które napowietrza wypływającą wodę, przez co strumień jest silniejszy bez zużycie większej ilości wody). Oczywiste w oszczędzaniu wody jest też użycie zmywarki i pralki z funkcją eko. Do tego dołóżmy wyżej wspomniane zasady ze szkoły jak np. branie prysznica zamiast kąpieli, a wyjdzie nam sprawnie działający system uzdatniania i oszczędzania wody. Dzięki temu wyeliminujemy jeden z najważniejszych czynników przyczyniających się do zanieczyszczenia wód a mianowicie zanieczyszczeń komunalnych. Oprócz tego istnieją także zanieczyszczenia przemysłowe i rolnicze. Jednym z ich skutków jest eutrofizacja. Eutrofizacja to proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne (bioelementy czyli pierwiastki chemiczne które są potrzebne każdemu żywemu organizmowi np. fosfor i azot), skutkujący wzrostem trofii, czyli żyzności wód. Za to skutkiem eutrofizacji jest tzw. zakwit wody czyli zjawisko zarastania wody glonami co uniemożliwia korzystanie z niej w jakikolwiek sposób oraz łowienie ryb. Chcę podsumować tą wypowiedź jednym zdaniem Phila Bosmans`a: „Woda to życie” a ja dopowiem SZANUJMY JĄ!

  Polubienie

 6. Mateusz Natonik kl. 7b pisze:

  Dzień dobry.
  Moim zdaniem o wodę musimy dbać, o jej czystość i ilość. Człowiek i przyroda nie może bez niej istnieć.
  Aby ograniczyć zanieczyszczenia wód należy m.in.:
  – tworzyć nowe oczyszczalnie ścieków i odbudowywać/modernizować istniejące,
  – zmniejszać ilości zanieczyszczeń wprowadzanych np. do rzek, mórz,
  – stosować technologii o zamkniętych obiegach wody,
  – rozsądnie gospodarować wodą.
  Główne sposoby zanieczyszczenia wód:
  – fizyczne,
  – chemiczne i
  – bakteriologiczne wody,
  są spowodowane wprowadzaniem w nadmiarze substancji nieorganicznych (stałych, płynnych, gazowych), organicznych, radioaktywnych.
  Ludzie zanieczyszczają wodę poprzez:
  – odpady promieniotwórcze oraz związki metali ciężkich (np. ołowiu, rtęci),
  – oleje, paliwa, smary, rozpuszczalniki (np. stosowane w motoryzacji),
  – pestycydy, nawozy sztuczne (stosowane w gospodarstwach rolnych), detergenty (np. w płynie do mycia naczyń, włosów),
  – ścieki z kopalń (powodujące m.in zasolenie wód słodkich).
  Eutrofizacja – to proces wzbogacania się zbiorników wodnych w substancje odżywcze — pierwiastki biogenne, głównie azot i fosfor, także potas i sód, powodujący nadmierną produkcję biomasy glonów (co objawia się tzw. zakwitem glonów) prowadzący do eutrofizmu. Może być też efektem nadmiernego dopływu substancji odżywczych (troficznych, biogennych), które spływają w ściekach komunalnych oraz przemysłowych i gdy są w nadmiarze stanowią jeden z rodzajów zanieczyszczeń.
  Eutrofizacja jezior jest procesem naturalnym. Stale bowiem dopływają do nich substancje z zewnątrz np. ze zlewni i atmosfery. W dobrych warunkach jest to proces bardzo powolny, ale został on przyśpieszony dziesiątki i setki razy przez człowieka i np. wytwarzane przez niego ścieki, niszczenie lasów, nawożenie mineralne w rolnictwie. Dotyczy to zarówno zbiorników jak i cieków. Eutrofizacja po przekroczeniu pewnej granicy wywołuje wiele niekorzystnych efektów. Zapobieganie eutrofizacji polega na ograniczaniu dopływu pierwiastków biogennych do wód wraz ze spływami z pól uprawnych przez odpowiednie zabiegi agrotechniczne oraz przez ich eliminację ze ścieków bytowych i przemysłowych (oczyszczanie ścieków).
  Musimy nauczyć się oszczędzać wodę w swoim otoczeniu np.:
  – poprzez kupowanie „wodooszczędnych” przedmiotów codziennego użytku (kranów z perlatorem, zmywarek do naczyń),
  – oszczędnie używać wody w kąpieli, myciu zębów,
  – nie zaśmiecać rzek, środowiska wodnego np. na wakacjach,
  – jeśli mamy samochód to korzystamy z myjni z obiegiem zamkniętym,
  – ogródek podlewać z tzw. wody deszczówki.
  Bardzo podobała mi się strona Klubu Gai i to, że są ludzie, którzy uczą innych dbania o środowisko nasze.

  Polubienie

 7. Kacper Uryzaj pisze:

  Woda jest niezbędna do życia.Stanowi ona 60-70 % objętości ciała dorosłego człowieka , ponad 80 % ciała noworodka ,75-80 % objętości mózgu 22 % kości , 75% mięśni 83 % krwi. Bez niej nasz organizm nie funkcjonował by dlatego musimy ją szanować po przez oszczędzanie .
  Wodę możemy zaoszczędzić poprzez
  -mycie się pod prysznicem zamiast wanny
  -zakręcania kranu podczas mycia zębów
  -naprawa kapiących kranów i nieszczelnych spłuczek
  -używanie zmywarki i pralki gdy są pełne
  -trawnik podlewamy oszczędnie wczesnym rankiem lub późnym popołudniem
  Ponowne wykorzystanie wody poprzez np:
  -mycie samochodów w myjni , która stosuje recykling.
  -kwiaty na ogrodzie podlewamy wodą deszczową
  Ograniczenie zanieczyszczenia wód poprzez :
  -stosowanie myjni samochodowych z recyklingiem wody
  -nie odprowadzanie ścieków do rzek i jezior
  -stosowanie filtrów oczyszczające wodę
  -unikanie środków czyszczących
  -stosowanie mini oczyszczalni domowych
  Źródłem zanieczyszczenia wody są:
  -środki chemiczne,odpady promieniotwórcze , nawozy sztuczne , ścieki z kopalni , paliwa oleje smary , ścieki wlewane do jezior i rzek.
  Eutrofilizacja to proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne,skutkujący wzrostem trofii , czyli żyzności wód.Proces ten dotyczy zbiorników wodnych i cieków.Proces ten prowadzi do zachwiania równowagi ekologicznej , bujnego wzrostu roślinności wodnej w zbyt intensywnej aktywności drobnoustrojów , które zużywają duże ilości tlenów. Skutkiem tego jest zapełnianie zbiorników rozkładającą się substancją organiczną i wyniszczeniu wielu najważniejszych tlenowych organizmów np ryb.Bardzo duże zagrożenie stanowią zakwity. Wywołane są one gwałtownym rozwojem glonów i sinic.Najskuteczniejszą metodą walki z tym procesem jest redukcja zawartości fosforanów w środkach piorących używanych w gospodarstwach domowych, ograniczenie stosowania nawozów sztucznych w rolnictwie.
  TAK WIĘC PAMIĘTAJMY OSZCZĘDZAJMY I SZANUJMY WODĘ, NIE ZANIECZYSZCZAJMY JĄ BO JEST ONA NAM NIEZBĘDNA DO ŻYCIA!!!

  Polubienie

 8. Artur Dudek pisze:

  Co do oszczędzania wody, jest wiele sposobów. Większość z nich może się wydawać drobnostkami, ale takie rzeczy jak zakręcanie wody podczas mycia zębów, ograniczanie czasu w prysznicu, lub kompletne zapełnianie pralki przed jej włączeniem, mogą zaoszczędzić wiele litrów rocznie. Dziś wiele domów filtruje wodę własnymi oczyszczalniami, dzięki czemu można ją ponownie wykorzystać. Aby ograniczać zanieczyszczenia wód nie należy wyrzucać odpadów do wody np. butelek lub innych śmieci, lub wykorzystać wspomnianą wcześniej prywatną oczyszczalnię, bo niestety wiele ścieków ląduje właśnie w morzach. Źródłami zanieczyszczeń mogą być wspomniane wcześnie ścieki komunalne lub z fabryk. Zanieczyszczać mogą też różne chemikalia używane np. podczas spryskiwania owoców lub roślin. Eutrofizacja to nadmierne wzbogacanie zbiornika wodnego w pierwiastki biofilne. Przez eutrofizacje dochodzi do tzw. zakwitów, zmniejszenia przezroczystości wody lub występowanie siarkowodoru który może zatruwać atmosferę w okolicy.

  Polubienie

 9. Karølina Wojtkowiak pisze:

  Woda jest niezbędna w naszym życiu, dbać o nią i dobrze nią gospodarować. Niestety wiele osób zapomina o tym, jak ważne funkcje pełni woda i o tym, że powinniśmy ją szanować.
  Oszczędzać wodę może każdy z nas i to na wiele sposobów. Jednym z nich jest uruchamianie pralki czy zmywarki tylko wtedy, gdy będzie zapełniona. Możemy m.in. częściej brać prysznic niż korzystać z wanny, wtedy zużywamy znacznie mniej wody lub nie napełniać całej wanny wodą. Podczas mycia twarzy albo zębów powinniśmy zakręcić wodę gdy jej nie używamy. Warto też unikać spuszczania wody w toalecie bez potrzeby, np. chusteczki higieniczne możemy wrzucać do śmietnika.
  Głównymi źródłami zanieczyszczeń wody są ścieki, które zakłady przemysłowe wypuszczają do wody. Znajdują się w nich surowce oraz różne trujące substancje. Zanieczyszczenia pochodzą również z miast i osiedli, które związane są z rozwojem sieci kanalizacyjnej. Te ścieki zwiększają w wodach ilość rozkładającej się substancji i zawierają bakterie chorobotwórcze. Zanieczyszczeniami chemicznymi wód są detergenty, środki chroniące rośliny i nawozy oraz związki metali ciężkich np. Hg, Cr, Pb. Ich źródłami jest przemysł i transport samochodowy. Według mnie, aby ograniczyć zanieczyszczenia wód, ważna jest budowa oczyszczalni ścieków, bo to pomaga nam w czyszczeniu wody.
  Eutrofizacja jest to wzbogacanie zbiorników wodnych np. jezior w pierwiastki biofilne, co skutkuje wzrostem żyzności wód, stężeń związków fosforu i azotu.

  Polubienie

 10. Mateusz Doczekalski pisze:

  Jak ograniczyć zanieczyszczenia wod?
  Zanieczyszczenia wód można ograniczyć np. Nie wyrzucaniem śmieci do wody . Źródłami zanieczyszczeń są ścieki ludzie chemikalia i zanieczyszczenia w powietrzu ale jednym ze skutkow zanieczyszczenie wód jest też eutrofizacja.
  proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkujący wzrostem trofii, czyli żyzności wód. Eutrofizacja-Proces ten dotyczy nie tylko zbiorników wodnych, ale również cieków.
  Jak ponownie wykorzystać?
  Wykorzystać wodę można kilka razy ale za każdym razem trzeba ją dokładnie przefiltrowac.Po przefiltrowaniu woda jest taka jak na samym początku

  Polubienie

 11. Bartosz Kubica pisze:

  Oszczędzać wodę można np: brać krótkie prysznice, dokręcać kran do końca albo zmywać naczynia mniejszą ilością wody.
  Ponownie wodę można wykorzystać w celu np:woda która spanie na ziemię wykorzystać do podlania kwiatów.
  Ograniczyć zanieczyszczenie wód można na wiele sposobów np: budowanie specialnyh oczyszczalni wód lub zamontować w wodze gdzieś czujnik który będzie monitorował zanieczyszczenie wody w danym zbiorniku.
  Zanieczyszczenia wód są różne od przemysłowych po nasze czyli wrzucanie do wody śmieci ,starych ubrań albo czasami opon .
  Eutrofizacja- zarastanie zbiorników przez glony skutkiem tego jest niska zawartość wody w tlen przez co organizmy żywe umierają

  Polubienie

 12. Dawid Brosz pisze:

  Ludzkość źle postępuje nie szanując wody. Woda jest nam bardzo potrzebna do różnych procesów życiowych. Żyjąc w Polsce mamy dostęp do wody pitnej, lecz mieszkańcy krajów takich jak Kenia, Etiopia, Nigeria czy Peru mają poważny problem z dostępnością do wody pitnej. Dlatego nie powinniśmy zostawiać odkręconego kranu podczas mycia zębów, zbędnie spłukiwać wody w klozecie oraz nie brać długich kąpieli pod prysznicem. Nigdy nie możemy wylewać nie potrzebnie wody, kiedy możemy jej użyć do podlewania kwiatów, ogrodu czy do sprzątania.

  Na świecie występują różne rodzaje zanieczyszczeń wód. Są nimi zanieczyszczenia promieniotwórcze oraz związki metali ciężkich [ ołów, rtęć, kadm], paliwa, oleje, smary [ używane w przemyśle ], nawozy rolnicze, detergenty [ kosmetyki, środki piorące/czyszczące], ścieki z kopalń [ powodujące zasolenie wód ]. Jednym z gorszych źródeł zanieczyszczeń wody jest eutrofizacja. Jest to zarastanie wód poprzez rozwój drobnoustrojów oraz glonów. Prowadzi to do zmniejszenia ilości tlenu w wodach co skutkuje umieraniem organizmów. Jej główną przyczyną jest zanieczyszczaniem wód detergentami i innymi środkami chemicznymi.

  Ograniczenie zanieczyszczenia wód pomoże wielu organizmom morskim ale także nam. Sposoby które zmniejszą zanieczyszczenie wód to np. używanie filtrów czyszczących wodę, wyrzucanie śmieci w miejsca do tego wyznaczone oraz edukacja o konsekwencjach nieczystości wód.

  Dawid Brosz 7c

  Polubienie

 13. Oliwia Kubis pisze:

  Aby odpowiedzieć na powyższe pytania uzgodnijmy gdzie ta woda się znajduje. Więc woda jest wszędzie wokół nas. Przecież ponad połowa naszego ciała to woda jest również w jeziorach , rzekach, minerałach. Woda występuje też w innych stanach skupienia jak para wodna w powietrzu czy stałe rmarzliny. Niestety jest jej coraz mniej, dlatego powinniśmy o nią dbać i oszczędzać. W jaki sposób to zrobić? Pierwszy sposób to wyniana wanny na prysznic, gdyż zużywa się wtedy o wiele mniej tej cennej substancji , a kąpiel zmienia się w szybką czynność. Innym jest dokładnie zakręcanie kranu ,tak aby woda nie ciekła. Kolejnym jest zakupienie specjalnej spłuczki toaletowej regulującą ilość spłukiwanej wody. Jeżeli wiemy już jak oszczędzać wode to nasuwa się pytanie: jak ją ponownie wykorzystywać? Wode troszke brudniejszą niekoniecznie musimy wylewać do zlewu lub toalety. Taką wodą możemy „poczęstować” np. kwiatki w ogródku lub trawnik, one z chęcią ją przygarną😄 . Na naszej planecie jest dużo wody…..niestety zanieczyszczonej. Źródła tych zanieczyszczeń to między innymi detergenty pochodzące ze środków piorących , metale ciężkie oraz pochodzące z nawozów fosforany itp. Aby je ograniczyć należy segregować śmieci i wrzucać je do odpowiednich pojemników, a niekoniecznie do wody, nie doprowadzanie ścieków do rzek i jezior. Nie tylko w Polsce są zanieczyszczone, brudne wody. Ten problem pojawia się tez w wielu innych krajach. Lecz według mnie gdybyśmy w Polsce bardziej dbali o wody i nie tylko to nasz kraj zyskał by wiele większą reputację i szacunek wśród innych kraji

  Polubienie

 14. Stanisław Łuczak pisze:

  Czysta, słodka woda, nie jest wszędzie na świecie równie łatwo dostępna jak mogłoby nam się wydawać, kiedy odkręcamy kran.
  Jest wiele sposobów na oszczędzanie wody w życiu codziennym np.
  – w czasie mycia rąk zanim odkręcimy kran w pełni najpierw użyjmy mydła i dopiero potem spłuczmy dłonie wodą,
  – zakręcajmy wodę w czasie mycia zębów,
  – uruchamiajmy pralkę wtedy kiedy jest pełna;
  – uruchamiajmy zmywarkę, kiedy jest pełna;
  – nie zmywajmy naczyń pod bieżącą wodą;
  – bierzmy szybki prysznic zamiast kąpieli w wannie,
  – dokręcajmy krany, a gdy kapią – szybko je naprawmy,
  – nie wylewajmy wody, którą możemy użyć ponownie;
  – zamontujmy w domu baterie jedno-chwytowe, które oszczędzają wodę lub odpowiednie krany, wyposażone w funkcje oszczędzania wody
  – zmieńmy spłuczki na takie, które mają opcję mniejszego spłukania w razie mniejszej potrzeby.
  Żeby ponownie wykorzystać wodę np. do podlewania ogrodu możemy zbierać deszczówkę lub wykopać studnię, gdzie woda będzie się zbierała. Nie będziemy musieli wtedy pobierać wody z sieci wodociągowej i przez to chociaż trochę przyczynimy się do jej zaoszczędzenia.

  Źródeł zanieczyszczeń wód jest bardzo wiele. Są nimi między innymi:
  • związki metali ciężkich, głównie ołów, rtęć i kadm oraz opady promieniotwórcze;
  • azotany i fosforany pochodzące z nawozów rolniczych oraz różnego rodzaju pestycydy;
  • ścieki z kopalń;
  • detergenty- między innymi te ze środków piorących i myjących: proszków do prania, płynów do mycia naczyń i ciała oraz szamponów
  • zanieczyszczenia w postaci paliw, olejów i smarów;
  • skażenia pierwotniakami, bakteriami lub grzybami.

  Należy prowadzić edukację ekologiczną ludności, a gdy nie przynosi to pożądnych zachowań to należy wprowadzać i egzekwować kary za zanieczyszczanie wód w rzekach i jeziorach.
  Ponadto należy przestrzegać składowania odpadów w legalnych miejscach – specjalnie do tego przystosowanych, a nie w pobliżu zbiorników wodnych, do których zanieczyszczenia mogą się przedostać.
  Ludzie często wyrzucają do wód liczne odpady i często są do nich odprowadzane ścieki. Oczywiście nie powinno tak być i gdy tylko zauważymy, że ktoś zanieczyszcza wodę lub ją marnuje powinien być surowo karany.

  Jednym ze skutków zanieczyszczeń wód jest eutrofizacja wód, która polega na wzbogaceniu się akwenów wodnych w substancje odżywcze, pierwiastki biogenne, głównie azot i fosfor, ale także potas i sód, powodując nadmierną produkcję ilości glonów, co objawia się zakwitem glonów. Da najczęstszych jej przyczyn zaliczmy;
  – spływające nawozy mineralne z pól;
  – ścieki rolnicze w tym np. odchody z ferm zwierzęcych;
  – dopływ z miast ścieków, które zawierają np. fosforany z detergentów;
  – dostanie się do wód tzw. wód opadowych z przemysłu.

  Polubienie

 15. Alicja Kowalska pisze:

  Jak oszczędzać wodę?
  W ostatnich czasach bardzo dużo słyszę o oszczędzaniu wody, jednak niewiele osób to robi. Tak naprawdę nie zdajemy sobie sprawy jak dużym problemem jest jej ograniczona ilość i z racji, że my mamy wody pod dostatkiem nie robimy nic, aby ją oszczędzać. Większość osób uważa, że to jak jeden dom oszczędza wodę nic nie daje, więc po co mamy to robić? Nic bardziej mylnego, jeżeli chociażby w 1000 domach są ludzie, którzy myślą, że jeżeli oni będą oszczędzać wodę to nic nie da to bardzo się mylą, ponieważ 1000 domów to całkiem spora ilość i jak każdy spróbuje oszczędzać wodę to dopiero wtedy okaże się ile możemy razem zdziałać. Oto kilka sposobów jak łatwo i skutecznie można zaoszczędzić wodę w domu:
  1. Unikaj zbędnego spłukiwania toalety. Chusteczki, owady i inne tego typu śmieci wynieś raczej do kosza na odpadki, niż do toalety.
  2. Bierz szybki prysznic.
  3. Do kąpieli napełniaj wannę w 1/3, a przedtem zatkaj odpływ korkiem. Początkowy napływ zimnej wody może być ogrzany przez dodatnie później gorącej.
  4. Zakręcaj kran, kiedy myjesz zęby, golisz się lub myjesz twarz.
  5. Używaj zmywarki i pralki tylko wtedy, gdy są pełne.
  6. Kiedy zmywasz naczynia ręcznie napełnij jedną komorę zlewu, a następnie spłukuj szybko pod niewielkim strumieniem bieżącej wody.

  Jak ją ponownie wykorzystać?
  Ponowne wykorzystywanie wody pozwala nam zaoszczędzić dużą jej ilość. Każdy może w domu zaoszczędzać chociażby małą jej ilość, ale jak duża liczba osób spróbuje to zbierze się całkiem pokaźna ilość. Oto kilka sposobów na ponowne wykorzystanie wody:
  1. Nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można ją użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania
  2. Gromadzić wodę deszczową (można nią np. podlać ogród)
  3. Domowe systemy odzysku wody szarej

  Jak ograniczyć zanieczyszczenia wód?
  Ludzie nie dbają o wodę bo nie zdają sobie sprawy z tego, że w niektórych miejscach na ziemi jej brakuje. Niestety dość często widuję pływające w wodzie śmieci czy inne zanieczyszczenia. Co możemy zrobić, aby temu zapobiec lub chociażby to ograniczyć?
  1. Nie wrzucać śmieci i innych zanieczyszczeń do wody.
  2. Racjonalnie gospodarować wodę;
  3. Nie zanieczyszczać powietrza, ponieważ kwaśne opady zanieczyszczają wodę
  4. Dbać o środowisko (informować odpowiednie osoby jeśli zauważymy coś niepokojącego np. śmieci pływające w wodzie)

  Jakie są źródła zanieczyszczeń wód?
  W naszym środowisku znajduje się coraz więcej zanieczyszczeń i niestety to głównie my je produkujemy. Oto kilka z nich:
  1. Odpady promieniotwórcze i związki metali ciężkich (głownie ołowiu, rtęci, kadmu)
  2. Paliwa, oleje, smary, rozpuszczalniki (stosowane w przemyśle petrochemicznym
  3. Nawozy sztuczne, pestycydy( stosowane w rolnictwie), detergenty (dodawane do kosmetyków, środków piorących i myjących np. płynów do mycia naczyń, proszków do prania, szamponów)
  4. Ścieki z kopalń (powodujące m.in zasolenie wód słodkich)

  Co to jest eutrofizacja?
  Eutrofizacja to proces wzrostu żyzności wód, w wyniku którego następuje intensywny rozwój fitoplanktonu oraz roślinności wynurzonej i zanurzonej. Skutkiem eutrofizacji jest gromadzenie się, na dnie zbiornika wodnego, osadu w formie mułu gnilnego. Muł gnilny zaburza funkcje ekosystemu wodnego, dlatego eutrofizacja bywa traktowana jako zanieczyszczenie . W jej wyniku zostaje ograniczony dostęp tlenu i namnażają się bakterie beztlenowe produkujące siarkowodór , który z kolei niszczy życie na dnie zbiorników wodnych.
  Eutrofizacja nasila wytwarzanie fosforanów i prowadzi do starzenia jezior. Eutrofia powoduje nie tylko rozwój biologiczny jeziora, ale jest też równoznaczna z ubytkiem tlenu oraz ograniczeniem procesów mineralizacji.

  Podsumowując uważam, że należy uświadomić ludziom jak dużym problemem są zanieczyszczenia wody i jak ważne jest oszczędzanie jej, bo przecież woda to źródło życia.

  Polubienie

 16. Martyna Hałas 7c pisze:

  Jak wiemy życie bez wody jest nie możliwe. Używamy ją praktycznie w każdym calu naszego życia. Nasze ciało w 70% składa się z wody. Jednak wodę wykorzystujemy również w przemyśle, rolnictwie i gospodarstwie domowym. Według mnie nie postępujemy dobrze nie szanując wody ponieważ po prostu jesteśmy przyzwyczajeni do tego , że zawsze jest. Jednak może jej zabraknąć tak jak w nie których krajach. Wielu z nas nie zastanawia się czy oszczędza wodę jednak czas się nad tym zastanowić oto kilka sposobów na jej oszczędzanie:
  1.Kiedy myjesz zęby rób to z zakręconym kranem, 2. Wybierz prysznic zamiast wanny, 3. Uszczelnij krany kapiące krany to duża strata wody, 4. Jeśli to możliwe możemy zbierać deszczówkę która nada się do podlania kwiatów w ogrodzie.Jak
  Jak również wiemy mamy problem z zanieczyszczeniem wody. Każdy z nas może pomóc na przykład nie wrzucając śmieci do wód . Zanieczyszczenie wody powodują: związki metali ciężkich, różne detergenty, paliwa oleje i rozpuszczalniki. Eutrofizacja jest to proces podczas którego wzbogacamy zbiorniki wodne o pierwiastki biofilne, które podnoszą poziom trofii czyli polepszają żyzność wód.

  Polubienie

 17. Marcelina Różańska pisze:

  Nie można żyć bez wody, ponieważ jest to jeden z najważniejszych budulców naszego organizmu, człowiek jest zbudowany w 70% z wody. Codziennie musimy dostarczać wody do organizmu, aby go nawadniał. Człowiek potrzebuje wody do codziennej higieny. Myjemy owoce, warzywa. Wodę potrzebują zwierzęta, rośliny, cała nasza planeta. Nie ma życia bez wody.

  Naukowcy poszukuje życia na innych planetach często używają używają argumentu, że jeżeli na danym obszarze występuje woda, to życie jak najbardziej jest możliwe.

  Woda = życie!!!

  Polubienie

 18. Anna Paszkiewicz 7c pisze:

  Wiemy już, że bez wody nie ma życia. Jest wiele sposobów by wodę oszczędzać, bo za 20 lat ilość dostępnej wody obniży się o 30%. Już dziś 40% ludności świata nie ma dostatecznej ilości wody.
  Najlepiej zacząć od małych rzeczy w życiu codziennym i zmianie pewnych nawyków, np.:
  – myjąc ręce zakręcajmy wodę,
  – myjąc zęby używajmy kubeczka,
  – zamiast kąpieli w wannie wybierzmy 2 minuty pod prysznicem.
  To tylko kilka przykładów, które najłatwiej wprowadzić w życie.
  Możemy też oszczędzać wodę przez jej ponowne wykorzystanie np. rośliny w ogrodzie podlewajmy wodą deszczową.

  Poza oszczędzaniem wody należy także dbać by nie zanieczyszczać wód, oraz likwidować źródła tych zanieczyszczeń.
  Ważne jest budowanie nowych oczyszczalni ścieków, mycie aut w myjniach samochodowych najlepiej z obiegiem zamkniętym, składowanie odpadów w legalnych miejscach specjalnie do tego przeznaczonych, stosowanie filtrów oczyszczających wodę, unikać mocno chemicznych środków czyszczących, edukacja w tym zakresie w szkołach i mediach.

  Jedną z rzeczy, o której warto dowiedzieć się więcej jest proces eutrofizacji.
  Jest to wzrost żyzności wód, czyli proces wzbogacania zbiornika wodnego w substancje pokarmowe przez ich wzmożony dopływ. Źródłami tych składników są ścieki i nawozy, oraz przemysł. Proces ten prowadzi do zachwiania równowagi ekologicznej, bujnego wzrostu roślinności wodnej, zbyt intensywnej aktywności drobnoustrojów zużywających duże ilości tlenu. Skutkiem tego jest deficyt tlenowy, stopniowe zapełnianie zbiorników rozkładającą się substancją organiczną, co powoduje np. obumieranie ryb.
  Więcej informacji na ten temat, przedstawiony w przyjemnej formie po linkiem:

  Polubienie

 19. Jordan Wojdecki pisze:

  💧Jak oszczedzać wodę? Nie wylewaj niepotrzebnie wody, jak możesz ją użyć np: do podlewania kwiatów🌷. Najlepiej unikaj zbednego splukiwania toalety ✔ Warto brać szybki prysznic🚿 CIEKAWOSTKA: A wiedzialas/es ze mycie zębów pod bieżącą wodą może spowodować straty nawet 9 l 😮wody na minutę.🕐 💧Jak ponownie wykorzystac wode? W poprzednim pytaniu powiedzialem, ze mozna uzyc ja do podlania kwitow🌷.
  💧Jakie sa zrodla zanieczyszczenia wód? Zrodla zanieczyssczen wod mozna podzielic na💦: -komunalne np: detergenty ze srodkow pioracych🌌 -przemysłowe np: metale cieżkie -rolnicze🚜 np: azotany i fosforany pochodzace z nawozow mineralnych stosowanych w rolnictwie😊 💧Jak mozna ograniczyc zanieczyszczenia wod? Nie piwinno sie wyrzucac smieci do wody oraz ograniczyc uzywanie nawozow sztucznych😒. Sytuacja czystości wód w Polsce nie wygląda za ciekawie💦. Ludzie często wyrzucają do nich liczne odpady. Zeby ograniczyc zanieczyszczanie wod powinno byc wiecej oczyszczalni sciekow.🌕 💧Czy dobrze postepujemy nie szanujac wody? Moim zdanie bardzo zle robimy poniwaz woda jest bardzo wazna a bez niej czlowiek i rosliny 💦mialyby bardzo utrudnione zycie!
  💧Co to jest eutrofizacja?
  Eutrofizacja to proces wzbogacania zbiorników wodnych💧 w pierwiastki biofilne, skutkujący wzrostem trofii, czyli żyzności wód. 😮
  Jej przyczyna jest wypalenie lasow i wysuszenie gleb.

  Polubienie

 20. Kacper Pachliński pisze:

  Czy można żyć bez wody?

  To pytanie nurtuje pewnie każdego z nas, a odpowiedź jest bardzo prosta – NIE. Przykładem są inne planety w naszym układzie słonecznym jak dajmy na to Merkury. Póki co nie wykryto na nich wody, a co za tym idzie życia. Oczywiście istnieją tam bakterie ale to inna historia. Bez jedzenia przeżyjemy około 3 tygodni, lecz bez wody co najwyżej 3 dni. To pokazuje jak ona jest dla nas ważna. Mając jej pod dostatkiem nie zdajemy sobie nawet sprawy jak bardzo i niestety jej nie szanujemy, a powinniśmy.

  Jak szanować wodę?

  Pierwszym krokiem jest jej oszczędzanie. Pamiętaj, nigdy nie wylewaj niepotrzebnie wody, kiedy można ją użyć np.: do podlewania kwiatów, ogrodu, czy sprzątania. Mieszkając w domu wystarczy częściej myć się pod prysznicem. Unikaj też zbędnego spłukiwania toalety. Zakręcaj kran kiedy myjesz zęby, golisz się lub myjesz twarz. To zaledwie kilka przykładów z życia wziętych. Więcej możesz znaleźć na stronie http://www.aquanet.pl/nasza-h2o,25.
  Od pewnego czasu ludzie borykają się z problemem zanieczyszczenia rzek i jezior. Przyczyną takiej sytuacji mogą być np. beczki z różnymi chemikaliami wrzucane do wody przez bezmyślne osoby lub firmy. O podobnym zdarzeniu informowały ostatnio media. Jego skutkiem było śnięcie wielu ryb.

  Co to „eutrofizacja”?

  Eutrofizacja jest proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne. Są one niezbędne do życia i występujące w każdym organizmie żywym. Pełnią wyjściową rolę do przemiany materii, prawidłowego rozwoju i budowy organizmu, skutkują wzrostem trofii, czyli żyzności wód. Proces ten dotyczy nie tylko zbiorników wodnych, ale również cieków.
  Jaka jest przyczyna eutrofizacji ?
  Główną przyczyną eutrofizacji jest wzrastający ładunek pierwiastków biogennych, przede wszystkim fosforu. Wzrost dopływu fosforu obejmuje nie tylko wzrost zrzutów ścieków, ale także wzrastającą w nich zawartości środków piorących i innych detergentów, zawierających fosfor.

  Jakie są źródła zanieczyszczeń wód ?

  Do źródeł zanieczyszczeń zbiorników wodnych i rzek zalicza się m.in. :
  – odpady promieniotwórcze i związki metali ciężkich (głownie ołowiu, rtęci, kadmu);
  – paliwa, oleje, smary, rozpuszczalniki (stosowane w przemyśle petrochemicznym);
  – nawozy sztuczne, pestycydy (środki ochrony roślin), detergenty (dodawane do kosmetyków, środków piorących i myjących np. płynów do mycia naczyń, proszków do prania, szamponów);
  – ścieki z kopalń (powodujące m.in zasolenie wód słodkich)

  Jak ograniczyć zanieczyszczenia wód ?

  Wielu ludzi chce ograniczyć zanieczyszczenia wód ale nie wie jak. Poniżej przedstawiam wam kilka prostych rozwiązań:
  – składowanie odpadów w legalnych miejscach specjalnie do tego przystosowanych;
  – stosowanie filtrów czyszczących wodę;
  – mini oczyszczalnie domowe dzięki którym można czyścić wodę we własnym zakresie;
  – zachęcenie ludzi do korzystania z myjni samochodowych;
  – unikać nieznanych środków czyszczących;
  – rozdawanie ulotek informacyjnych na temat przyrody i skutków jej zanieczyszczania;
  – sadzenie drzew przy zbiornikach wodnych;
  – ułatwianie wywożenie ścieków;

  Jakie są skutki zanieczyszczenia wód ?

  Wprowadzanie ścieków do odbiornika może wywołać wiele ujemnych skutków. Jednym z nich jest odtlenianie wody, co wpływa na życie ryb i innych organizmów wodnych. Kolejnym jest fizyczne zanieczyszczenie odbiornika, polegające na niekorzystnych zmianach cech fizycznych wody, takich jak barwa, temperatura, przezroczystość czy nieprzyjemny smak i zapach wody
  Gorąco polecam zajrzeć na stronę Klubu Gaja, która wdrożyła w życie swój projekt ‘’zaadoptuj Rzekę”. Zachęca on Polaków do opieki nad rzekami i innymi akwenami. Szczegóły znajdziesz na stronie internetowej http://www.zaadoptujrzeke.pl/pl/o-programie.

  Oto parę ciekawych filmików:
  Czy warto oszczędzać wodę? https://www.youtube.com/watch?v=uP1VLbWcj6I
  Eutrofizacja https://www.youtube.com/watch?v=tXL4iANIQ6g

  Kacper Pachliński 7c

  Polubienie

 21. Dawid Koperski pisze:

  ,,Czy można żyć bez wody”? Człowiek bez wody może przeżyć do 3 dni ponieważ woda satanowi 70 % naszego organizmu a bez niej prowadzi do odwodnienia I śmierci. Woda dzieli się na wiele rodzajów jak :woda destylowana,woda twarda ,wody mineralne,wody morskie I wody glebowe. Woda również jest : uniwersalnym rozpuszczalnikiem , nośnikiem I transporterem wielu substaratów , substratem lub produktem substancji chemicznych , umożliwia zachodzenie wielu procesów chemicznych . Także rośliny potrzebują wody do życia bo bez niej więdnieją I np jabłoni wysycha I nie może wypuścić owoców . Podsumowując życie bez wody nie może istnieć I racjonalnie piwinniśmy ją wykorzystywać ponieważ jej zasoby ciągle się konczą.

  Polubienie

 22. Kacper Filipczak pisze:

  Czy można żyć bez wody? Bez wody nie istniałoby życie na Ziemi.
  A więc woda ma wielkie znaczenie na naszej planecie, jest wszechobecna i wszystko przenika. Składa się na to wiele osobliwych jej właściwości, które zależą głównie od jej temperatury.Woda stanowi dwie trzecie ciała człowieka jest głównym składnikiem krwi, zawiera ja też każdy nasz organ –mózg, serce, wątroba, mięśnie . Wystarczy przecież nacisnąć skórę, by zobaczyć jak jest elastyczna w porównaniu na przykład z kartka papieru –sprawia wrażenie, jakby była warstwą napełnionych wodą baloników. Bez wody nasz organizm nie potrafił by funkcjonować. Więc moim zdaniem woda jest nie zbędna do życia.

  Polubienie

 23. Gabrysia pisze:

  Jak oszczędzać wodę?:
  Moim zdaniem powinno się oszczędzać wodę. Można wziąć szybką kąpiel pod prysznicem, a nie w wannie, ponieważ pod prysznicem mniej się zużywa wody. Kiedy myjemy ręce lub twarz używaj małego strumienia wody. Po ich umyciu zakręcaj dokładnie kran, ponieważ gdy tego nie zrobisz woda wylatująca przez dziurki się marnuje. Brudne naczynia nie myć pod bieżącą wodą, lecz w zapełnionej zmywarce. Do podlewania roślin ogrodowych można wykorzystać wodę deszczówkę. Kwiaty można podlewać wodą po gotowaniu.

  Jak ograniczyć zanieczyszczenia wód?
  W naszym kraju coraz bardziej wzrasta zanieczyszczenie wody. Zanieczyszczenia te pochodzą m.in. z przemysłu i rolnictwa. Zanieczyszczenia wody można zmniejszyć dzięki:
  – ograniczeniu lub eliminacji substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego;
  – budowaniu nowych oczyszczalni ścieków oraz modernizacji starych;
  – stosowaniu technologii o zamkniętych obiegach wody.
  Aby chronić naszą wodę przed ściekami z gospodarstw rolnych, oraz aby ograniczyć ich przepływ do wód gruntowych gospodarstwa rolne powinny:
  – wszystkie produkowane w gospodarstwie odchody i odpady ciekłe przechowywać w specjalnych zbiornikach;
  – dążyć do zmniejszenia ilości gnojowicy produkowanej w gospodarstwie poprzez zmniejszenie ilości wody zużywanej do higieny pomieszczeń gospodarskich;
  – unikać stosowania nawozów azotowych w okresie przedłużającej się suszy;
  – aby uniknąć skażenia wód, nie należy stosować żadnych nawozów, jeżeli są przewidywane duże opady deszczu w ciągu najbliższych 48 godzin.

  Jakie są źródła zanieczyszczenia wody?
  Głównymi źródłami zanieczyszczeń wody są:
  – zanieczyszczenia komunalne,
  – zanieczyszczenia przemysłowe,
  – zanieczyszczenia rolnicze,
  – katastrofy tankowców.

  Zanieczyszczenia komunalne to ścieki miejskie, odpady z gospodarstw domowych, szpitali. Występują w postaci zawiesiny lub rozpuszczonych związków organicznych, głównie białka, tłuszcze i węglowodany. Zawierają one także detergenty, chorobotwórcze drobnoustroje, które są źródłem wielu chorób (tyfus, cholera, dur brzuszny). Składnikami ścieków są metale ciężkie (ołów, rtęć). Substancje te, jeśli przenikną do organizmów zwierzęcych, w tym organizmu ludzkiego, powodują uszkodzenia wątroby, naczyń krwionośnych, serca, układu nerwowego i kości.

  Zanieczyszczenia przemysłowe powstają między innymi przy wydobywaniu surowców, w trakcie chłodzenia urządzeń, filtracji, destylacji i podczas wielu innych czynności wykonywanych w procesach produkcyjnych. Ich skład jest bardzo zróżnicowany i zależny od rodzaju produkcji, np. ścieki z garbarni zawierają związki wapnia, chromu, siarczki, chlorki, związki azotu, a także tłuszcze i inne związki organiczne. Są one szkodliwe dla organizmów żywych, gdyż działają na nie, niszcząc wątrobę, przewód pokarmowy i układ krążenia.

  Zanieczyszczenia rolnicze – składają się na nie środki ochrony roślin, które mają na celu niszczenie szkodliwych organizmów, niszcząc również organizmy pożyteczne. Również zanieczyszczeniem wody są nawozy sztuczne, stosowane w rolnictwie, tylko częściowo wykorzystywane przez rośliny. Ich nadmiar spływa z wodami deszczowymi i gruntowymi do zbiorników wodnych, powodując gromadzenie się środków odżywczych tylko dla pewnych gatunków roślin, co w efekcie prowadzi do zakłócenia równowagi ekologicznej.

  Co to jest eutrofizacja?
  Eutrofizacja jest to proces, który wzbogaca zbiorniki wodne w pierwiastki biofilne dzięki, którym skutkują wzrostem żyzności wód. Głównymi źródłami tych składników są ścieki i nawozy (azotowe, fosforowe i potasowe) oraz przemysł (spożywczy przetwórczy i chemiczny). Proces ten prowadzi do zachwiania równowagi ekologicznej, bujnego wzrostu danej roślinności wodnej, zmian właściwości wody, które polegają na występowaniu intensywnego zapachu i dużych wahaniach stężenia tlenu. Zapobieganie jej polega na ograniczeniu dopływu pierwiastków biogennych do wód do wód wraz ze spływami z pól uprawnych. Ocenę stanu eutrofizacji wód dokonuje się na podstawie wyników badań fizycznych, chemicznych i biologicznych.
  Filmik na temat eutrofizacji:

  Skutki zanieczyszczenia wody:
  – nieprzyjemny smak i zapach.;
  – pływająca ropa zatyka dostęp tlenu do wody, przez co umierają z niedotlenienia zwierzęta
  wodne;
  – przez nadmiar środków toksycznych umiera fauna i flora;
  – metale ciężkie powodują zatrucia i choroby wyniszczające organizmy żywe;
  – nadmiar azotanów dostający się do wody używanej do celów spożywczych co powoduje
  groźne choroby, a nadmiar fosforanów ułatwia zbyt szybki wzrost roślin wodnych.

  Polubienie

 24. Michał Marszał pisze:

  Moim zdaniem nie można żyć bez wody ponieważ woda jest to niezbędny budulec człowieka. Nasz organizm jest zbudowany z około 70% z wody, gdyby nie było wody to człowiek by zaczoł umierać w ciągu paru dni.

  Rośliny potrzebują też wody. Gdyby nie było wody to byśmy nie mieli naprzykład chleba lub sałaty.

  Zwierzęta są jak rośliny, czyli gdy też nie mają wody zaczynają masowo wymierać co powoduje że człowiek nie będzie mieć naprzykład wołowiny.

  Podsumowując. Woda jest to niezbędny składnik do naszego codziennego życia. Bez niej byśmy nie mielk jedzenia ani oczywyście wody pitnej.

  Polubienie

 25. magdalena brzezinka 7a pisze:

  można oszczendzać wode za pomocą różnych urzązejni oraz przez różne organizacie .
  możemy zakrencać wode i zamiast myć się w wanie można brać prysznic i zbierać deszczuwkę.
  eutrofizacja to proces zbogacania zbiorników wodnych oraz ścieków.
  Magdalena brzezinka 7a

  Polubienie

 26. Piotr Łuczak pisze:

  Woda jest jednym z głównych ważnych substancji potrzebnych do życia ,więc powinniśmy ją oszczędzać np.
  -gdy rano myjemy zęby nie puszczajmy wody tylko nalejmy do kubka
  -zamiast brać kąpiel można wziąć prysznic ,ale w taki sposób ,aby podczas namydlania nie leciała ciągle lecz użyć ją przed namydleniem i do spókania
  -do podlewania kwiatów mozna użyć deszczówki
  -w wielu domach używa się zmywarki która wykorzystuje mniejszą ilość wody
  -po praniu ręcznym wodę można wykorzystać do mycia podłogi, zaś po płukaniu do mycia samochodu
  Aby dbać o czystość wody powinniśmy
  -nie wrzucać śmieci i odpadów do rzek , jezior,mórz
  -nigdy nie myć pojazdów nad rzeką ,jeziorem
  -budować oczyszczalni ścieków
  Źródłami zanieczyszczeń są zazwyczaj
  – odpady promieniotwórcze i związki metali ciężkich
  -paliwa,oleje ,rozpuszczalniki
  -nawozy sztuczne ,detergenty
  -ścieki z gospodarstw domowych oraz z fabryk.
  Eutrofizacja to proces, który polega na wzbogacaniu zbiorników wodnych o pierwiastki
  biofilne czyli, żyzności wód.Nie jest ona w stu procentach dobra, ponieważ powoduje starzenie się wody i hamuje proces mineralizacji wód,tlenu zawartym w wodzie ,przez to rozmnażają się bakterie beztlenowe produkujące siarkowodór.

  Polubienie

 27. Paweł Kąkolewski pisze:

  Woda jest niezbędna do życia ludziom , zwierzętom i roślinom. Należy ją oszczędzać.
  -Podczas mycia zębów lepiej nalać wodę do kupka, a nie mieć otwartego kranu. Tak samo podczas golenia się , warto zakręcić kran.
  – Biorąc kąpiel lepiej nalać wodę do połowy niż mieć pełną i woda biedzie się wylewać .
  – Wodę deszczową można wykorzystać do podlewania kwiatów , lub mycia włosów , wodę z pralki można wykorzystać do mycia podłogi , okien.
  – Używając pralki lub zmywarki włączyć tryb oszczędzania wody może i dłużej to potrwa, ale mniej wody się zużyje.
  Aby ograniczyć zanieczyszczenie wód należy :
  – nie wrzucać śmieci do wody ,
  – stosować filtry wody ,
  – budować oczyszczalnie wody.
  Głównym źródłem zanieczyszczeniem wody są ścieki z mieszkań oraz zakładów pracy. Często zdarza się , że ludzie nad jeziorem lub rzeką myją swoje samochody albo zostawiają śmieci.
  Eutrofizacja – proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne.

  Polubienie

 28. Aleksander Niklas pisze:

  JAK OSCZĘDZAĆ WODĘ ???

  Oszczędzać wode możemyy m.in :

  Podczas np. mycia zębów lub golenia powinnismy zakręcić wodę wodę aby nie kapała. Innym sposobem zaoszczędzania wody jest zmiana wszystkich kranów na takie, które oszczędzają wode. W trakcie mycia rąk oszczędzniej będzie nie odkręcaj w pełni wody .
  Lepiej wsiąść szybki prysnic zamiast długich kąpieli
  Kolejnym sposobem zaoszczędzania wody jest jej nie wylewanie; można ja użyc np. do podlania kwiatów
  Powinniśmy używać zmywarki lub pralki wtedy gdy jest pełna
  Możemy też zamontować baterie jednouchwytowe w kranie
  Możemy starać się izolować zniszczone rury

  JAK PONOWNIE WYKORZYSTAĆ WODĘ ???

  Mozemy wodę po doszczu tzw. deszczówkę użyć do podlania kwiatów. Możemy przygotować instalacjie w domu tak aby zużyta woda trafiała do spłuczki do spłukiwania toalety.

  JAK OGRANICZYĆ ZANIECZYSZCZENIA WÓD ???

  Unikać nieznanych środowisk czyszcących.Wyrzucać odpady w legalne miejsca,specjalnie do tego przystosowane .Nie odprowadzać ścieków do rzek i jezior.
  Nie wrzucać śmieci do wody. Stosować wodoszczelne technologie lub technologie o zmakniętych obiegach wody.

  JAKIE SĄ ZRÓDŁA ZANIECZYSZCEŃ WÓD

  Źródła zanieczyszczeń wód:

  1. naturalne – są to szczątki organiczne podchodzące z martwych roślin i zwierząt oraz związki wymywane ze skał i gleby;

  2. antropogeniczne – powstają w wyniku działalność człowieka; ze względu na miejsce powstawania dzielmy je na:

  • przemysłowe – ścieki uwalniane do wód przez zakłady przemysłowe;
  • komunalne – ścieki i odpady powstające w gospodarstwach domowych;
  • rolnicze – substancje chemiczne stosowane w rolnictwie w celu poprawy żyzności gleby i ochrony przed szkodnikami;

  Najważniejsze czynniki zanieczyszczające wodę to:
  azotany , chlorki, fosforany, siarczany, substancje barwnikowe, detergenty

  CO TO JEST EUTROFIZACJA???

  https://m.youtube.com/watch?v=tXL4iANIQ6g

  Wydaje nam się że dostęp do wody pitnej jest swobodny i oczywusty. Nie zdajemy sobie sprawy z faktu że zasoby wody słodkiej są bardzo małe. Przyczyną braku jest m.in globalne ocieplenie. Suszę i powiedzie doprowadzają do tego że dane grupy ludzi są odcinane od źródel wody pitnej. Zyjmy w sposób ekologiczny. Dajmy przykład innym przyczyniając się do zmiany na lepsze. Pomyślmy o ludziach takich jak my którym codziennie brakuje wody pitnej.

  ,, kto kropli wody nie szanuje ten życie innych marnuje ”

  Polubienie

 29. Wiktoria laurentowska pisze:

  Woda jest źródłem życia w co najmniej dwóch znaczeniach: po pierwsze, ewolucja rozpoczęła się w środowisku wodnym i przebiegała w nim przez długi czas. Po drugie, również zarodek (u ssaków) rozpoczyna swoje istnienie w wodach płodowych. Cały nasz organizm składa się w 60-70% z wody; ludzki mózg jest niej złożony aż w 80-85%.Przede wszystkim musimy pić… wodę. Tak – inne napoje nie wystarczają. Soki, herbata, kawa nie tylko nie pozwalają w pełni zaspokoić pragnienia, ale, co ważniejsze, nie mają na organizm tak dobroczynnego wpływu jak woda. Oczyszcza ona bowiem organizm z toksyn, usuwa zbędne składniki z komórek i dotlenia organizm. Pozwala zachować równowagę elektrolityczną .Oprócz napojów czy zup należy więc przyjmować czystą wodę. Z 1,5 litra przyjmowanej przez nas wody 0,5 jest wydalane przez skórę, a 0,7 z moczem; dlatego, żeby uzupełnić ilość wody niezbędnej dla oczyszczenia organizmu, musimy wypijać jej dziennie od 2,5 do 3,5 litra.Jakość przyjmowanej wody bezpośrednio wpływa na nasze zdrowie. Stan naszych stawów, naczyń krwionośnych, obecność kamieni w wątrobie i nerkach, cera – wszystko jest uzależnione od jakości wody.Woda może być lekarstwem lub trucizną. Nie chodzi tylko o jej czystość, ale i o skład chemiczny i strukturę: zwykłe uzdatnianie, polegające na uwalnianiu wody od niebezpiecznych dla życia i zdrowia zanieczyszczeń biologicznych nie wystarcza. Zwykle wiąże się ono zresztą z dodawaniem do wody chloru, który jest szkodliwy. Co ważne, przegotowanie wody nie usuwa zawartego w niej chloru. Możemy się go pozbyć jedynie odstawiając wodę na 2-3 godziny, żeby chlor wyparował, a następnie ją zagotować. Wody mineralne niekoniecznie są lepsze od wody z kranu: bywa, że prezentują się pod względem składu chemicznego i odczynu nawet gorzej niż ona. Niektóre wody mogą wręcz zawierać związki promieniotwórcze. Zwykle znajdują się w nich sole wapnia i żelaza nieprzyswajane przez organizm, które odkładają się w mięśniach i stawach.Najistotniejszym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, jest… struktura molekularna. Najzdrowsza jest tzw. woda strukturowana.Moim zdaniem życie bez wody by nie istniało.

  Polubienie

 30. janalechniewicz pisze:

  Woda jest niezbędną częścią naszego życia. Sami w 70% się z niej składamy.
  Odpowiada w naszym ciele za wiele procesów takich jak: odżywianie komórek,
  regulacja temperatury, jako środek transportu substancji w organizmie itp,
  Sama woda jest źródłem łatwo przyswajalnych związków chemicznych takich jak
  wapń, magnez lub sód.
  Aż 71% powierzchni naszej planety to właśnie woda, więc o co chodzi z tym
  oszczędzaniem wody?
  Bo tylko 1% wody na świecie to woda zdatna do picia, a
  z tego 1% 2,5% to woda słodka, reszta to słona. Dlatego tak ważne jest, aby
  wodę oszczędzać.
  My w Polsce mamy łatwy dostęp do wody pitnej, bo aż 1500m3 na mieszkańca rocznie, lecz 2 MILIARDY populacji świata nie ma zagwarantowanego dostępu do
  bezpiecznej mikrobiologicznie wody.
  Wody coraz mniej, a populacja ludzi na Ziemi rośnie.
  CO ROKU ZWIĘKSZAMY ZUŻYCIE WODY O 100 X POJEMNOŚĆ JEZIORA ŚNIARDWY, więc trzeba zrobić coś, aby
  wodę wykorzystywać wielokrotnie, ale i też ją oszczędzać.
  Przykładami oszczędzania wody jest min.:
  – Korzystanie z kubka podczas mycia zębów,
  – Oczywiście, zakręcanie dokładnie kranu,
  – Jeżeli mamy w spłuczce toaletowej 2 przyciski to starajmy się używać tego
  mniejszego,
  – Bierzmy prysznic…
  -… A jeżeli już kąpiel to napełniajmy wannę do ok. 1/3
  Jako ludzie musimy nauczyć się wielokrotnego korzystania z tej samej wody.
  Możemy wodą po umyciu naczyń spłukać toaletę, jeżeli taką się rur potrafimy
  zbudować, lub wodą, która została np. po zagotowaniu, możemy podlać kwiaty.
  Jeżeli chcemy ograniczyć zanieczyszczenia wód to powinniśmy wiedzieć co do
  kanalizacji niestosownego trafia. Wiele osób mieszkających w Poznaniu może
  sobie nie zdawać sprawy, ale wg. badań dr hab. n. med. Piotra Rzymskiego
  w poznańskiej ,,kranówie” jest:
  – Paracetamol – 118 ng/L
  – Ibuprofen – 223 ng/L
  – Diklofenak – 114 ng/L
  – Ketoprofen 116 ng/L
  – Erytromycyna 6 ng/L
  – Furosemid – 29 ng/L
  To wszystko wyżej to nic innego jak LEKI, których ludzie używają na błahe
  problemy. Więc po pierwsze: NIE WYRZUCAJMY LEKÓW DO TOALET, bo sami sobie
  szkodzimy.
  Na koniec, co to jest eutrofizacja?
  Jest to proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne takie
  jak fosfor skutkujący wzrostem żyzności wód.
  Przyczyną eutrofizacji jest min. wyżej wymieniony fosfor, który jest zawarty
  w różnych detergentach lub środkach piorących.

  Polubione przez 1 osoba

 31. Michał Ślachciński pisze:

  Oczywiście że nie, wodę należy szanować i nie marnować jej dlatego, że może jej zabraknąć i wtedy już nic nie zrobimy. Wody nie trzeba odkręcać gdy myjemy zęby. Warto ponownie wykorzystać wodę.
  Dobrze zainwestować w oszczędzanie wody np. wykorzystać wodę z umywalki lub z pralki do spłukiwania w toalecie. W domkach jednorodzinnych można zbierać w specjalnych pojemnikach wodę deszczową i używać do podlewania roślin, albo do umycia samochodu. Takie rozwiązania pomogą nie tylko zaoszczędzić wodę, ale także można zaoszczędzić na rachunkach za wodę, więc same korzyści. Zanieczyszczenie wody to równie poważny problem co brak wody, dlatego w tej sprawie też należy działać. Przede wszystkim do jezior, rzek, mórz i wszystkich zbiorników wodnych naprawdę nie trzeba wrzucać butelek, puszek i innych śmieci. Za to można trochę poczekać i wrzucić śmieci jednak do przeznaczonych do tego śmietników. Przyczyny zanieczyszczenia wód to ścieki z kanalizacji przemysłowych i komunalnych, nawozy i pestycydy i środki ochrony roślin. Eutrofizacja – proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkujący wzrostem trofii, czyli produktywność biologiczną.

  Polubienie

 32. Olga Rzeźnik pisze:

  Woda to bardzo ważna rzecz w naszym życiu. Jesteśmy od niej uzależnieni przez cały czas do końca życia. Jednak trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: Czy dobrze robimy marnując wodę? Odpowiedź brzmi kategoryczne NIE! A dlaczego? Tyle osób umiera z braku wody, którą my nieumyślnie tracimy. Jeśli już doszliśmy do wniosku, że duże ilości wody są niepotrzebnie marnowane to jak sobie z tym poradzić? Oczywiście od razu nie naprawimy całego świata, ale możemy poprawić sytuację wody u nas samych w domu.
  Jest kilka przykładów jak możemy zadbać o naszą wodę na przykład poprzez:
  -zbieranie deszczówki do zwykłych wiader. Później możemy ją wykorzystać do podlewania roślin w ogrodach.
  -Wyłączać wodę podczas mycia zębów zaskakująco proste, a może pomóc w oszczędzaniu wody.
  -Codziennie nie brać wielkich kąpieli z pełną wanną wody tylko szybki kilkuminutowy prysznic w zupełności wystarczy.

  Jednak ten problem jest już na dość duża skalę, ponieważ wszelkie odpady z fabryk wyrzucane do rzek ,jezior czy stawów mają katastrofalne skutki w późniejszym czasie.
  Umieranie różnych stworzeni żyjących w wodzie np. ryb czy ssaków morskich. Niestety rośliny tak samo na tym dużo tracą, ponieważ poprzez niedobór czystej wody zwyczajnie obumierają.
  Drugim przykładem jest wyrzucanie śmieci do wody.
  Trzecim przykładem są ścieki, które bez porządnego oczyszczania trafiają do wód i są także poważnym problemem.
  Tak samo wszelkie kosmetyki, produkty do gleby, czy substancje są trujące i niebezpieczne, ponieważ wnikają do wód i w efekcie je zatruwają.
  Więc jak sobie radzić z tą sytuacją i doprowadzić do mniejszego zanieczyszczania wód?
  Trzeba jeszcze głośniej mówić o tej sprawie by coraz większa liczba ludzi na świecie miała o tym pojęcie i się sprzeciwiała. Kategorycznie nie wyrzucać śmieci do żadnych zbiorników wodnych. Fabryki powinny częściej przeprowadzać filtracje, żeby uniknąć powyższych wymienionych konsekwencji, patrzeć na składniki kosmetyków lub różnych składników do gleby by nie zagrażały środowisku.
  Tak samo powstają różne organizacje, które pomagają w ochronie zanieczyszczania wody, uświadamiają ludzi jak sobie z tym problemem poradzić i dostarczają wodę do miejsc na ziemi gdzie jest bardzo potrzebna, ale nie jest już dostępna w wystarczających ilościach bądź w ogóle jej nie ma.
  Na koniec trzeba wytłumaczyć co to jest eutrofizacja i jaka jest przyczyna stosowania tego. Więc eutrofizacja to proces wzbogacania składników w różne związki chemiczne, które prowadzą do zmian np. mętnienia wody czy intensywnego zabarwienia. Prowadzi to niestety do wypłycania się zbiorników wodnych.

  Polubienie

 33. Krystian Kowalski pisze:

  1 mld ludzi na ziemi nie ma dostępu do świeżej wody. Niestety życie bez wody jest niemożliwe. Corocznie z powodu chorób związanych z jej brakiem lub jej złą jakością umiera 3 mln osób.
  Polacy niestety postępują źle, nie szanując wody i tracą 190 l wody dziennie na jednego mieszkańca. Najwięcej wody używamy na kąpiele i mycie, zmywanie naczyń oraz pranie, a także urządzenia sanitarne. Mniej tracimy na cele spożywcze, mycie auta i podlewanie.
  Istnieje wiele sposobów, by zaoszczędzić jej zużycie. Zamiast kąpać się w pełnej wannie wody, można wziąć szybki prysznic. Należy używać kranu z mieszaczem i pilnować, by nie kapała z niego woda. Zęby trzeba myć przy zakręconym kranie lub nalewać wody do kubka w celu wypłukania ust. Brudne naczynia powinno się myć w zmywarce, a pranie nastawiać na ekonomiczne. Korzystać z toalety z funkcją mniejszego i większego spłukiwania w zależności od potrzeb. Ogród można podlewać wodą deszczową z beczki.
  Droższym, choć opłacalnym rozwiązaniem jest ponowne wykorzystanie zużytej już wody, czyli tak zwanej wody szarej, pochodzącej ze zlewu, prysznica, wanny oraz prania. Należy w tym celu zbudować odpowiedni zbiornik na wodę szarą, by nie trafiała od razu do kanalizacji. Zbiornik musi być zaopatrzony w specjalny filtr, który tą wodę oczyszcza. Taka woda nadaje się do podlewania roślin, sprzątania domu, spłukiwania wody w wc, czy mycia samochodu. Dzięki wykorzystaniu wody szarej można zaoszczędzić zużycie świeżej wody oraz zmniejszyć ilość ścieków.
  Głównymi źródłami zanieczyszczenia wód są detergenty (dodawane do kosmetyków, proszków do prania i płynów do mycia naczyń), odpady promieniotwórcze i związki metali ciężkich (np. ołowiu, rtęci, kadmu), paliwa, oleje, smary, i rozpuszczalniki stosowane w przemyśle petrochemicznym, nawozy sztuczne oraz pestycydy używane w rolnictwie, a także ścieki z kopalń, powodujące zasolenie wód.
  Jednym ze skutków zanieczyszczenia wód detergentami i środkami chemicznymi jest eutrofizacja. To zarastanie wód poprzez rozwój drobnoustrojów, glonów, itp. Prowadzi to do zmniejszania ilości tlenu w wodach i umierania organizmów.
  Aby ograniczyć zanieczyszczenie wody powinno się przede wszystkim zmniejszyć ilość detergentów oraz wszystkich odpadów, które się do niej dostają. Można również zbudować zbiorniki retencyjne, czyli sztuczne zbiorniki z wodą, powstające w wyniku zatamowania wód rzecznych. Główną ich rolą jest gromadzenie wody niezbędnej do utrzymania prawidłowej działalności przemysłu oraz zaspokojenia potrzeb ludzi. Zakłady przemysłowe powinny również oczyszczać wodę lub stosować obieg zamknięty zanim trafi ona z powrotem do rzeki.

  Polubienie

 34. Bartosz Kokot pisze:

  ,,Czy można żyć bez wody ?” Dla Człowieka jest to niemożliwe gdyż składamy się z ponad 70% z wody lecz są organizmy które są w stanie przeżyć bez niej i kto wie jak wyewoluje ?? Może kiedyś by powstała nowa rasa inteligentna która jest w stanie bez jej przeżyć ale wróćmy do teraźniejszości w której nie jesteśmy w stanie przeżyć bez wody nawet 3 dni. Nie szanowanie wody jest tak samo jak morderstwo następnych pokoleń . Mimo że wody jest ogromna ilość to kiedyś i one się skończy i co wtedy ?? Powinniśmy już teraz pomyśleć jak ją oszczędzać jest dużo takich sposobów lecz ja podam te najprostsze . Wystarczy dokręcić kapiący kran ,zakręcić wodę podczas mycia zębów bądź używanie pralki,zmywarki kiedy jest pełna.Powiedzmy że mimo naszych starań wciąż marnujemy wodę więc może użyjmy czystą wodę która normalnie poszłaby do kanalizacij do np. Podlania kwiatów . Każdy widzi gdy np. jest nad wartą ile jest na niej brudu czy da się tego uniknąć ?? Nie wiem czy da się rozwiązać problem wyrzucania śmieci do warty całkowicie lecz na pewno w sporej ilości wystarczy że pomyślisz czy jest to opłacalne wyrzucić śmieć do rzeki czy nie pójść kilka metrów dalej i wyrzucić go do śmietnika ale czy to my jesteśmy głównym problemem odnośnie zanieczyszczeń wód ?? Niestety tak nie tylko to co wyrzuciliśmy do wary lecz także to co palimy w naszych piecykach oraz dużo innych działań które nie wpływają bezpośrednio na wody lecz tak ,,Przy okazji”.Został jeszcze problem eutrofizacji który zatruwa wodę poprzez zanieczyszczenia komunalne i przemysłowe . Jej główną przyczyną są zagospodorowania wybrzeży przez co nawozy trafiają do wody. Powinniśmy szanować wodę oraz wymyślać co nowsze sposoby na jej oszczędzanie ponieważ Bez Wody Nie Ma Życia

  Używałem Stron
  http://ulicaekologiczna.pl/produkty/10-sposobow-jak-oszczedzac-wode
  https://www.wwf.pl/srodowisko/morza-i-oceany/eutrofizacja
  oraz trochę z komentarzy powyżej 🙂

  Polubienie

 35. Sebastian Wieczorek pisze:

  Czy można żyć bez wody?

  „Czy można żyć bez wody?”- odpowiedź dla wielu wydaje się banalna. Wszyscy dobrze wiedzą o tym, że bez wody żyć się nie da, lecz wiele z nich mimo to marnuje wodę. Powód? Według nich skoro woda jest ogólnie dostępna i za nią płacą to myślą, że mogą robić z nią co chcą. Nie zdają sobie sprawy, że kiedyś jak woda się skończy to nie będzie szło jej kupić.Gdy woda się skończy to wszystko się skończy, ponieważ wiele procesów życiowych bez wody nie będzie miała miejsca. Niestety tak jest ale to co najważniejsze to ludzie marnują i zanieczyszczają. Mówię tu o powietrzu, bez którego tak jak bez wody nie ma życia, a ludzie zanieczyszczają. Powietrze zanieczyszczają poprzez dymy z fabryk, kominy, spaliny, a wodę poprzez ścieki, paliwa, oleje, smary czy detergenty. Teraźniejsza ludność myśli, że postępuje dobrze, bo jej jest wygodnie, nie zdając sobie sprawy z powagi sytuacji.

  Jak możemy zaoszczędzać wodę?

  Po pierwsze nie używaj wanny do codziennej kąpieli. Wanna to „cichy złodziej” wody. Zamiast wanny weź prysznic, zaoszczędzisz wówczas dużo wody.Warto powiedzieć też o tym, że kąpiel nie powinna być zbyt długa by nie marnować wiele wody. Wiele osób podczas mycia zębów pozostawia włączony kran, po co? Przecież możemy włączać kran tylko wtedy gdy tego potrzebujemy. Wodę można oszczędzać używając jej ponownie

  Jak możemy ją ponownie wykorzystać?

  Dobrym pomysłem są zamknięte obiegi, czyli np. w niektórych fontannach wylatująca woda wpływa na dół, a następnie znów wylatuje w górę. Taki sposób jest bardzo dobry jeśli chodzi o oszczędzanie wody. Ponownie możemy wykorzystać również wodę opadową i szarą wodę.

  Jakie są źródła zanieczyszczenia wód?
  Głównymi źródłami zanieczyszczenia wód są detergenty, paliwa, oleje, smary, rozpuszczalniki, ścieki odpady promieniotwórcze, czy związki metali ciężkich

  Co to jest eutrofizacja?
  Prosto mówiąc eutrofizacja to nic innego jak zanieczyszczanie wód fosforem i azotem pochodzącym głownie ze ścieków z kopalń czy ścieków rolniczych (w tym nawozy sztuczne)

  Krótko mówiąc woda jest nam nie zbędna do życia, więc ją szanujmy, nie marnujmy, i nie zanieczyszczajmy, a wtedy przestaniemy musieli się martwić o wodę i czy jej nam kiedyś jej zabraknie czy nie.
  Oto kilka filmów na ten temat:

  Polubienie

 36. Mateusz Kabaciński :) pisze:

  Czy można żyć bez wody ?

  Trzeba zacząć od tego, że prawie trzy czwarte całej ziemi to woda, w niektórych miejscach w oceanach sięga ona kilku kilometrów głębokości. Zamarznięta woda tworzy pokrywy lodowe na biegunach północnym i południowym, a najwyższe łańcuchy górskie przez cały rok pokryte są śniegami. Ciężkie chmury złożone z pary wodnej przynoszą nam opady, a tam gdzie padają deszcze i płyną rzeki, rozkwita życie roślinne i zwierzęce. Bez wody nie istniałoby życie na Ziemi. Warto również dodać, że człowiek to w 70% woda, ponad 80 % ciała noworodka ,75-80 % objętości mózgu, 22 % kości , 75% mięśni, 83 % krwi.

  Czy dobrze postępujemy nie szanując wody ?

  Nie, ponieważ wody zdatnej do picia jest tylko 3%, reszta to woda słona nie zdatna do picia. Słodka woda głównie ukryta jest w lodowcach, ale niestety nie możemy ich rozmrozić,gdyż wtedy głębokość wody wzrośnie o 65 metrów i zaleje całe miasta a nawet kraje.

  Jak Każdy z nas może oszczędzać wodę ?

  Należy wybrać kąpiel w wannie zamiast prysznica oszczędzasz wtedy 3-6 razy mniej wody. Jeżeli widać że kran kapie to należy go uszczelnić. Zakręcać kran podczas mycia zębów. Jeżeli musisz umyć auto to użyj wody z wiadra. Używając węża ogrodowego tracisz 80-180 litrów wody. Piorąc naczynia poczekaj na pełny bęben. Zamiast kupować butelek wody np. do szkoły lepiej zastosować filtry( wiem że, filtry są drogie ale wystarczą na dość długi czas ).

  Jakie działania możemy podjąć w celu ograniczenia zanieczyszczenia wody ?

  Korzystać z produktów i opakowań przyjaznych środowisku. Kupować warzywa i owoce z ekologicznych upraw. Najważniejszym sposobem ochronienia środowiska jest recykling czyli wyrzucanie śmieci do odpowiednich koszy. Należy również nie wyrzucać śmieci do wody.

  Jakie są źródła zanieczyszczeń wód ?

  Istnieje kilka rodzajów zanieczyszczeń wód takie jak odpady promieniotwórcze i związki metali ciężkich głównie ołowiu,rtęci i kadmu. Przemysł przerobu ropy naftowej także tworzy zanieczyszczenia wody a są nimi paliwa, oleje, smary, rozpuszczalniki. Nawozy sztuczne, pestycydy i detergenty ( dodawane do kosmetyków, środków piorących i innych ) też zanieczyszczają wodę więc należy nie używać detergentów w wodzie.

  Co to jest eutrofizacja i jaka jest jej główna przyczyna ?

  Eutrofizacja to proces wzbogacania wód o pierwiastki biofilne ( nie zbędne do życia pierwiastki występujące w każdym organizmie żywym ). Główną przyczyną eutrofizacji jest wzrastający ładunek pierwiastków biogennych, przede wszystkim fosforu. Wzrost dopływu fosforu obejmuje nie tylko wzrost zrzutów ścieków, ale także wzrastającą w nich zawartości środków piorących i innych detergentów, zawierających fosfor. Wzrost dopływu azotu, drugiego z biogenów ( to samo co biofilne ), związany jest ze wzrastającą emisją tlenków azotu do atmosfery, a tym samym dużą ich zawartością w opadach atmosferycznych. Do wzrostu ilości azotu przyczynia się również nawożenie ziemi uprawnej, ponieważ fosfor znajdujący się w glebie nie jest pierwiastkiem silnie mobilnym. Silne opady deszczu mogą łatwo wypłukiwać azot z powierzchniowej warstwy gleby oraz z nawozów, przy czym do zbiornika mogą być też wniesione znaczne ilości fosforu.

  Polubienie

 37. Kajetan Ślęga pisze:

  Czy można żyć bez wody ? Pewnym jest że nie, ponieważ woda stanowi 70 % naszego organizmu jest ona bardzo potrzebna tak jak minerały zawarte w jej. Czy powinniśmy oszczędzać wodę ? Odpowiedź jest banalnie prosta ! Jasne jest że gdy byśmy nie oszczędzali wody to w końcu by nam jej zabrakło, a gdy byśmy oszczędzali wodę to by ona starczyła na dłużej. Na ziemi jest zaledwie 3% wody pitnej a 97% wody słonej która nie nadaje się do picia. Woda przydatna jest też w przemyśle. Woda to główny składnik roślin. Rośliny pobierają wodę z gleby która jest im bardzo potrzebna. Podsumowując bez wody nie da się żyć jest ona bardzo potrzebna nie tylko w naszym organizmie ale też w przemyśle.

  Polubienie

 38. Marianna Bednarek pisze:

  Gdyby nie wodanie istniałoby życie na naszej planecie. Woda znajduje się wszędzie nawet w naszym organiźmie mózg w 86% to woda z czego tylko 13% to mózg właściwy. Woda jest dla nas niezbędna w życiu dlatego powinnismy dbać o to żeby była czysta. Tym właśnie zajmuje sie klub Gaja. Klub ten rozbudowuje społeczną odpowiedzialność za czystość wód. Aktualnie prowadzą kampanię „Teraz Wisła” informująca o zagrożeniach dla środowiska naturalnego, jakie niesie budowa zapór wodnych w dolnym biegu Wisły. Aby zmniejszyć ilość zanieczyszczeń w wodzie należy między innymi: nie odprowadzać ścieków do jezior i rzek, unikać nieznanych środków czyszczących i nie wyrzucać śmieci do wody. Warto tez oszczędzać wodę czyli kąpać się pod prysznicem jeżeli masz taką możliwość, nie używać bieżącej wody do rozmrażania mrożonek oraz zakręcać kran przy myciu zębów. Wodę także mozna wykorzystać ponownie np : do celów takich jak mycie samochodów lub podlewanie kwiatów można wykorzystać wodę deszczową. Można także używać wody szarej. Specjalny system zbiera wodę z całego domu a następnie przepuszcza przez system filtrów naturalnych. Eutrofizacja to proces wzbogacenia zbiorników wodnych pierwiastki biofilne. Przyczyny eutrofizacji to np: wypalanie lasów, wysuszanie gleb lub wylewanie ścieków.

  Polubienie

 39. Mikołaj Sadłowski pisze:

  By oszczędzać wodę możemy robić takie rzeczy jak np zakręcanie wody podczas mycia zębów, szybki prysznic . Dziś wiele domów filtruje wodę własnymi oczyszczalniami, dzięki czemu można ją ponownie wykorzystać. Aby ograniczać zanieczyszczenie wody musimy nie wyrzucać odpadów. Źródłami zanieczyszczeń mogą być oczyszczalnie ścieków ponieważ wyrzucają one odpady do morza Zanieczyszczać mogą też różne chemikalia używane np. podczas spryskiwania owoców lub roślin. Eutrofizacja to nadmierne wzbogacanie zbiornika wodnego w pierwiastki biofilne. Przez eutrofizacje dochodzi do tzw. zakwitów, zmniejszenia przezroczystości wody lub występowanie siarkowodoru który może zatruwać atmosferę w okolicy.

  Polubienie

 40. Łączny pisze:

  ,,Czy można żyć bez wody”. Jest to pytanie retoryczne bo każdy wie od małego że jest jest ona potrzebna do życia. Nie szanując wody postępujemy bardzo źle , jest bardzo wiele osób potrzebujących tego środku do życia , niestety nie mają takie osoby dostępu do wody.Oszczędzać wodę może prawie każdy , jeśli oczywiście ją ma.Wodę oszczędzamy dokręcając dobrze kran , biorąc prysznic zamiast kąpieli w wannie podlewając kwiaty nie przesadzać z ilością wody lub spróbuj zaizolować rury . Można zainstalować perlatory , specjalne spłuczki zużywające 2 razy mniej wody czy filtry na krany. Aby ograniczyć zanieczyszczenie wody . Nie wyrzucaj odpadów komunalnych do ścieków , zbiorników wodnych czy toalet .Stosuj filtry w toaletach można też sadzić drzewa obok zbiorników wodnych .Źródłami zanieczyszczeń wód są kwaśne opady, substancje chemiczne szkodliwe dla wody. Przyczyniają się też do tego freony .Eutrofizacja jest to proces wzbogacania zbiorników wodny w pierwiastki biofilne. Głównymi przyczynami eutrofizacji jest masowy rozwój organizmów fitoplanktonowych.
  .Ustępowanie roślinności zanurzonej w wodzie. Wyczerpanie zasobów tlenu oraz występowanie siarkowodoru.
  Kajetan Łączny 7C

  Polubienie

 41. Dawid Różański pisze:

  Życie bez wody nie jest możliwe. Wodę można oszczędzać na wiele sposobów np..dokręcać kran do końca ,aby nie kapała woda, zbierać wodę deszczową np.na ogródkach, myjąc zęby nalewać wodę do kubka. Na dużych obszarach zieleni stosować nowoczesne zraszacze wodooszczedne. Wodę oczyszczoną w oczyszczalniach ścieków, można doprowadzić bezpośrednio do środowiska ,co pozwala na zachowanie jej naturalnego obiegu w przyrodzie. Jeśli nie wykorzystamy jej w ogrodzie można odprowadzić ja do gruntu instalacjom drenażowym lub skierować ją do pobliskiej rzeki lub rowu melioracyjnego.
  Zanieczyszczenie wód dzielimy na naturalne i sztuczne .Naturalne zanieczyszczenie mamy wtedy, gdy woda zawiera roztwory domieszek soli, gazów substancji organicznych , drobnoustrojów. Najwięcej zanieczyszczeń ma woda morska i wody podziemne zanieczyszczone złożami naturalnymi. Zanieczyszczenia sztuczne pochodzą ze ścieków ,spływów terenów rolniczych i składowisk odpadów komunalnych. Dzielą się na biologiczne czyli bakterie wirusy, glony. Chemiczne to oleje benzyna smary , kwasy zasady.ropa, nawozy sztuczne, pestycydy .Główną przyczyną są ścieki odprowadzane z kanalizacji przemysłowych i komunalnych.
  Największym zagrożeniem dla wód gruntowych są zanieczyszczenia pochodzące z przemysłów i terenów rolniczych, na których stosuje się nawozy sztuczne i środki ochrony roślin. Dla wód lądowych największe niebezpieczeństwo stanowią związki pochodzące z odpadów domowych, odchodów oraz ścieków przemysłowych. Do najbardziej niebezpiecznych są chemiczne środki w postaci syntetycznych detergentów, które nie ulegają biologicznemu rozkładowi, oraz związki rtęci, ołowiu co wynika z szerokiego zastosowania ich w przemyśle.
  w celu minimalizacji wpływu na zanieczyszczenie wód powierzchniowych i gruntów stosuje się zabieg oczyszczania ścieków.
  Zależnie od rodzaju zanieczyszczeń korzysta się z metod mechanicznych , fizycznych, chemicznych lub biologicznych. Każde wykorzystanie wody powoduje jej zanieczyszczenie. Można je zmniejszyć poprzez budowę oczyszczalni ścieków, składowanie odpadów w miejscach do tego przeznaczonych ,sadzenie drzew w okolicach zbiorników, zakładanie filtrów na wodę.
  Eutrofizacja to proces wzrostu żyzności wód, w wyniku którego następuje intensywny rozwój fitoplanktonu oraz roślinności wynurzonej i zanurzonej . Skutkiem eutrofizacji jest gromadzenie się na dnie zbiornika wodnego osadu w formie mułu gnilnego. Muł gnilny zaburza funkcje ekosystemu wodnego , dlatego eutrofizacja bywa traktowana jako zanieczyszczenie. W jej wyniku zostaje ograniczony dostęp tlenu i namnażają się bakterie beztlenowe z którego wytwarza się siarkowodór, który niszczy życie na dnie zbiorników. Trofia inaczej żyzność wód. Trofia określa produktywność biologiczną zbiorników wodnych. Trofia utożsamiana jest zwykle z ilością biogenów dostających się oraz obecnej w toni wodnej jak i na dnie.

  Polubienie

 42. Małgorzata Świtek pisze:

  Woda jest bardzo ważna w życiu wielu istot, a życie bez niej nie jest możliwe. Woda to tez często główny składnik organizmów: człowiek składa się w 58% z wody, ryba w 80%, a niektóre rośliny wodne zawierają jej aż 98%.
  W dzisiejszych czasach ludziom w większości miejsc na świecie nie brakuje wody, więc nie przejmują się, że może jej zabraknąć i niestety często ją marnują. Zamiast tego mogli by ją zaoszczędzać korzystając z kilku prostych wskazówek:
  – wodę, która już się nie przyda można wykorzystać np. do podlewania kwiatów,
  – nie brać długiej kąpieli tylko szybki prysznic, a jeśli bierze się kąpiel to nie napełniać wodą całej wanny tylko jej część i zatykać odpływ korkiem,
  – nie lać bezużytecznie wody podczas mycia zębów lub twarzy,
  – używać pralki lub zmywarki tylko wtedy gdy są pełne lub gdy to konieczne włączyć program z połową załadunku (jeśli urządzenie posiada taką opcję),
  – zaizolować rury, żeby mieć szybciej ciepłą wodę i nie czekać aż najpierw przeleci zimna,
  – używać kranów z perlatorem, który zwiększy optycznie strumień wody poprzez znaczne jej napowietrzenie,
  – zainstalować spłuczkę do ubikacji z przyciskiem regulującym ilość spłukiwanej wody,
  – ograniczyć ilość stosowania nawozów, bo jeśli się je stosuje rośliny częściej potrzebują wody,
  – używać węża ogrodowego z możliwością regulacji strumienia wody dzięki specjalnej końcówce.

  Poza marnowaniem wody, ludzie jeszcze dodatkowo ją zanieczyszczają. Głównymi zanieczyszczeniami wód są m.in.:
  – detergenty,
  – ścieki z kopalń,
  – smary, paliwa, rozpuszczalniki i oleje,
  – odpady promieniotwórcze,
  – związki metali ciężkich np. ołowiu i rtęci.
  Sami możemy zadbać o jakość wody i używać we własnym domu biodetergentów przyjaznych dla środowiska (np. orzechów do prania, ekologicznych płynów do mycia naczyń, mleczek do czyszczenia na bazie naturalnej kredy lub niebieskiej glinki), a na spacerach w pobliżu rzek i jezior nie wrzucać śmieci do wody. Mimo że głównym źródłem ponownego wykorzystywania wody są oczyszczalnie ścieków we własnym domu również możemy próbować wykorzystywać ponownie wodę np. poprzez zastosowanie specjalnych zbiorników montowanych w szafkach podumywalkowych, w których woda szara jest wstępnie oczyszczana i filtrowana, po czym automatyczne odprowadzana do spłuczki toalety. Można również gromadzić wodę deszczową, aby później podlać nią np. kwiaty.
  Eutrofizacja to proces, w wyniku którego wzrasta żyzność zbiorników wodnych. Rozwija się wówczas bardzo intensywnie fitoplankton (samożywne organizmy roślinne np. sinice, zielenice), rośliny zanurzone w wodzie i te, które wyrastają nad powierzchnią wody. Zmieniają się wtedy właściwości wody (zapach, mętność, zabarwienie), często wymierają ryby, a na dnie pojawia się muł. Zbiorniki wodne mogą z czasem zmienić się w bagno lub torfowisko. Proces ten spowodowany jest zanieczyszczaniem wód detergentami i innymi środkami chemicznymi (np. nawozami spływającymi z pól).
  Dla człowieka woda jest bardzo ważna, więc należy o nią dbać i oszczędzać ją, a najlepiej zacząć to robić we własnym domu.

  Polubienie

 43. Antek Rotnicki pisze:

  Według mnie każdy z nas powinien oszczędzac wodę, najłatwiejszym tego sposobem jest unikanie zbędnego marnowania jej np.
  – zakręcanie wody podczas mycia zębów
  – branie krótkiego prysznica
  – zmywanie naczyń w zmywarce
  Powodem zanieczyszczenia wód są
  – wszelkie detergenty stosowane w gospodarstwie domowym np. płyny do mycia naczyń i proszek do prania
  – sztuczne nawozy stosowane w rolnictwie
  -różnego rodzaju ścieki
  Jako, że w domach jednorodzinnych zużywane jest około 600l wody dziennie warto korzystać z instalacji dzieki której bedziemy mogli użyć zużytej wody jeszcze raz. Warto mieć taki system dlatego, że dzięki niemu można też zaoszczedzić pieniądze na wodzie pitnej oraz na ściekach.W ograniczeniu zanieczyszczeniu wody może pomóc:
  – nie stosowanie sztucznych nawozów
  – założenie więcej oczyszczalni ścieków.
  Eutrofizacja jest to proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne.
  Skutkiem zanieczyszczenia wody jest to, że staje się ona mętna oraz niezdatna do picia.

  Polubienie

 44. Magdalena Dudzińska pisze:

  Czy można żyć bez wody? Niestety, życie bez wody jest niemożliwe. Temat oszczędzania wody słyszałam tak wiele razy…Ale czy ktoś się o to stara? Wodę używamy w praktycznie każdej czynności: w ogrodnictwie, w przemyśle i wielu, wielu innych dziedzinach.Jak można wykorzystać wodę ponownie? Dobrym sposobem są na przykład oczyszczalnie, gdy woda zostanie ”oczyszczona” wraca do nas oczyszczona. Jak możemy ją oszczędzać? Można chociażby sprawdzać czy nie kapie woda, albo zamiast brać długich kąpieli, które zabierają dużo wody, można wziąć szybki prysznic. A zanieczyszczenia? Sami je tworzymy…taka prawda. W rzekach, jeziorach i innych zbiornikach wodnych można znaleźć mnóstwo papierków, butelek i innych śmieci. W wodzie mogą znaleźć też: niebiodegradowalne środki czystości, detergenty i inne. A koniec coś o eurofizacji: Eurofizacja jest to proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne, skutkujący wzrostem trofii, czyli żyzności wód. Proces ten dotyczy nie tylko zbiorników wodnych, ale również ścieków.
  Myślę, że każdy człowiek może dbać o wodę, jeśli tylko chce

  Polubienie

 45. oskar kwiatkowski pisze:

  czy można żyć bez wody ?
  Wiele z nas zastanawia się czy da się żyć bez tak cennego źródła jakim jest woda słodka. Nasz organizm składa się w 70% z wodę a zaledwie spadek jednego procenta wywołuje w nas pragnienie. Jest więc bardzo ważna bowiem jest poprostu częścią nas. Wody pitnej jest zaledwie 3%, to bardzo mało więc musimy ją oszczędzać.
  jak oszczędzać wodę ?
  W tym celu zakupić można nakładki na końcówkę kranu które napowietrzają wodę czy lać wodę do kubeczka przy myciu zębów. Zamiast kąpać się w wannie pełnej wody wykorzystać możliwość prysznica. Przy myciu naczyń ręcznie zatykać korkiem wylot do kanałów by zużyć mniej wody a przy zmywarce na imprezach itp. używać papierowych naczyń co zmniejszy ilość ubrudzonych naczyń.
  jak ją ponownie wykorzystać ?
  jednym z pomysłów jest używanie wody opadowej do podlewania roślin czy stworzenia urządzenia do jej filtracji i usunięcia drobnoustrojów.
  jakie są źródła zanieczyszczeń ?
  zanieczyszczenia wód i zbiorników wodnych w naszym kraju jest dość duża. wynika to z jej barwy oraz rzeczy które w niej pływają. nakrętki , butelki , foliowe siatki itp. to odpadki które wrzucamy do wody głównie w celach zaoszczędzenia na ich wywozie.

  http://www.ekologia.pl › Wiedza › Ochrona środowiska › Zanieczyszczenia

  jak ograniczyć zanieczyszczenia ?
  przede wszystkim powinniśmy pamiętać żeby nie wrzucać śmieci i innych przedmiotów tego typu do wody. środki chemiczne szczelnie zamykać i wyrzucać do kosza a nie wylewać na trawę cz do wody.
  co to jest eutrofizacja ?
  polega ona na wzbogaceniu wód o odpowiednie pierwiastki chemiczne co pozwala na wzrost tofi czyli żyzności ( ulepszenie wód ).

  polecam Oskar Kwiatkowski

  Polubienie

 46. Marcelina Różańska pisze:

  Czy można żyć bez wody?

  Moim zdaniem nie można żyć bez wody, ponieważ jest to budulec naszego organizmu. Człowiek jest zbudowany w 70% z wody. Codziennie musimy dostarczać wody do organizmu, aby go nawadniał.

  Jak oszczędzać wodę?

  Mamy wiele sposobów na oszczędzanie wody np.:
  – używa pralki i zmywarki tylko wtedy gdy są pełne
  – używanie prysznica zamiast kąpieli w wannie
  – zakręcenie wody w kranie podczas mycia zębów

  Jak ponownie wykorzystać wodę?

  Możemy ponownie wykorzystać wodę stosując np.:
  – mycie auta w myjni
  – gromadzenie wody deszczowej
  – wykorzystanie wody szarej

  Jakie działania możemy podjąć w celu ograniczeń zanieczyszczenia wody?

  W celu ograniczeń zanieczyszczenia wody możemy podjąć niektóre działania np.:
  – niewyrzucenie śmieci do wody
  – dbanie o środowisko
  – unikanie nieznanych środków czyszczących

  Jakie są źródła zanieczyszczeń wód?

  Główne źródła zanieczyszczeń wód to:
  – detergenty
  – paliwa, oleje, smary, rozpuszczalniki
  – nawozy sztuczne
  – ścieki z kopalń
  – odpady promieniotwórczy i związki metali ciężkich (głównie ołowiu, rtęci i kadmu)

  Co to jest eutrofizacja?

  Eutrofizacja to proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne dzięki, które skutkują wzrostem trofii, czyli żyzności wód. Jej główną przyczyną jest wzrastający ładunek pierwiastków biogennych, przede wszystkim fosforu.

  Polubienie

 47. Krzysztof Ornot pisze:

  Czy można żyć bez wody?

  Na świecie jest coraz mniej wody zdatnej do picia, dlatego powinniśmy oszczędzać ją na każdym kroku.
  Każde działanie jest ważne np. zamiast kąpieli- krótki prysznic. Zbierając deszczówkę zaoszczędzimy sporo wody na podlewaniu. Można zastosować ekologiczne bio toalety, w których zamiast wody wykorzystuje się trociny.
  Następnym krokiem do oszczędzania jest ponowne jej wykorzystanie. Umożliwiają nam to oczyszczalnie ścieków.
  Woda zanieczyszczana jest głównie przez przemysł i rolnictwo. Szeroko stosowane w dzisiejszych czasach sztuczne nawozy oraz chemiczne środki ochrony roślin przedostają się do podziemnych wód gruntowych a dalej do zbiorników wodnych. Aby temu zapobiec, rolnicy powinni powrócić do naturalnych metod upraw, organicznych nawozów- tak zwanych bio upraw.
  Masowa hodowla zwierząt pochłania ogromne ilości wody, a jej różne etapy produkcji powodują szereg nieodwracalnych zmian w środowisku, zanieczyszczając wodę i glebę np.szerokie zastosowanie antybiotyków w hodowli zwierząt.
  Przemysł powinien również stosować nowe ekologiczne technologie, które zmniejszają zanieczyszczenie powietrza, ponieważ powstają z nich kwaśne deszcze wpadające do gleby i wód.
  Eutrofizacja jest to proces wzbogacania zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne skutkujący użyźnianiem wód. Proces ten dotyczy nie tylko zbiorników wodnych ale również cieków.
  Podsumowując, jeżeli każdy z nas nie zacznie oszczędzać wody, może jej wkrótce zabraknąć. Będzie to katastrofalne w skutkach,gdyż nasza planeta i ludzie nie mogą bez niej żyć.

  Polubienie

 48. Wiktoria laurentowska pisze:

  Czy można żyć bez wody ?
  Moim zdaniem nie da się żyć bez wody ponieważ np : człowiek , rośliny , zwierzęta itp nie potrafiłyby bez niej żyć. Jak można oszczędzać wodę ?
  Nigdy jej nie wylewaj bez potrzeby możesz ją wykorzystać w inny sposób np : podlewając kwiaty lub sprzątania , bierz szybki prysznic itp.
  Jak możemy chronić się przed zanieczyszczeniami ?
  – nie powinniśmy wyrzucać odpadów do rzek itp
  – budowanie oczyszczalni ścieków
  -zapobiegać katastrofom ekologicznym
  -budować bezpieczne wysypiska śmieci
  Jakie mogą być powody zanieczyszczeń wód ?
  1.Wyrzucanie odpadów do wód .
  2.Nawozy sztuczne , pestycydy oraz detergenty.
  3.Ścieki z kopalń.
  itp
  Co to jest EUTROFIZACJA ?
  Eutrofizacja to – Proces wzbogacenia zbiorników wodnych w pierwiastki biofilne czyli ogólnie żyzności wód.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s